6 Մայիս 2010 - 16:19 AMT
Հայաստանի վարչապետի հանդիպմանը «Plug and Play» համակարգչային ձեռնարկությունների ինկուբատորի տնօրենի հետ կարևորվեց Հայաստանում «Plug and Play»-ի ներկայացուցչություն, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի Սիլիկոնյան հովտում ՀՀ ներկայացուցչություն բացելու հարցը, ինչը պետք է նպաստի հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացմանը ՏՏ ոլորտում և լայն հնարավորություններ ստեղծի ներդրումների, ինչպես նաև հայկական ապրանքի իրացման համար: «Plug and Play» ընկերության տնօրենը նշել է նաև, որ անհրաժեշտ է խորացնել համագործակցությունը կրթության ոլորտում, մասնավորապես, հարթակ ստեղծելով Սթենֆորդի համալսարանի ուսանողների հետ փոխանակման ծրագրերի համար:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, Հայաստանում 364 համակարգիչ է արտադրվել 2010 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին: Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, համակարգիչների արտադրությունը կրճատվել է 11,7 տոկոսով:
Կառավարության որոշումը ISO/IEC 27000 միջազգային ստանդարտները տեղայնացնելու և որպես ազգային ստանդարտ ընդունելու մասին Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում պատմության նոր էջ է բացում: Նման կարծիք է հայտնել Ապագա Թեքնոլոջիսի տնօրեն Միշել Դավուդյանը տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգերի ISO 27000 ստանդարտների և հավաստագրման մասին սեմինարի ընթացքում, որը տեղի ունեցավ Երևանում ապրիլի 27-ին: Սեմինարին մասնակցել են բանկերի և ֆինանսական ոլորտի ընկերությունների ղեկավարներ ու ՏՏ բաժինների պատասխանատուներ:
Հայաստանի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները համակարգչային վերապատրաստման դասընթացների կմասնակցեն դատախազության «Համակարգչային վերապատրաստման կենտրոնում»: Կենտրոնի ստեղծումն իրականացվել է ՄԱԶԾ «Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի ծրագիր. օժանդակություն կարողությունների զարգացմանը և աջակցություն տուժածներին» ծրագրի շրջանակներում, որի հիմնադրման համար ընտրվել է ՀՀ դատախազության դպրոցը: Կենտրոնը հագեցած է մի շարք կրթական ծրագրերով հարուստ ամփոփ փաթեթով, որը օգտակար է թմրանյութերի և մարդկանց թրաֆիքինգի, փողերի լվացման ու անդրազգային այլ հանցավորությունների դեմ պայքարում մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Դատախազության համակարգը հագեցած է միասնական համակարգչային համակարգով, ինչը հնարավորություն կտա դատախազներին տեղում անցնել վերապատրաստումը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների BarCamp խորհրդաժողովը տեղի կունենա մայիսի 21-23 Երևանում: BarCamp-ը հնարավորություն է տալիս ՏՏ ոլորտի պրոֆեսիոնալներին և հարակից ոլորտների ներկայացուցիչներին` լրագրողներին, դիզայներներին, բլոգերներին գաղափարներ փոխանակել ոչ պաշտոնական մթնոլորտում: BarCamp ճամբարն արդեն երկրորդ անգամ կանցնի Երևանում: Անցյալ տարի ճամբարին մասնակցեց շուրջ 450 մարդ Հայաստանից, Վրաստանից, ՌԴ-ից, Իրանից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից:
Իսկ մայիսի 28-ին Երևանում կբացվի ArmRobotics ռոբոտների առաջնությունը: «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթին կմասնակցեն 15 երիտասարդական թիմեր Հայաստանից և Իրանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները: Ըստ նրա, ArmRobotics-ի հերթական առաջնության թեման առաջարկել է բրիտանական բարեգործական և ամերիկյան ոչ առևտրային The HALO Trust կազմակերպությունը, որը զբաղվում է ականազերծմամբ և չպայթած ռազմամթերքի վնասազերծմամբ: Միջոցառման ընթացքում ռոբոտները պետք է հայտնաբերեն հողի տակ գտնվող ականներն ու WiFi-ի, ռադիոհաղորդիչի կամ ֆլեշ-կրիչի միջոցով սերվերին ուղարկեն ականների քարտեզը: ArmRobotics առաջնությունն, որի կազմակերպիչն է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միությունը, առաջին անգամ անց է կացվել Հայաստանում 2008 թվականին:
