8 Մայիս 2010 - 08:30 AMT
(?) Ալեքսիս, վերջերս Դուք հանդիպեցիք Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Ի՞նչ եք կարծում, բավարար է արդյոք զարգացած ինտերնետ-ակտիվությունը Հայաստանում, որպեսզի Ինտերնետի գործիքների օգնությամբ հնարավոր լինի սոցիալական խնդիրներ լուծել:
(!) Ինտերնետի և համակարգիչների տարածման մակարդակը երկրում բարձր չէ, սակայն շատ ավելի բարձր է բջջային հեռախոսների տարածման մակարդակը և դա կարող է որպես գործիք ծառայել սոցիալական խնդիրների լուծման համար: Ushahidi.org -ի պես գործիքները հնարավորություն են տալիս հաղորդել և հայտնել ընտրությունների խախտումների մասին` հնարավորություն տալով մարդկանց ուղղակի SMS-հաղորդագրություն ուղարկել բջջային հեռախոսից:
Սակայն, ինչ վերաբերում է Սփյուռքին, Ինտերնետը կարող է հիանալի գործիք դառնալ Հայաստանը ճանաչելու համար: Տեղի հասարակական կազմակերպությունները կարող են օգնել արտերկրի հայերին հասկանալ, թե հատկապես ինչպես կարող են նրանք օգնել Հայաստանին:
Օրինակ, այժմ բավական չէ միջոցներ հավաքել որբերի համար: Դոնորները պետք է տեսնեն որբերի լուսանկարները, ծանոթանան նրանց պատմությանը և ապացույցներ ստանան, որ իրենց ավանդն, անկախ գումարից, իրոք օգնեց երեխաներին: Այստեղ Հայաստանում մեծ ներուժ կա, քանի որ գրեթե յուրաքանչյուր հայ ցանկանում է օգնել Հայաստանին, սակայն ոչ միշտ գիտի, թե ինչպես է պետք դա անել:
(?) Դուք հայտնի եք որպես Reddit նախագծի համահեղինակ: Արդյոք Reddit վարկանիշի համակարգն անաչառ է:
(!) Մենք շատ ենք աշխատել, բացառելու համար մանիպուլյացիայի հնարավորությունը Reddit-ում: Reddit-ն այնքան սուբյեկտիվ է, որքան որ սուբյետկիվ է նրա օգտվողների կարծիքը: Սակայն միշտ գտնվում են մարդիկ, որոնք ցանկանում են, որ իրենց տեղեկատվությունը հայտնվի կայքի գլխավոր էջում, ինչի շնորհիվ նրանք կարող են ստանալ ողջ տրաֆիկը: Կարելի է, իհարկե, խնդրել բոլոր ընկերներին քվեարկել քո թեմայի օգտին, սակայն, միևնույն է, այն երկար չի մնա «թեժ» նորությունների թվում: Այդ կայքը հաջողակ է հանրության շնորհիվ, այդպիսով մենք շահագրգռված ենք, որ այն պահպանվի:
(?) Ինչո՞ւ որոշեցիք զբաղվել սոցիալական ձեռնարկատիրությամբ:
(!) Դա եսասիրության արդյունք էր: Այն հաջողությունը, որ ես ունեցա Reddit-ի շնորհիվ, ինձ մեծ հնարավորություններ տվեց, որոնք ես կարողացա օգտագործել ընկերություն ստեղծելու համար: Ձեռնարկության վաճառքը 23 տարեկանում նշանակում է, որ ես հրաշալի հնարավորություն ունեմ աշխատելու սեփական հաճույքի համար: Եվ ես միակը չեմ, ով շահագրգռված է օգտագործել բիզնեսը աշխարհում բարություն գործելու համար` սոցիալական ձեռնարկատիրությունը կարևոր միտում է: Շատ հիմնադիրներ կան, որոնք գտնում են, որ իրենց ընկերության շահույթը պետք է օգտագործվի ի նպաստ հանրության:
Ոմանք նույնիսկ ամբողջ ընկերություններ են հիմնել սոցիալական բարիքներ ստեղծելու համար: Ես, հավանաբար, պետք է շնորհակալություն հայտնեմ դրա համար իմ ծնողներին, որովհետև ես չեմ հիշում, որ մեր ընտանիքում թանկարժեք ավտոմեքենաներ կամ ճոխության առարկաներ գնելու ձգտում լինի: Ըստ իս, հոգեբանական հետազոտությունների պակաս չկա, որոնք վկայում են այն մասին, որ կարելի է երջանկության հասնել յուրայինին օգնելու միջոցով: Ես ուղղակի հաճույք եմ ստանում դրանից:
(?) Սեպտեմբերին Հայաստանում կայանալու է TEDx խորհրդաժողովը, ինչին Դուք ևս ակտիվորեն աջակցում եք: Ո՞ր փուլում է գտնվում նախապատրաստումը խորհրդաժողովին:
