10 Մայիս 2010 - 06:07 AMT
«Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի ներդրումները Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում մինչ 2011թ. սեպտեմբեր կկազմեն 180 միլիոն դոլար
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր ներկա գտնվեց Այգեզարդի (Արարատի մարզ) ինքնահոս համակարգի 2,5 կիլոմետրանոց հատվածի բացման արարողությանը, որին մասնակցում էին նաև Արարատի մարզպետ Վարդգես Հովակիմյանը, ՏԿՆ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը, Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարի Յովանովիչը, «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ- Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ- Հայաստան» ծրագրի կողմից վերականգնվող Այգեզարդի ինքնահոս համակարգի ընդհանուր երկարությունը 8,5 կիլոմետր է. այսօր շահագործման հանձնված 2,5 կմ-անոց հատվածը կոռոգի 130 հա, իսկ ամբողջական շահագործման դեպքում հնարավոր կլինի ոռոգել մինչև 700 հա: Ներկայումս համակարգի հարակից տարածքում մշակվում է 400 հա տարածք, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Փոխվարչապետն ընդգծեց ոռոգման ենթակառուցվածքների բարելավման կենսական նշանակությունը գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացման համար և կարևորեց «ՀՄՀ-Հայաստան» ծրագրի կողմից Հայաստանի ոռոգման մայր ջրանցքների որոշ հատվածների, մի շարք պոմպակայանների, ինքնահոս համակարգերի վերանորոգումը, նոր ներտնտեսային ջրատարների դրենաժային համակարգի որոշ հատվածների վերականգնումը: Ա. Գևորգյանը նշեց, որ աշխատանքները կատարվել են որակով և հույս հայտնեց, որ մնացած աշխատանքները կիրականացվեն նախատեսված ժամկետներում:
Միջոցառման մասնակիցները ծանոթացան նաև «ՀՄՀ-Հայաստան» ծրագրի «Ջրից դեպի շուկա» բաղադրիչի շահառու Աշոտ Աբրահամյանի տնտեսությանը, որտեղ ներդրվել է կաթիլային ոռոգման համակարգ: Փոխվարչապետը ողջունելի համարեց ոռոգման նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը` նկատելով, որ դա կհանգեցնի նաև գյուղմթերքների գներում ջրի ինքնարժեքի բաղադրիչի նվազեցման և շուկայում տեղական գյուղմթերքի մրցունակության բարձրացմանը:
Ի դեպ, նախատեսվում է, որ Հայաստանի գյուղատնտեսության և ոռոգման ոլորտում «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի կողմից ներդրումները մինչ 2011թ. սեպտեմբեր կկազմեն 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

10 Май 2010 - 06:07 AMT
Инвестиции корпорации «Вызовы тысячелетия» в сфере сельского хозяйства Армении до сентября 2011 г. составят $180 млн
Вице-премьер, министр территориального управления РА Армен Геворкян принял участие на церемонии открытия 2,5 км участка самотечной системы Айгезарда. В церемонии приняли участие также глава Араратской области Вардгес Овакимян, председатель государственного комитета водного хозяйства ТУ РА Андраник Андреасян, посол США в Армении Мари Йованович, исполнительный директор ГНКО «ФВТ- «Армения» Ара Овсепян и другие официальные лица, сообщает пресс-служба министерства.
Общая протяженность самотечной системы Айгезарда, восстанавливающейся на средства «ФВТ – «Армения», составляет 8,5 км. За Счет сданного 2,5 км участка можно будет орошать 130 га, а в случае полной эксплуатации системы – до 700 га. В настоящее время на соседней с системой территории возделывается земельный участок в 400 га.
Вице-премьер подчеркнул жизненное значение улучшения оросительных инфраструктур для развития сельского хозяйства и отметил важность восстановления со стороны «ФВТ- «Армения» некоторых участков центрального оросительного канала Армении, ряда насосных станций, самотечных систем, некоторых участков дренажных систем, строительства новых внутрихозяйственных каналов. Армен Геворкян отметил, что работы произведены качественно, и выразил надежду, что остальные работы будут осуществлены в намеченные сроки.
Участники мероприятия ознакомились также с хозяйством Ашота Абрамяна, в котором установлена система капельного орошения. Вице-премьер одобрил внедрение новых технологий орошения, отметив, что это будет способствовать снижению компоненты себестоимости воды в ценах сельхозпродуктов и повышению конкурентоспособности местной сельской продукции на рынке.
Предусматривается, что инвестиции корпорации «Вызовы тысячелетия» в сфере орошения и сельского хозяйства Армении до сентября 2011 г. составят $180 млн.