Google հանրահայտ որոնման համակարգը 35 լեզվով վիրտուալ ստեղնաշար է գործարկել, այդ թվում նաև հայերեն` որոնման տեղի կողքին: Ինչպես ասվում է Google-ի պաշտոնական բլոգի գրության մեջ, նորամուծությունն օգտվողներին թույլ կտա մայրենի լեզվով իրականացնել որոնումը, անկախ այն բանից, թե որտեղ են գտնվում և ինչ տառատեսակից են օգտվում: Մինչդեռ, Odnoklassniki.ru ռուսական սոցիալական ցանցի բջջային տարբերակը ևս հասանելի է հայերեն լեզվով, թեև միայն բջջային հեռախոսների սահմանափակ մոդելներն են ճանաչում հայերեն տառերը, այդ թվում iPhone, HTC Android սմարթֆոնները, ինչպես նաև Windows mobile և Symbian (սկսած 7-րդ տարբերակից) օպերացիոնալ համակարգերով հագեցած բջջային հեռախոսները: Հայկական ինտերնետ-օգտագործողների բաժինը կազմում է Odnoklasniki.ru կայքի տրաֆիկի 1,5 տոկոսը: Մեկ շաբաթվա ընթացքում կայք այցելում է մոտ 200 000 մարդ: Հայաստանում ընդհանուր օգտագործողների թիվը կազմում է ավելի քան 300 000 մարդ: Facebook ամերիկյան սոցիալական ցանցը տեղայնացված է հայերենով 85 տոկոսով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրենն ու Հայաստանի յոթ բուհերի ռեկտորներ Համագործակցության մասին հուշագիր են ստորագրել, որի շրջանակներում կկազմակերպվի ուսանողների պրակտիկա, մասնագիտական դասախոսություններ կկազմակերպվեն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցների կողմից, համատեղ ծրագրեր ու գիտահետազոտական աշխատանքներ, ընկերությունների աշխատակիցները կաջակցեն ուսանողներին հետազոտական, դիպլոմային ու մագիստրոսական աշխատանքներում: Հուշագիրը ստորագրել են Մոսկվայի էկոնոմիկայի, վիճակագրության և տեղեկատվության ինստիտուտի Երևանի բաժանմունքը, Վանաձորի պետական մանկավարժական համալսարանը, Էկոնոմիկայի ու կառավարման համալսարանը, Վարդենիսի Վիկտոր Համբարձումյանի անվան համալսարանը, «Անանիա Շիրակացի» համալսարանը, «Եվրասիա» միջազգային համալսարանը, «Գլաձոր» համալսարանը: Ուսանողները հնարավորություն կստանան խորանալ այնպիսի ոլորտների մեջ, ինչպիսիք են իրավագիտությունը, հաշվապահական հաշվառումը, մարքեթինգն ու վաճառքը, ՏՏ ոլորտը, բաժանորդների սպասարկումը: Միևնույն ժամանակ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում պրակտիկա անցնող ուսանողները աշխատավարձ կստանան:

6 Май 2010 - 16:19 AMT
В ходе встречи премьер-министра Армении с директором инкубатора компьютерных предприятий “Plug and Play” была подчеркнута важность открытия представительства “Plug and Play” в Армении, а также основания представительства Армении в Силиконовой Долине (США), которая должна поспособствовать развитию армяно-американского сотрудничества в сфере ИТ и создать широкие возможности для инвестиций, а также для реализации армянской продукции. Директор компании “Plug and Play” также отметил необходимость углубления сотрудничества в сфере образования, в частности создание платформы для программы по обмену студентами со Стэндфордским университетом (США).
По данным Национальной статистической службы РА, в Армении было произведено 364 компьютера за период январь-март 2010 года. По сравнению с аналогичным показателем прошлого года производство компьютеров сократилось на 11,7%.