(!) Խորհրդաժողովը տեղի կունենա սեպտեմբերի 25-ին: Մենք վերջերս ավարտեցինք քվեարկությունը TEDx Talk-ի թեմաների շուրջ, որոնց գծով շնորհանդեսներ կկազմակերպվեն: Այժմ մենք թննարկում ենք խոսնակների ցուցակը, համապատասխան թեմաներով ելույթ ունենալու համար: Ես ավարտել եմ աշխատանքը TEDxYerevan կայքէջի վրա, որը հասանելի կլինի առաջիկա շաբաթներին:
(?) Դուք արդեն քվեարկե՞լ եք այդ թեմաներով:
(!) Այո: Բացի այդ, հիմնականում ես արծարծել եմ ինձ դուր եկած թեմաները վարկանիշում և մի փոքր ավելի ցածր տեղեր եմ տվել այն թեմաներին, որոնք ինձ այդքան էլ հետաքրքիր չեն թվում:
(?) Շատ են խոսում այն մասին, թե ինչ է տալիս TED-ն ունկընդիրներին, հետաքրքիր է, ի՞նչ է այն տալիս շնորհանդեսով ելույթ ունեցողներին:
(!) Ամենամեծ նվաճումը, որ ես ունեցա, հանդես գալով TED-ում շնորհանդեսով, այն էր, որ ես հայտնի դարձա բազմաթիվ հայերի և սկսեցի նամակներ ստանալ նրանցից: Նախկինում, խորհրդաժողովում հանդես եկողները կարիերա են արել` պատմելով իրենց գիտական նվաճումների մասին: Մարդիկ կարող են պատմել իրենց նախագծի մասին և ֆինանսավորում ստանալ: Դա հիանալի հարթակ է սեփական անձի մասին հայտարարելու համար: Ինչ վերաբերում է հայաստանցի խոսնակներին, ապա լավագույն շնորհանդեսները կզետեղվեն TED կայքում և կպահվեն արխիվում: Նրանք, ում միջազգային լսարան է հարկավոր, կարող են նման հնարավորություն ստանալ: TED-ը ներկայումս ժողովրդականություն է վայելում և շատ մարդիկ, որոնք որոշումներ են կայացնում գործարարության ոլորտում, հետևում են շնորհանդեսներին:
(?) Կարո՞ղ է արդյոք TEDx-ն ամենամյա իրադարձություն դառնալ Հայաստանում:
(!) Դա հրաշալի կլիներ և հնարավորություն կտար միավորելու հայերի ներուժը գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում մեկ հարթակի վրա:
(?) Ինչի՞ վրա եք այժմ աշխատում:
(!) Հիմա ես աշխատում եմ իմ համալսարանի համար մի նախագծի վրա, ինչը կարող է օգտակար լինել հասարակական կազմակերպությունների հատվածի համար: Ես նաև մտածում եմ այն ուղղությամբ, որ Երևանում կետեր կառուցվեն անվճար անլար Ինտերնետով, ինչը հատկապես օգտակար կլինի ուսանողների համար: Անվճար Ինտերնետը սրճարանում ոչ բոլորին է մատչելի, քանի որ ամեն ոք չի կարող թույլ տալ իրեն մշտապես վճարել մեկ գավաթ սուրճի համար`օգտվելու համար Ինտերնետից: Դրանք կլինեն հասարակական վայրեր, հնարավոր է պրովայդերների գովազդային վահանակներով, ուր մարդիկ կարող են գալ իրենց նոութբուքերով: Ես չէի հասնի այն ամենին, ինչ ունեմ այսօր, եթե չունենայի անսահմանափակ Ինտերնետ: Մի քանի շաբաթ առաջ նման նախագիծ իրականացվեց Կամբոջայում: Եվ եթե դա հնարավոր եղավ Պնոմպենում, ապա դա հնարավոր է նաև Երևանում: Ես աշխատում եմ նաև մի նախագծի վրա, որը կկարողանա միավորել աշխարհի բոլոր հայերին օգտակար նպատակների համար:
(?) Որքա՞ն ժամանակ է խլում Ձեղանից Ինտերնետը:
(!) Առնվազն օրեկան 8 ժամ, իսկ երբեմն նաև 12 ժամ:
(?) Որքան գիտեմ, Ձեր մյուս հոբբին ռոք երաժշտությունն է: Ո՞վ է Bread Pig խմբի ունկընդիրը:
(!) Բազում մարդիկ, սակայն, իրականում կոնկրետ ոչ ոք (ծիծաղում է): Հարկավոր է հաշվի առնել, որ մենք նվագում ենք փողոցում` պլաստիկից պատրաստված խաղալիք երաժշտական գործիքների վրա: Ուղղակի մարդկանց տրամադրությունը բարձրացնելու համար: Ես երաժիշտ չեմ, սակայն շատ եմ հարգում նրանց:
(?) Սա Ձեր առաջին այցն է Հայաստան: Արդյոք Ձեր տեսածը համընկավ Ձեր ունեցած պատկերացումների հետ:
