8 Մայիս 2010 - 09:07 AMT
Վերջին տարիների ընթացքում շինարարությունը մեծ տեղ է զբաղեցնում ՀՆԱ կառուցվածքում, և հենց շինարարության ոլորտի ծավալների աճի հաշվին ապահովվում է երկրի տնտեսության աճը: Ուստի, զարմանալի չէ, որ համաշխարհային ճգնաժամը բացասական ազդեցություն է ունեցել անշարժ գույքի շուկայի վրա: Այդ շրջանում գործարքների քանակը 2007-ի օգոստոսի համեմատ կրճատվել է 10.6 տոկոսով, իսկ հուլիսի համեմատ` 12.4 տոկոսով: 2008-ի օգոստոսից գրանցվել է գործարքների և գների կտրուկ նվազում, սակայն, սկսած 2009-ի սեպտեմբերից, շուկան սկսել է վերականգնվել: Անշարժ գույքի գները սկսել են անկում ապրել , և Երևանում 2008-ի օգոստոսին գները նույն տարվա հուլիսի համեմատ նվազել են 1.8 տոկոսով:
Հայաստանում անշարժ գույքի շուկայի կայունացումը սկսվեց 2009-ի սեպտեմբերից. ամեն ամիս սկսեցին աճել անշարժ գույքի գների և գործարքների գները: Այսպես, 2009-ի սեպտեմբերին կնքված գործարքների թիվը 2009-ի օգոստոսի հետ համեմատած աճել է 6.1 տոկոսով, իսկ Երևանում բնակարանների գներն աճել են 0.8 տոկոսով, մարզերում` 0.6 տոկոսով:
Ինչ վերաբերվում է 2010թ. առաջին եռամսյակին, ապա այդ ժամանակահատվածում Երևանում բնակարաններն անցյալ եռամսյակի համեմատ աճել են 2.6 տոկոսով, մարզերում` 1.5 տոկոսով: 2010-ի առաջին եռամսյակում հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել է 36499 գործարք, որոնց քանակը 2009թ. չորրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 24.3 տոկոսով, իսկ 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ աճել` 27.9 տոկոսով: Շուկայում առավել մեծ ակտիվություն գրանցվել է Կոտայքի և Արարատի մարզերում, որտեղ կնքվել է գործարքների ընդհանուր թվի 13.6 և 8.4 տոկոսը, ընդ որում գործարքների ընդհանուր թվի 32.2 տոկոսը կնքվել է Երևանում: Հանրապետության մարզերում կան անշարժ գույքի աշխուժացման միտումներ: Այսպես, եթե 2001-ին մարզերում կնքվել է գործարքների ընդհանուր թվի 49.8 տոկոսը, ապա 2004-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 58.2 տոկոս, իսկ 2010-ի առաջին եռամսյակում` 67.8 տոկոս:
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում 2009-ի չորրորդ եռամսյակի հետ համեմատած Երևանի բազմաբնակարանային շենքերում 1 քմ-ի գինն ավելացել է 2.6 տոկոսով, իսկ այլ քաղաքներում այդ ցուցանիշը կազմել է 1.5 տոկոս: Սակայն, պետք է նշել, որ Երևանի կենտրոնում բնակարանների գները մոտ երկու անգամ գերազանցում են ողջ մայրաքաղաքի միջին շուկայական գները: Երևանում բնակարանների ամենաբարձր գները շարունակում են մնալ Կենտրոն համայնքում` 470 600 1քմ համար: Ընդ որում Երևանում բնակարանների միջին շուկայական գները 2010-ի առաջին եռամսյակում կազմել են 271 400 դրամ 1 քմ համար, Արաբկիր համայնքում 1 քմ համար գները կազմել են 373 900 դրամ, Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում` 248 000 դրամ, Դավիթաշենում` 270 300 դրամ, Աջափնյակում` 239 300, Մալաթիա-Սեբաստիայում` 236 700 դրամ:
Անշարժ գույքի ամենաբարձր գները գրանցվել են Կոտայքի և Արմավիրի մարզերում: Այսպես, Աբովյանում 1 քմ բնակմակերեսի գինը միջինում արժի 160 000 դրամ, իսկ Էջմիածնում` 156 900 դրամ: Համեմատաբար ցածր գներ են Տավուշի, Գեղարքունիքի, Լոռու մարզերում: Երևանում և Հայաստանի մարզերում առանձնատների գներն աճել են 2.9 տոկոսով: Երևանում 1 քմ բնակմակերեսի գինը կազմել է 281 000 դրամ: Ամենաբարձր գները կրկին գրանցվել են Կենտրոն համայնքում` 484 200 դրամ, ամենացածր գինը գրանցվել է Նուբարաշենում` 147 200 դրամ:
Այսօր Հայաստանի ֆինանսական շուկայի առաջ ծառացած է «երկար փողերի» խնդիրը, և դրան կարող է նպաստել հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքների նվազումը: Ընթացիկ տարվա սկզբին հիփոթեքային վարկավորման ոլորտն աճ է ապրում գնաճի դադարեցման հետ կապված, որը պայմանավորված է նոր կառավարական հիփոթեքային ծրագրերի ստեղծմամբ` «Ազգային հիփոթեքային ընկերություն ՈՒՎԿ», «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին»: Այսպիսով, հիփոթեքային վարկավորման ոլորտն ընթացիկ տարվա սկզբին աճ է ապրում: Պետք է նշել, որ հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները բավականաչափ նվազել են 2009-ին, և հիմա կազմում են 8,5-13 տոկոս այն դեպքում, երբ երկու տարի առաջ կազմում էին 16-20 տոկոս: Բարձրացել է բնակչության հետաքրքրության մակարդակը, և հույս կա, որ մինչև տարեվերջ շուկան կակտիվանա: Բացի դրանից, Հայաստանում շինարարության ծավալները մոտ ժամանակները կարող են աճել Ռուսաստանում և Ուկրաինայում գրանցված տնտեսական աճի շնորհիվ: Տնտեսական աճն այդ երկրներում հանգեցնելու է դրամական փոխանցումների աճին, ինչն իր հերթին հանգեցնելու է մասնավոր հատվածում շինարարության աճին:

8 Май 2010 - 09:07 AMT
На протяжении последних лет строительство занимало большую долю в структуре ВВП, и именно за счет роста объемов сферы строительства обеспечивался рост экономики страны. Поэтому, неудивительно, что мировой финансово-экономического кризиса на рынке недвижимости Армении стало сказываться уже в августе 2008 года. Количество заключенных в этот период сделок по сравнению с августом 2007 года сократилось на 10,6%, а по сравнению с июлем – на 12,4%. Цены на недвижимость стали падать, и в Ереване цены в августе 2008 года по сравнению с июлем того же года упали на 1,8%.
