10 Մայիս 2010 - 11:11 AMT
Հայաստանի տնտեսության կայունացման և աճի արդյունքում կասեցվել է աշխատատեղերի կրճատումը, ավելացել է աշխատանք գտնողների թիվը և մարդկանց թիվը, որոնք ընդգրկված են զբաղվածության պետական ծրագրում: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտնել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերով «Զբաղվածության պետական ծառայություն» գործակալության տնօրեն Սոնա Հարությունյանը:
«Եթե 2009-ի մայիսի 1-ի դրությամբ աշխատանքի ընդունվածների թիվը 2774 էր, ապա ընթացիկ տարում նրանց թիվը հասել է 3550-ի, ինչը 28 տոկոսով շատ է: Դա նշանակում է, որ ավելացել են աշխատատեղերը»,- ասել է նա: Նա նաև ավելացրել է, որ գործազուրկների ընդհանուր թիվը կազմել է 85 հազար մարդ 2009-ի մայիսի 1-ի 74 հազարի փոխարեն: Միևնույն ժամանակ աշխատանք փնտրողների թիվը կազմել է 102.8 հազար, իսկ զբաղվածության գործակալությունում ազատ տեղերի թիվը կազմել է 1495 տեղ: Ընդ որում Երևանում ավելի մեծ պահանջարկ ունեն բանվորական մասնագիտությունները, իսկ մարզերում` բժիշկները, ուսուցիչները և դեղագործները:
Հարությունյանի խոսքերով, այն դեպքում, երբ Հայաստանում գործազրկության գրանցված մակարդակը կազմել է 7.3 տոկոս, իրական գործազրկության մակարդակը, համաձայն 210 տնտեսվարող սուբյեկտներում Աշխատանքի միջազգային գործակալության մեթոդոլոգիայով անցկացրած ուսումնասիրությունների, կազմել է 27.5 տոկոս:

10 Май 2010 - 11:11 AMT
Стабилизация и рост экономики Армении привели к прекращению сокращения рабочих мест, увеличению числа нашедших работу и числа людей, включенных в государственную программу занятости. Об этом на пресс-конференции сообщила журналистам начальник агентства “Государственная служба занятости” Министерства труда и социальных вопросов РА Сона Арутюнян.
«Если по состоянию на 1 мая 2009 года количество устроившихся на работу было 2774, то в текущем году их число достигло 3550 человек, что на 28% больше. Это значит, что увеличились рабочие места», – сказала она. Сона Арутюнян добавив, что при этом общее число безработных составило 85 тыс. человек против 74 тыс. 1 мая 2009 года. В то же время число ищущих работу составило 102,8 тыс., а представленных в агентство занятости вакансий составило 1495 мест. Причем наибольшим спросом в Ереване пользуются рабочие специальности, а в областях – врачи, учителя и фармацевты.
По словам Арутюнян, при том, что официально зарегистрированный уровень безработицы в Армении на 1 мая 2010 года составляет 7,3%, уровень реальной безработицы согласно исследованиям, проведенным в 210 хозсубъектах по методологии Международного агентства труда (МОТ), составил 27,5%.