Ամերիկայի հայկական ազգային հանձնաժողովը գոհունակություն է հայտնել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների վավերացումը կասեցնելու մասին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի որոշման առիթով: «Այնուամենայնիվ, ավելի լավ կլիներ, եթե Սերժ Սարգսյանը ամբողջովին հրաժարվեր այդ արձանագրություններից», – ասել է Քեն Խաչիկյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի նախագահի որոշումը մեծ քաջություն չէր պահանջում, քանի որ Թուրքիան արդեն ներկայացրել էր նախապայմաններ: ANKA-ի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի նախագահը անսպասելիորեն գիտակցել է այդ և ընդունել է որոշում: «Ինձ թվում է, որ Սերժ Սարգսյանի այդ քայլն ավելի շատ շոուի էր նման», – ասել է Խաչիկյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Անկարայի գլխավոր նախապայմանը ղարաբաղյան կարգավորման հարցն է, իսկ քանի որ հիմնախնդրի արագ լուծման նախադրյալներ չկան, ապա արձանագրությունների վավերացում Թուրքիայից սպասել պետք չէ:

Chairman of the Armenian National Committee of America (ANCA) Ken Hachikian said that ANCA is pleased with the decision of Armenian President Serzh Sargsyan to suspend the process of ratification of the Armenian-Turkish Protocols.
“However, it would be much better if Serzh Sargsyan terminates the Protocols,” Hachikian said. According to him, the Armenian President’s decision to suspend the Protocols didn't take much courage, because Turkey has already introduced preconditions.
Hachikian added that the Armenian President suddenly acknowledged that and decided to suspend them. “In my opinion, Serzh Sargsyan’s step seemed to be a show rather than substance,” he said.
According to Hachikian, Ankara’s main precondition is the Karabakh conflict settlement. “I don't believe there will be a short-term settlement on Karabakh. So, right now Turkey is unlikely to ratify the Protocols,” he said.