(!) Իմ հայրը` Ջոն Օհանյանը, ծնվել է Սան Ֆրանցիսկոյում, իսկ նրա հայրը` Նյու Յորքի նահանգում: Իմ պապի ծնողները ԱՄՆ-են տեղափոխվել Արևմտյան Հայաստանից 1915 թվականին: Նրանք երկուսն էլ մեծացել են Խարպուտում, Ամերիկա են ժամանել միայն երկուսով, քանի որ նրանց ընտանիքների մյուս բոլոր անդամները զոհ են գնացել Հայոց ցեղասպանությանը: Իմ տատիկի ընտանիքը բնակվել է Բիթլիսում, Վանից ոչ հեռու և Հայաստանից Ֆրանսիա է տեղեփոխվել 1922 թվականին: Իմ հայրը երբեք չի եղել Հայաստանում, ուստի ես գրեթե ոչ մի պատկերացում չունեի Հայաստանի մասին` բացառությամբ գուցե հայկական խոհանոցի: Իմ բազում հայ ընկերները, որոնք այցելել են Հայաստան, վերադառնալով, ասել են, որ ուղևորությունը փոխեց նրանց կյանքը: Երբ ես առաջին անգամ տեսա Արարատը, ապա անմիջապես լուսանկարեցի այն և անմիջապես ուղղարկեցի հորս: Ես գիտեմ, որ այդ պատկերն արդեն կլիշե է դարձել, և, այնուամենայնիվ, իրականում այն շատ է ոգեշնչում: Հաջորդ անգամ ես մտադիր եմ Հայաստան այցելել հորս հետ և նրա գիդը կլինեմ Հայաստանում:

(?)Алексис, недавно Вы встречались с представителями общественных организаций Армении. Как вы думаете, достаточно ли развита Интернет-активность в Армении для того, чтобы с помощью инструментов Интернет можно было бы решать социальные проблемы?
(!)Уровень проникновения Интернета и компьютеров внутри страны невысок, но уровень распространения мобильных телефонов намного выше и может стать инструментом для разрешения социальных проблем. Такие инструменты как Ushahidi.org дают возможность сообщать и голосовать против нарушений и фальсификаций в ходе выборов, просто отправив SMS с мобильного телефона. Однако, что касается Диаспоры, Интернет может стать превосходным инструментом, помогающим им узнать Армению. Местные общественные организации могут помочь понять армянам за рубежом, как именно они смогут наилучшим образом помочь Армении. К примеру, уже не достаточно просто собрать деньги для сирот, донорам необходимо видеть фотографии сирот, прочитать их историю и получить доказательства того, что их вклад – независимо от размера – действительно помог детям. Здесь в Армении есть большой потенциал, так как почти каждый армянин желает помочь Армении, но не всегда знает, как наиболее эффективно это сделать.
(?)Вы известны как соавтор проекта Reddit. Является ли система рейтинга Reddit беспристрастной?
(!)Мы очень старались исключить возможности манипулирования на Reddit. Reddit настолько субъективен, насколько субъективно мнение его пользователей. Однако всегда находятся люди, которые желают, чтобы их информация оказалась на главной странице сайта, таким образом они смогут получить вес трафик. Можно, конечно же, попросить всех своих друзей проголосовать за свою тему, однако она все равно долго не продержится в “топе”, поскольку многие другие люди смогут понизить ее рейтинг. Мы заинтересованы в пользователях, которые участвуют в системе, потому что им интересно, а не для того, чтобы оказаться “в топе”. Этот сайт успешен благодаря сообществу, таким образом мы особенно заинтересованы в его сохранении.
(?)Почему вы решили заняться социальным предпринимательством?
