6 May 2010 - 13:10 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է «Քենդլ» միջազգային կենտրոնի իրականացման նախագիծը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել կառավարության մամլո ծառայությունում,, «Սինքրոտրոնային ճառագայթման արագացուցչի հենքի վրա «Քենդլ» միջազգային կենտրոնի նախագծի իրականացման միջոցառումների եւ պատասխանատու նշանակելու մասին» որոշմամբ կառավարությունը, նկատի առնելով այդ նախագծի կարեւորությունը առաջատար կիրառական գիտական հետազոտությունների եւ տեխնոլոգիաների զարգացման գործում, հաստատել է «Քենդլ» նախագծի արժեքի 25 տոկոսի սահմանում ֆինանսական մասնակցություն ունենալու իր պատրաստակամությունը: Կառավարությույնը հրավիրել է օտարերկրյա պետություններին եւ միջազգային կառույցներին մասնակցելու այդ կենտրոնի կառուցմանը եւ օգտագործմանը։
Նախագծի իրականացման պատասխանատու է սահմանվել ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն։ «Քենդլ» նախագծի համակարգման համար ստեղծվել է խորհուրդ` ՀՀ վարչապետի ղեկավարությամբ։ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այս նախագիծը լավ օրինակ է, թե ինչպես մեր գիտնականների նախաձեռնությունը ստանում է պետության եւ մասնավորի զորակցությունը։
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է նախագծի ղեկավար, ԵՊՀ-ին կից «Քենդլ» ԳՀԻ տնօրեն, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Վասիլի Ցականովը, համալիրը թույլ կա ունենալ 40 գերժամանակակից փորձարարական լաբորատորիա: «Նախագիծը համակարգաստեղծ է և նրա իրականացումն առաջատար դիրքերի դուրս կբերի Հայաստանում կատարվող աշխատանքները ֆիզիկայում, քիմիայում, կենսաբանության, բժշկության, բնապահպանության, դեղագործության, միկրոէլեկտրոնիկայի հիմնարար և կիրառական հետազոտությունների ողջ սպեկտրով և շարժիչ ուժ կհանդիսանա երկրում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար»,-ասել է Վ.Ցականովը:
«Քենդլ» նախագիծը ստացել է միջազգային փորձագիտական հանձնաժողովի բարձր գնահատականը որպես համաշխարհային մակարդակի նախագիծ ու ՀՀ-ում գիտության ու տեխնոլոգիաների զարգացման փայլուն նախաձեռնություն: Իր մակարդակով, «Քենդլը» դասվում է 21-րդ դարի ճառագայթման աղբյուրների նոր ընտանիքին, ինչպիսիք են` SPEAR3 (ԱՄՆ), CLS (Կանադա), SOLEIL ( Ֆրանսիա), DIAMOND (Անգլիա): Նման աղբյուրների պահանջարկն աշխարհում 3-10 անգամ գերազանցում է եղած հնարավորությունները:

Проект программы по созданию международного центра Candle на базе ускорителя синхротронного излучения утвердило сегодня правительство Армении. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службe правительства, государство, принимая во внимание важность этого проекта для передовых прикладных научных исследований и развития технологий, примет участие в этом научном проекте, взяв на себя 25% расходов.
Также к участию в строительстве и использованию центра приглашены иностранные государства и международные структуры. Ответственность за реализацию проекта возьмет на себя комитет по науке министерства образования и науки РА. Координировать процесс реализации будет совет под руководством премьер-министра Армении. По мнению премьер-министра Тиграна Саргсяна, создание международного центра Candle является хорошим примером того, как инициатива армянских ученых получает поддержку частного сектора и государства.
Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель проекта директор НИИ CANDLE при ЕГУ доктор физико-математических наук Василий Цаканов, комплекс позволит иметь более 40 суперсовременных экспериментальных лабораторий.
«Проект является системообразующим и его осуществление выведет на передовой мировой уровень работы в Армении по всему спектру фундаментальных и прикладных исследований по физике, химии, биологии, медицине, экологии, материаловедению, фармакологии, микроэлектронике и станет движущей силой для развития высоких технологий в стране», – сказал Василий Цаканов.
Проект CANDLE (СВЕЧА) является источником излучения на базе нового ускорителя третьего поколения с энергией электронов в 3 миллиарда электронвольт, разработанный армянскими учеными. Проект получил высокую оценку международной экспертной комиссии, как проект мирового класса и блестящая инициатива для развития науки и технологии в Армении. По своему классу, проект CANDLE относится к новому семейству источников излучения XXI века, таких, как SPEAR3 (США), CLS (Канада), SOLEIL ( Франция), DIAMOND (Англия). Потребности в таких источниках в мире от трех до десяти раз превышают имеющиеся возможности.