8 Մայիս 2010 - 09:07 AMT
Վերջին տարիների ընթացքում շինարարությունը մեծ տեղ է զբաղեցնում ՀՆԱ կառուցվածքում, և հենց շինարարության ոլորտի ծավալների աճի հաշվին ապահովվում է երկրի տնտեսության աճը: Ուստի, զարմանալի չէ, որ համաշխարհային ճգնաժամը բացասական ազդեցություն է ունեցել անշարժ գույքի շուկայի վրա: Այդ շրջանում գործարքների քանակը 2007-ի օգոստոսի համեմատ կրճատվել է 10.6 տոկոսով, իսկ հուլիսի համեմատ` 12.4 տոկոսով: 2008-ի օգոստոսից գրանցվել է գործարքների և գների կտրուկ նվազում, սակայն, սկսած 2009-ի սեպտեմբերից, շուկան սկսել է վերականգնվել: Անշարժ գույքի գները սկսել են անկում ապրել , և Երևանում 2008-ի օգոստոսին գները նույն տարվա հուլիսի համեմատ նվազել են 1.8 տոկոսով:
Հայաստանում անշարժ գույքի շուկայի կայունացումը սկսվեց 2009-ի սեպտեմբերից. ամեն ամիս սկսեցին աճել անշարժ գույքի գների և գործարքների գները: Այսպես, 2009-ի սեպտեմբերին կնքված գործարքների թիվը 2009-ի օգոստոսի հետ համեմատած աճել է 6.1 տոկոսով, իսկ Երևանում բնակարանների գներն աճել են 0.8 տոկոսով, մարզերում` 0.6 տոկոսով:
Ինչ վերաբերվում է 2010թ. առաջին եռամսյակին, ապա այդ ժամանակահատվածում Երևանում բնակարաններն անցյալ եռամսյակի համեմատ աճել են 2.6 տոկոսով, մարզերում` 1.5 տոկոսով: 2010-ի առաջին եռամսյակում հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել է 36499 գործարք, որոնց քանակը 2009թ. չորրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 24.3 տոկոսով, իսկ 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ աճել` 27.9 տոկոսով: Շուկայում առավել մեծ ակտիվություն գրանցվել է Կոտայքի և Արարատի մարզերում, որտեղ կնքվել է գործարքների ընդհանուր թվի 13.6 և 8.4 տոկոսը, ընդ որում գործարքների ընդհանուր թվի 32.2 տոկոսը կնքվել է Երևանում: Հանրապետության մարզերում կան անշարժ գույքի աշխուժացման միտումներ: Այսպես, եթե 2001-ին մարզերում կնքվել է գործարքների ընդհանուր թվի 49.8 տոկոսը, ապա 2004-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 58.2 տոկոս, իսկ 2010-ի առաջին եռամսյակում` 67.8 տոկոս:
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում 2009-ի չորրորդ եռամսյակի հետ համեմատած Երևանի բազմաբնակարանային շենքերում 1 քմ-ի գինն ավելացել է 2.6 տոկոսով, իսկ այլ քաղաքներում այդ ցուցանիշը կազմել է 1.5 տոկոս: Սակայն, պետք է նշել, որ Երևանի կենտրոնում բնակարանների գները մոտ երկու անգամ գերազանցում են ողջ մայրաքաղաքի միջին շուկայական գները: Երևանում բնակարանների ամենաբարձր գները շարունակում են մնալ Կենտրոն համայնքում` 470 600 1քմ համար: Ընդ որում Երևանում բնակարանների միջին շուկայական գները 2010-ի առաջին եռամսյակում կազմել են 271 400 դրամ 1 քմ համար, Արաբկիր համայնքում 1 քմ համար գները կազմել են 373 900 դրամ, Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում` 248 000 դրամ, Դավիթաշենում` 270 300 դրամ, Աջափնյակում` 239 300, Մալաթիա-Սեբաստիայում` 236 700 դրամ:
Անշարժ գույքի ամենաբարձր գները գրանցվել են Կոտայքի և Արմավիրի մարզերում: Այսպես, Աբովյանում 1 քմ բնակմակերեսի գինը միջինում արժի 160 000 դրամ, իսկ Էջմիածնում` 156 900 դրամ: Համեմատաբար ցածր գներ են Տավուշի, Գեղարքունիքի, Լոռու մարզերում: Երևանում և Հայաստանի մարզերում առանձնատների գներն աճել են 2.9 տոկոսով: Երևանում 1 քմ բնակմակերեսի գինը կազմել է 281 000 դրամ: Ամենաբարձր գները կրկին գրանցվել են Կենտրոն համայնքում` 484 200 դրամ, ամենացածր գինը գրանցվել է Նուբարաշենում` 147 200 դրամ:
Այսօր Հայաստանի ֆինանսական շուկայի առաջ ծառացած է «երկար փողերի» խնդիրը, և դրան կարող է նպաստել հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքների նվազումը: Ընթացիկ տարվա սկզբին հիփոթեքային վարկավորման ոլորտն աճ է ապրում գնաճի դադարեցման հետ կապված, որը պայմանավորված է նոր կառավարական հիփոթեքային ծրագրերի ստեղծմամբ` «Ազգային հիփոթեքային ընկերություն ՈՒՎԿ», «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին»: Այսպիսով, հիփոթեքային վարկավորման ոլորտն ընթացիկ տարվա սկզբին աճ է ապրում: Պետք է նշել, որ հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները բավականաչափ նվազել են 2009-ին, և հիմա կազմում են 8,5-13 տոկոս այն դեպքում, երբ երկու տարի առաջ կազմում էին 16-20 տոկոս: Բարձրացել է բնակչության հետաքրքրության մակարդակը, և հույս կա, որ մինչև տարեվերջ շուկան կակտիվանա: Բացի դրանից, Հայաստանում շինարարության ծավալները մոտ ժամանակները կարող են աճել Ռուսաստանում և Ուկրաինայում գրանցված տնտեսական աճի շնորհիվ: Տնտեսական աճն այդ երկրներում հանգեցնելու է դրամական փոխանցումների աճին, ինչն իր հերթին հանգեցնելու է մասնավոր հատվածում շինարարության աճին:

