4 Մայիս 2010 - 10:41 AMT
ՀՀ կառավարության 2008-2012 տնտեսական քաղաքականության ուղղություններից մեկը օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումն ու արտահանման խթանումն է: Այս կապակցությամբ Համաշխարհային բանկի կողմից ՀՀ կառավարությանը տրամադրվել է դրամաշնորհ` Զարգացման Հայկական Գործակալության (ԶՀԳ) ենթակառուցվածքային հզորությունների և անձնակազմի մասնագիտական հմտությունների զարգացման նպատակով: Այս ծրագրի շրջանակներում, «Ամերիա» ՓԲԸ հանդես է գալիս որպես ԶՀԳ խորհրդատու` ՀՀ-ում արտահանման խթանման և ձեռնարկատիրական զարգացման ռազմավարության մշակման ուղղությամբ:
«Ամերիան» արտահանման խթանման ռազմավարության մշակման ընթացքում կհետազոտի Հայաստանի արտահանման պոտենցիալը և մրցակցային դաշտը, ինչպես նաև կմաշկի արտահանման զարգացմանն ուղղված հնարավոր լուծումներ` համաշխարհային տնտեսության հետճգնաժամային իրավիճակի պայմաններում:
Ամերիան աշխատանքներն իրականացնելու է փուլերով, մեկ տարվա ընթացքում: Աշխատանքային գործընթացն ընդգրկելու է արտահանման թիրախային հատվածների ընտրություն և այդ հատվածներում արտահանման խոչընդոտների և սահմանափակումների բացահայտում: Ընդ որում, Ամերիան իրականացնելու է արտահանման ներուժ ունեցող ձեռնարկությունների մրցունակության և պատրաստվածության բարձրացմանն ուղղված գործիքների մշակում և ծրագրերի նախաձեռնում` միջազգային լավագույն փորձի հիման վրա: Արտահանման ներուժ ունեցող ձեռնարկությունների համար, որոնք կընտրվեն նախապես, կկատարվի թիրախային շուկաների ընտրություն և կցուցաբերվի աջակցություն` թիրախային շուկաների պահանջներին համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով:
Ամերիան ԶՀԳ-ին նաև աջակցություն է ցուցաբերելու տեղեկատվական բազայի ստեղծման գործում, որը ներառելու է հիմնական թիրախային շուկաների պահանջները, ընդ որում, հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ԱՊՀ, Եվրամիության, Մերձավոր Արևելքի և հյուսիսամերիկյան շուկաներին: Միաժամանակ աջակցություն է ցուցաբերվելու ընտրված ձեռնարկություններին` արտահանման զարգացման ռազմավարության մշակման գործում և շուկաների ներգրավման նախնական փուլում, ինչպես նաև նրանց գործարար կապերի զարգացման, նոր կապերի նախաձեռնման, արտահանման պայմանագրերի ստորագրման գործում:
«Ամերիա» ՓԲԸ Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպություն է: Ամերիան լայնածավալ աշխատանքներ է իրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների և ձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի և պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական և հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման ու բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: «Ամերիա» խմբի մասը լինելով` «Ամերիան» տրամադրում է անկախ, կոնֆիդենցիալ և անկողմնակալ խորհրդատվական ծառայություններ միմյանց հետ ներդաշնակորեն և արդյունավետորեն կապված հինգ խորհրդատվական ուղղություններով` գործարար խորհրդատվություն, ֆինանսական խորհրդատվություն, հաշվապահական և հարկային խորհրդատվություն, իրավաբանական և ներդրումային խորհրդատվություն:

Attraction of investments and export promotion is one of the trends of Armenian Government’s 2008-2012 Economic Policy. For this purpose the World Bank extended a grant to the Government of Armenia to finance a project for technical capacity building and strengthening of proficiency of Armenian Development Agency (ADA) staff. Ameria CJSC is contracted as an ADA consultant under the project to specify the strategy for export promotion and enterprise development in Armenia.
While developing export promotion strategy, Ameria will review the existing export potential of Armenia, competitiveness of players, as well as suggest possible solutions for the export development in light of the overall impact of the world financial crisis, Ameriabank CJSC said in a press release.
The implementation of the task will require a period of one year and will be completed through several phases. The phases will comprise selection of target sectors and identification of barriers and constraints to exporting in the selected sectors. Moreover, Ameria will develop tools and initiate programs aimed at increasing export readiness of Armenian enterprises with export potential in the target sectors based on international best practices. Ameria will also support the shortlisted enterprises with export potential in selection of target markets and provide assistance in order to assure compliance of selected enterprises with the requirements of target markets.
Ameria will support ADA in the creation of an “information pool”, referring to the key target markets requirements with particular attention being paid to CIS, EU, Middle Eastern and North American markets. Ameria will provide assistance to selected enterprises to develop promotional strategy for exporting, support selected companies for initial outreach campaign, promoting business contacts, matchmaking and signing of exporting contracts.
Ameria is a leading advisory firm in Armenia specialized in the areas of corporate restructuring, M&A, legal advisory, direct and portfolio investments, business and strategic planning, financial advisory and tax planning, public administration and reforms, etc. As a part of Ameria financial group Ameria CJSC renders independent, confidential and objective counsel through a uniquely harmonious and efficient system of five advisory units: Management Advisory Services, Financial Advisory Services, Assurance and Taxation, Legal Practice and Investment Banking.