(!)Это эгоизм. Успех, который я приобрел благодаря Reddit, предоставил мне большие возможности, которые я смог использовать для создания компании. Продажа предприятия (Reddit) в 23 лет означает, что у меня есть отличная возможность работать для собственного удовольствия. И я не единственный, заинтересованный в использовании эффективности бизнеса для добра в мире – социальное предпринимательство является важной тенденцией. Есть много основателей, которые считают, что прибыль их компании должны быть использованы на благо общества, Некоторые даже основали целые компании для производства социальных благ. Я, наверное, должен поблагодарить за это своих родителей, потому что я не припомню, чтобы в нашей семье наблюдалось стремление к приобретению дорогих автомобилей или предметов роскоши. По-моему, нет недостатка в психологических исследованиях, свидетельствующих о достижения счастья посредством альтруизма. Я просто получаю от этого удовольствие.
(?)В сентябре в Армении ожидается проведение конференции TEDx, чему Вы также активно способствуете. На каком этапе находится подготовка к конференции?
(!)Да, конференция состоится 25 сентября. Мы недавно завершили голосование по темам TEDx Talk, по которым будут организованы презентации. Теперь мы рассматриваем список спикеров, для того, чтобы подобрать выступающих по темам. Я завершил работу над официальным сайтом TEDxYerevan, который будет доступен в ближайшие недели.
(?)Вы уже проголосовали по этим темам?
(!)Да. Кроме этого, в основном я поднимал понравившиеся темы в рейтинге и немного опустил в списке темы, которые мне показались не очень интересными.
(?)Много говорят о том, что дает конференция TED слушателям, интересно, что она дает выступающим с презентацией?
(!)Самое большое достижение, которое я получил, выступив с презентацией на TED – то , что я стал известен множеству армян и стал получать от них письма. В прошлом, многие выступающие на конференциях сделали карьеру, рассказывая о своих научных достижениях. Люди могут рассказать о своем проекте, и получить финансирование. Это замечательная платформа для того, чтобы заявить о себе. Что касается спикеров в Армении, то лучшие презентации будут размещены на сайте TED и будут храниться в архиве. Те, кому нужна международная аудитория, могут получить эту возможность. TED в настоящее время набирает популярность и многие люди, принимающие решение в сфере бизнеса следят за презентациями.
(?)Может ли TEDx стать ежегодным событием в Армении?
(!)Это было бы замечательно и стало бы возможностью объединить потенциал армян в науке и технологиях, на одной площадке.
(?)Над чем Вы работаете сейчас?
(!)Я сейчас работаю над проектом для моего университета, что могло быть бы полезным для сектора общественных организаций. Еще я думаю над тем, чтобы построить в Ереване пункты с бесплатным беспроводным Интернетом, которые могут быть полезны особенно для студентов. Бесплатный Интернет в кафе может быть не для всех доступным, поскольку не каждый может позволить себе постоянно платить за кофе, чтобы воспользоваться Интернетом. Это будут общественные места, возможно с рекламными щитами провайдера, куда могут приходить люди со своими ноутбуками. Я не добился бы того, что имею сегодня, если бы у меня не было безлимитного Интернета. Несколько недель назад подобный проект был реализован в Камбоджии. И если это было возможным в Пномпене, то значит это возможно сделать и в Ереване. акже я работаю над проектом, который помог бы объединить в сеть армян во всем мире, для полезных целей.
(?)Как много времени занимает у Вас Интернет?
(!)Как минимум 8 часов в день, а иногда и по 12 часов.
(?)Как я понимаю, другим увлечением для Вас является рок-музыка? Кто является слушателями группы Bread Pig?
(!)Много людей, но на самом деле никто конкретно (смеется). Необходимо уточнить, что мы «играем» на игрушечных пластиковых музыкальных инструментах на улице. Просто, чтобы поднять людям настроение. Я не являюсь музыкантом, однако очень уважаю их.
(?)Это Ваш первый визит в Армению. Совпало ли увиденное Вами с тем, как вам представляли ее?
(!)Мой отец, Джон Оганян, родился в Сан-Франциско, а его отец – в штате Нью-Йорк. Родители моего деда переехали из Западной Армении в Соединенные Штаты в 1915 году. Они оба выросли в Харпуте, в Америку они прибыли только вдвоем, так как все остальные члены их семьи погибли во время Геноцида Армян. Семья моей бабушки жила в городе Битлис, недалеко от озера Ван и переехала из Армении во Францию в 1922 году. Мой отец никогда не был в Армении, поэтому у меня не было почти никакого представления об Армении, разве что кроме армянской кухни. Многие мои армянские друзья, побывавшие в Армении, вернувшись, говорили, что поездка изменила их жизнь. Когда я впервые увидел Арарат, то сделал фотографию и тут же отправил ее отцу. Я знаю, что это изображение уже стало клише, и, тем не менее, оно на самом деле вдохновляет. В следующий раз я планирую посетить Армению вместе с отцом и буду его гидом по Армении.