Постановление правительства 2009 года по локализации международных стандартов ISO / IEC 27000 и решение принять их в качестве национальных стандартов открывает новую страницу в сфере информационной безопасности Армении. Такое мнение выразил генеральный директор Apaga Technologies Мишель Давудян в ходе семинар по управлению в сфере информационной безопасности и стандартов сертификации ISO 27000, который состоялся в Ереване 27 апреля. В мероприятии приняли участие руководители и ИТ-менеджеры банков и финансовой сферы.
Сотрудники правоохранительных органов Армении пройдут компьютерную переподготовку в “Центре компьютерной переподготовки для сотрудников борьбы с организованной преступностью» при школе Прокуратуры, который открылся 30 апреля в Ереване. Компьютерный центр создан в рамках UNDP «Программы борьбы с трафикингом: поддержка в развитии возможностей и помощи пострадавшим». В центре пройдут переподготовку прокуроры, сотрудники полиции, службы национальной безопасности и комитета государственных доходов. Система прокуратуры оснащена единой компьютерной системой, что даст возможность прокурорам на местах проходить процесс обучения.
Конференция по информационным технологиям BarCamp 2010 пройдет 21-23 мая в Ереване. BarCamp – возможность неформальной обмена идеями профессионалов сферы ИТ и смежных сфер – дизайнеров, журналистов, блоггеров Лагерь BarCamp состоится в Ереване во второй раз. В прошлом году в нем приняли участие 450 человек из Армении, Грузии, Украины, России, Ирана, США и др. стран.
Чуть позже 28 мая в Ереване состоится открытое первенство роботов ArmRobotics . В конкурсе «Робот-миноискатель» примут участие 15 молодежных команд из Армении и представителей армянской Диаспоры Ирана. Тему для очередного первенства ArmRobotics предложила британская благотворительная и американская некоммерческая организация The HALO Trust, занимающаяся обезвреживанием наземных мин и неразорвавшихся боеприпасов. В ходе мероприятия спроектированные роботы должны обнаружить под землей мины и направить на сервер карту, посредством WiFi, радиопередатчиков или посредством флеш-носителей. Первенство Arm Robotics, организованное Союзом компаний по информационным технологиям (UITE) впервые было проведено в Армении в 2008 году.
Известная поисковая система Google запустила виртуальную клавиатуру на 35 языках, в том числе и на армянском, рядом со строкой поиска. Как говорится на официальном блоге Google, новшество позволит пользователям осуществлять поиск на родном языке, вне зависимости от того, где они находятся и каким шрифтом пользуются.
Между тем, мобильная версия российской социальной сети Odnoklassniki.ru также стала доступна на армянском языке., несмотря на то, что лишь ограниченные модели мобильных телефонов распознают армянские шрифты, в том числе смартфоны iPhone, HTC Android, а также мобильные устройства, оснащенные операционными системами Windows mobile и Symbian (начиная с 7 версии). На долю армянских Интернет-пользователей приходится около 1,5% трафика сайта Odnoklasniki.ru. За неделю сайт посещает порядка 200 000 человек. Общее число пользователей в Армении составляет более 300 000 человек. Американская социальная сеть Facebook локализована на армянский язык на 85%.
Генеральный директор компании VivaCell-MTS и ректора семи вузов Армении подписали Меморандум о сотрудничестве, в рамках которого будет организовываться практика студентов, проведение специализированных лекций сотрудниками VivaCell-MTS, совместная реализация программ и научно-исследовательских работ, содействие сотрудников компании в исследовательскими, дипломными и магистерскими работами студентов. Меморандум подписали Ереванское отделение Московского института экономики, статистики и информатики (МЭСИ), Ванадзорский государственный педагогический университет, Университет экономики и управления, Варденисский университет им. Виктора Амбарцумяна, университет «Анания Ширакаци», Международный университет «Евразия», университет «Гладзор». Студенты получат возможность углубиться в такие сферы, как правоведение, бухучет, маркетинг и продажи, информационные технологии, обслуживание абонентов. Вместе с тем, находящиеся на практике в VivaCell-MTS студенты будут получать зарплату.