Հայաստանի կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է մտցրել նոր արծաթե հուշադրամ` նվիրված հոլանդացի ֆուտբոլիստ Յոհան Կրոյֆին: Հուշադրամը թողարկվել է «Համաշխարհային ֆուտբոլի արքաները» միջազգային ծրագրի շրջանակում, հաղորդում է ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Հուշադրամի դիմերեսի վերևի կիսաշրջանում պատկերված է ՙKINGS OF FOOTBALL՚ մակագրությամբ եզրագծված թագ, որը պահպանում են երկու առյուծներ: Պատկերի ներքևի մասում ֆուտբոլի գնդակ է: Ներքևի կիսաշրջանում նշված է հուշադրամի անվանական արժեքը` «100 ԴՐԱՄ», որից ներքև Հայաստանի Հանրապետության զինանշանն է: Զինանշանի երկու կողմում թողարկման տարեթիվն է` ձախում«20», աջում` «10»: Զինանշանից աջ ներքևում Լեհաստանի դրամահատարանի առևտրային նիշն է: Եզրաշուրթի շրջագծով վերևումª հայերեն, իսկ ներքևում անգլերեն մակագրված են` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» և «REPUBLIC OF ARMENIA»:
Հուշադրամի դարձերեսին հոլանդական դրոշի գունային ֆոնի վրա Յոհան Կրոյֆի դիմապատկերն է, որից ձախ ֆուտբոլի գնդակ է: Դիմապատկերից ձախ եզրաշուրթի մոտ ձևավորող հեղինակի խորագիրն է: Ներքևում եզրաշուրթի մոտ Յոհան Կրոյֆի ստորագրությունն է: Վերևում եզրաշուրթի մոտ շրջագծով մակագրված է «JOHAN CRUYFF»:
Հուշադրամը շրջանագծով երկու կողմից ունի ուռուցիկ եզրաշուրթ: Հուշադրամի պատրաստման ժամանակ օգտագործվել են գունավոր ներկեր: Ուրվագծերի հեղինակն է Լեհաստանի դրամահատարանի դիզայներ Ռոբերտ Կոտովիչը: Հուշադրամը դրվագվել է Լեհաստանի դրամահատարանում: Հուշադրամի բնութագիրը.
Անվանական արժեքը 100 դրամ է, մետաղը և հարգը արծաթ, 925 + 50, զանգվածը 28,28 + 0,25 գ, տրամագիծը 38,61 + 0,15 մմ, որակը պրուֆ, դրամաշուրթը` հարթ, տպաքանակը մինչև 20 000 հատ:
Յոհան Կրոյֆ (Հոլանդերեն՝ Hendrik Johannes Cruijff, ծնվ. ապրիլի 25 1947թ. Ամստերդամում) – Հոլանդացի ֆուտբոլիստ, կենտրոնական հարձակվող։ Ազգային հավաքականում անցկացրել է 48 խաղ, խփել 33 գոլ։ Աշխարհի 1974թ. առաջնության երկրորդ մրցանակակիր և լավագույն խաղացող։ 1976թ. Եվրոպայի առաջնության երրորդ մրցանակակիր, Եվրոպայի չեմպիոնների գավաթի (1971-1973թթ.), վերնագավաթի (1972) և միջմայրցամաքային գավաթի (1972) խաղերի հաղթող։ 1971,1973, 1974 թվականների Եվրոպայի լավագույն ֆուտբոլիստ։ Հանդես է եկել «Այաքսե, «Բարսելոնե թիմերում։ Այաքսում մասնակցել է 369 խաղի, խփել է 271 գոլ։ Անցնելով մարզչական աշխատանքի` «Այաքսին» դարձրեց Եվրոպայի գավաթակիրների գավաթակիր, իսկ «Բարսելոնին» չեմպիոնների գավաթակիր

Центральный банк Армении ввел в обращение до 20 000 памятных серебряных монет “ Йохан Кройф ” в рамках международной программы “Короли мирового футбола”, сообщает пресс-служба ЦБ РА.
В верхнем полукруге аверса монеты изображена корона с надписью “KINGS OF FOOTBALL”, которую охраняют два льва. У подножия короны изображен футбольный мяч. В нижнем полукруге аверса указана номинальная стоимость монеты “100 ДРАМ”, а ниже изображен государственный герб Армении. По обеим сторонам герба указан год выпуска: слева – “20”, справа – “10”. Справа, ниже от герба, изображена торговая марка Монетного двора Польши. По наружному кольцу сверху и снизу по краям отчеканено “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ” на армянском и английском языках.
На реверсе монеты, на цветовом фоне флага Голландии, изображен портрет Йохана Кройфа, а слева футбольный мяч. Внизу монеты изображена подпись футболиста. По верхнему краю отчеканена надпись “JOHAN CRUYFF”. Согласно сообщению, номинальная стоимость монеты – 100 драмов. Монета изготовлена из серебра 925±5-ой пробы, весом в 28,28±0,25 грамма, диаметром в 38,61±0,15 мм. Для ее изготовления использованы цветные краски, контуры оформил дизайнер Роберт Котович. Монеты отчеканены Монетным двором Польши.
Хендрик Йоханнес Кройф (родился 25 апреля 1947 года в Амстердаме) – голландский футбольный тренер, бывший футболист сборной Нидерландов, за которую провёл 48 матчей и забил 34 гола. Всего за свою карьеру сыграл 752 матча, забил 425 мячей. 8 апреля 2010 года стал почетным президентом ФК «Барселона».
Кройф стал олицетворением не только всего голландского футбола, но и целого стиля — так называемого тотального футбола, в который впервые начали играть его команды «Аякс» и сборная Голландии образца начала 1970-х годов.