«Հայաստանի գազալցակայաններում, ի տարբերություն ամբողջ աշխարհի, որտեղ չի թույլատրվում 200 մթնոլորտային ճնշումից բարձր գազով լիցքավորել մեքենան, որոշ գազալցակայաններ լիցքավորում են 300 մթնոլորտային ճնշման տակ»,- Երևանում լրագրողներին հայտնել է արգենտինական «Էֆիկոալ» ընկերության տեխնիկական տնօրեն Ալդո Դամոնտեն:
Ընդ որում, Հայաստանում դեռ 2008-ին ընդունվել է օրենք, համաձայն որի չի թույլատրվում 200 մթնոլորտային ճնշումից բարձր լիցքավորել մեքենան, բայց օրենքը խախտվում է գրեթե բոլոր գազալցակայաններում, քանի որ այդ գործընթացը վերահսկելը տվյալ պահին երկրում անհնար է: «Արգենտինայում դեռ 20 տարի առաջ փոխել են համակարգը, որով հիմա աշխատում են Հայաստանի գազալցակայանները»,- ասել է Դամոնտեն:
Նա նաև նշեց, որ իր երկրում կիրառվում է ծրագիր, որին միացած են երկրի բոլոր գազալցակայանները, և «Էներգոգազ» գերատեսչությունը վերահսկում է յուրաքանչյուր կայանի լիցքավորման գործընթացը: «Հարկային ծառայությունը ևս վերահսկում է բնական գազի ծավալները և ավտոմատ կերպով գանձում վճարման ենթակա հարկի գումարը»,- ասել է փորձագետը:
Հայ փորձագետ Հարություն Ղազարյանի խոսքերով առաջիկայում Հայաստանի կառավարությանը կառաջարկվի ներմուծել նոր ծրագիր, որի տեղադրումը յուրաքանչյուր գազալցակայանի համար կարժենա 2600 դոլար:

«На газозаправочных станциях Армении, в отличие от всего остального мира, где не разрешается заправлять газом машины выше, чем под давление 200 атмосфер, некоторые станции заправляют под давлением 300 атмосфер», – заявил журналистам в Ереване технический директор аргентинской компании «Эфикоаль» Алдо Дамонте.
Причем, в Армении еще в 2008 году был принят закон, согласно которому не разрешается заправлять машины под давлением, более чем 200 атмосфер, но закон нарушают практически все заправочные станции, так как контролировать этот процесс на данный момент в стране невозможно. «В Аргентине еще 20 лет назад изменили систему, по которой сейчас работают газозаправочные станции Армении», – добавил Алдо Дамонте.
Аргентинский специалист уточнил, что в его стране применяется программа, к которой подключены все газозаправочные станции страны, и ведомство «Энергогаз» контролирует весь процесс заправки на каждой станции. «Налоговая служба также контролирует объемы проданного газа и автоматически вычисляет сумму налога, подлежащую к уплате», – сказал эксперт.
По словам армянского эксперта Артура Казаряна, в скором времени внедрение данной программы, установка которой каждой газозаправочной станции обойдется в $2600, будет предложено правительству Армении.