The construction industry has had a huge share in the GDP structure in recent years, and the country’s economic growth has been secured due to its development. Thus, it is not strange that the global financial-economic crisis has affected the Armenian real estate market since August 2008. The number of transactions conducted during this period decreased by 10.6% as compared with August of 2007. The prices for real estate have started going down and 1.8% decrease was recorded in August as compared with July 2008.
The situation in the real estate market has started improving since September 2009: growth has been recorded both in the number of deals and in prices for real estate. Thus, 6.1% growth was recorded in deals made in September as compared with August 2009, while prices increased by 0.8% and 0.6% in Yerevan and regions respectively. 36,499 transactions were made in the first quarter of 2010 that is 24.3% lower as compared with the fourth quarter of 2009 and 27.9% higher as compared with the first quarter of 2009. Kotayk and Ararat regions were the most active in the market, these regions’ share in the total number of deals totaled 13.6% and 8.4% respectively. Meanwhile 32.2% of the transactions were made in Yerevan. Some positive trends are observed in the real estate market throughout Armenia. For example, 49.8% of the entire transactions were made in regions in 2001, while this figure amounted to 58.2% in 2004 and 67.8% in the first quarter of 2010.
The market price for 1 square meter in apartment buildings increased by 2.6% in Yerevan and by 1.5% in other cities of the republic in the first quarter of 2009. Meanwhile the highest prices for apartments in Yerevan are continuously recorded in Kentron (Center) district – AMD 470,600 per square meter, while the lowest prices are in Nubarashen district – AMD 143,300 per square meter. Meanwhile, the average price for apartments in Yerevan totaled 271,400 per square meter as of the first quarter of 2010. The prices per square meter in other districts of Yerevan are as follows: Arabkir – AMD 373,900, Kanaker-Zeytun – AMD 283,500, Nor Nork – AMD 234,800, Avan – AMD 235,900, Erebuni – AMD 248,000, Davitashen – AMD 270,300, Ajapnyak – AMD 239,300, Malatsia-Sebastia – AMD 236,700.
As for the regions, the highest prices for real estate were recorded in Kotayk and Armavir regions, amounting to AMD 160,000 per square meter in Abovian and AMD 156,900 – in Etchmiadzin. Relatively low prices were recorded in Tavush, Gegharkunik and Lori regions of Armenia.
2.9% growth was recorded in prices for private houses in Yerevan and Armenia’s regions, totaling 281,100 per square meter in Yerevan on an average. Again, the highest and lowest prices were recorded in Kentron and Nubarashen districts of Yerevan – AMD 484,200 and AMD 147,000 respectively.
Today, Armenia’s financial market faces the challenge of “long-term money” that can be tackled through decrease in interest rates for mortgage loans. The Armenian government has initiated two programs – National Mortgage Company UCO and Affordable Housing for Young Families – to facilitate the mortgage lending. In addition, it has provided state guarantees to construction companies to overcome this difficult period. Thus, some growth has been recorded in mortgage lending since the beginning of this year. It should be noted that the interest rates considerably decreased in 2009, making 8.5-13% against 16-20% two years ago. Population displays greater interest and, hopefully, the market will become even more active by the end of this year. Besides, construction volumes in Armenia may increase in the near future, due to economic growth recorded in Russia and Ukraine that will contribute to increase in remittances.