4 Մայիս 2010 - 10:41 AMT
ՀՀ կառավարության 2008-2012 տնտեսական քաղաքականության ուղղություններից մեկը օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումն ու արտահանման խթանումն է: Այս կապակցությամբ Համաշխարհային բանկի կողմից ՀՀ կառավարությանը տրամադրվել է դրամաշնորհ` Զարգացման Հայկական Գործակալության (ԶՀԳ) ենթակառուցվածքային հզորությունների և անձնակազմի մասնագիտական հմտությունների զարգացման նպատակով: Այս ծրագրի շրջանակներում, «Ամերիա» ՓԲԸ հանդես է գալիս որպես ԶՀԳ խորհրդատու` ՀՀ-ում արտահանման խթանման և ձեռնարկատիրական զարգացման ռազմավարության մշակման ուղղությամբ:
«Ամերիան» արտահանման խթանման ռազմավարության մշակման ընթացքում կհետազոտի Հայաստանի արտահանման պոտենցիալը և մրցակցային դաշտը, ինչպես նաև կմաշկի արտահանման զարգացմանն ուղղված հնարավոր լուծումներ` համաշխարհային տնտեսության հետճգնաժամային իրավիճակի պայմաններում:
Ամերիան աշխատանքներն իրականացնելու է փուլերով, մեկ տարվա ընթացքում: Աշխատանքային գործընթացն ընդգրկելու է արտահանման թիրախային հատվածների ընտրություն և այդ հատվածներում արտահանման խոչընդոտների և սահմանափակումների բացահայտում: Ընդ որում, Ամերիան իրականացնելու է արտահանման ներուժ ունեցող ձեռնարկությունների մրցունակության և պատրաստվածության բարձրացմանն ուղղված գործիքների մշակում և ծրագրերի նախաձեռնում` միջազգային լավագույն փորձի հիման վրա: Արտահանման ներուժ ունեցող ձեռնարկությունների համար, որոնք կընտրվեն նախապես, կկատարվի թիրախային շուկաների ընտրություն և կցուցաբերվի աջակցություն` թիրախային շուկաների պահանջներին համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով:
Ամերիան ԶՀԳ-ին նաև աջակցություն է ցուցաբերելու տեղեկատվական բազայի ստեղծման գործում, որը ներառելու է հիմնական թիրախային շուկաների պահանջները, ընդ որում, հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ԱՊՀ, Եվրամիության, Մերձավոր Արևելքի և հյուսիսամերիկյան շուկաներին: Միաժամանակ աջակցություն է ցուցաբերվելու ընտրված ձեռնարկություններին` արտահանման զարգացման ռազմավարության մշակման գործում և շուկաների ներգրավման նախնական փուլում, ինչպես նաև նրանց գործարար կապերի զարգացման, նոր կապերի նախաձեռնման, արտահանման պայմանագրերի ստորագրման գործում:
«Ամերիա» ՓԲԸ Հայաստանում խորհրդատվական առաջատար կազմակերպություն է: Ամերիան լայնածավալ աշխատանքներ է իրագործում կորպորատիվ վերակազմավորման, միաձուլումների և ձեռքբերումների, իրավաբանական խորհրդատվության, ուղղակի և պորտֆելային ներդրումների, բիզնեսի պլանավորման, ռազմավարական և հարկային պլանավորման, ֆինանսական խորհրդատվության, պետական կառավարման ու բարեփոխումների և այլ ոլորտներում: «Ամերիա» խմբի մասը լինելով` «Ամերիան» տրամադրում է անկախ, կոնֆիդենցիալ և անկողմնակալ խորհրդատվական ծառայություններ միմյանց հետ ներդաշնակորեն և արդյունավետորեն կապված հինգ խորհրդատվական ուղղություններով` գործարար խորհրդատվություն, ֆինանսական խորհրդատվություն, հաշվապահական և հարկային խորհրդատվություն, իրավաբանական և ներդրումային խորհրդատվություն:

4 Май 2010 - 10:41 AMT
Одним из направлений экономической политики правительства РА на 2008-2012 гг. является привлечение иностранных инвестиций и стимулирование экспорта. С этой целью Всемирный банк предоставил грант правительству РА на развитие инфраструктурных мощностей Армянского агентства развития (ААР) и повышение профессионального уровня персонала. В рамках данной программы ЗАО «Америя» выступит в качестве консультанта ААР по вопросам разработки стратегии стимулирования экспорта и развития предпринимательства в Армении, об этом говорится в сообщении, предоставленном пресс-службой ЗАО «Америабанк».
В процессе разработки стратегии стимулирования экспорта в Армении «Америя» изучит экспортный потенциал и конкурентную среду Армении, а также разработает возможные решения, направленные на развитие экспорта в условиях посткризисного состояния всемирной экономики.
Содействие, оказываемое «Америей» ААР, включает разработку информационной базы, отражающей требования основных целевых рынков с фокусом на рынках СНГ, Евросоюза, Ближнего Востока и Северной Америки. Компания также выступит с поддержкой отобранных предприятий в процессе разработки стратегии развития экспорта и на предварительном этапе привлечения рынков. «Америя» будет содействовать им в развитии деловых связей, налаживании новых контактов и заключении экспортных договоров.
ЗАО «Америя» – лидирующая консалтинговая компания на армянском рынке. Америя активно работает в сферах корпоративной реструктуризации, слияний и поглощений, юридического консалтинга, прямых и портфельных инвестиций, бизнес-планирования, стратегического и налогового планирования, финансового консалтинга, государственного управления и реформ и пр. Будучи частью финансовой группы «Америя», компания «Америя» предоставляет независимую, конфиденциальную и объективную консультацию посредством исключительно гармоничной и эффективной системы, включающей пять основных направлений: управленческий консалтинг, финансовый консалтинг, бухгалтерский и налоговый консалтинг, юридический консалтинг и инвестиционные услуги.