Стабилизация рынка недвижимости в Армении началась с сентября 2009 года: ежемесячно стали расти цены на недвижимость и количество сделок. Так, количество заключенных сделок в сентябре 2009 года по сравнению с августом 2009 года возросло на 6,1%, а цены на квартиры в Ереване возросли на 0,8%, а в областях – на 0,6%.
Что же касается непосредственно первого квартала 2010 года, то цены на квартиры в Ереване в первом квартале этого года по сравнению с предыдущим кварталом возросли на 2,6%, а в областях – на 1,5%. В первом квартале 2010 года в республике было заключено 36 499 сделок, что на 24,3% меньше, чем в четвертом квартале 2009 года, и на 27,9% больше по сравнению с первым кварталом 2009 года. Наибольшая активность на рынке была зафиксирована в Котайкской и Араратской областях, где было заключено 13,6% и 8,4% от общего числа сделок, при этом, 32,2% от общего числа сделок было заключено в Ереване. Есть положительные тенденции активизации рынка недвижимости в областях республики. Так, если в 2001 году в областях было заключено 49,8% от общего числа сделок, то в 2004 году этот показатель составил – 58,2%, а в первом квартале 2010 – 67,8%.
В первом квартале текущего года по сравнению с четвертым кварталом 2009 года среднерыночные цены 1 кв. метра в многоквартирных зданиях столицы увеличилась на 2,6%, а в других городах республики этот показатель увеличился на 1,5%. Однако, надо отметить, что цены на квартиры в центре Еревана почти в 2 раза превышают усредненные рыночные цены по всей столице. Самые высокие цены на квартиры в Ереване продолжают оставаться в центральной общине – 470 600 драмов за 1 кв. метр, а самые низкие – в общине Нубарашен, где 1 кв. метр жилплощади стоит 143 300 драмов. При этом усредненная цена на квартиры в Ереване по положению на первый квартал 2010 года составила 271 400 драмов за 1 кв. метр. Цены в общинах Арабкир за 1 кв. метр составили 373 900 драмов, в общине Канакер-Зейтун – 283 500 драмов, Нор-Норк – 234 800 драмов, Аван – 235 900 драмов, Эребуни – 248 000 драмов, Давиташен – 270 300, Ачапняк – 239 300, Малатиа-Себастиа – 236 700 драмов.
Самые высокие цены на недвижимость отмечены в Котайкской и Армавирской областях страны. Так, в Абовяне 1 кв. метр жилплощади в среднем стоит 160 000 драмов, в Эчмиадзине – 156 900 драмов. Сравнительно низкие цены на квартиры в Тавушской, Гегаркуникской, Лорийской областях.
Цены на частные дома в Ереване и в областях Армении возросли на 2.9%. В среднем стоимость 1 кв. метра жилплощади в частном доме в Ереване составила 281 100 драмов. Наибольшая цена, как и в многоквартирных зданиях, приходится на центр Еревана – 484 200 драмов, а самая низкая зафиксирована в общине Нубарашен – 147 200 драмов.
На сегодняшний день на финансовом рынке Армении стоит задача создания «длинных денег», и этому может способствовать снижение процентных ставок по ипотечным кредитам. С целью активизации ипотечного кредитования правительство Армении инициировало две программы – “УКО Национальная ипотечная компания” и “Доступное жилье молодым семьям”, а также предоставило госгарантии в трудный для застройщиков период. Таким образом, сфера ипотечного кредитования в начале текущего года переживает рост. Надо отметить, что процентные ставки по ипотечным кредитам достаточно упали в 2009 году, и сейчас они составляют 8,5-13% при том, что два года назад ставки были в пределах 16-20%. Повысилась заинтересованность со стороны населения, и есть надежда, что до конца года рынок еще больше активизируется. Помимо этого, объемы строительства в Армении в ближайшее время могут вырасти из-за зафиксированного экономического роста в России и на Украине. Экономический рост в этих странах приведет к росту денежных переводов, что в свою очередь приведет к росту строительства в частном секторе.