11 Մայիս 2010 - 05:57 AMT
Ռաս-Էլ-Հայմա էմիրությունը պատրաստվում է 500 մնլ դոլար ներդնել վրացական սևծովյան Փոթի նավահանգստում, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը: Միջոցները հատկացվելու են առաջիկա 4-5 տարիների ընթացքում և անցկացվելու է նավահանգստի վերակառուցում:
Փոթին հաղորդակցության առանցքային կետ է Եվրոպայի և Կովկասի միջև: Ներկա պահին Վրաստանի կառավարությունը Rakia –ի հետ համատեղ ստեղծում է ազատ տնտեսական արդյունաբերական գոտի: Այդ նախագծի շրջանակներում անցկացվելու է նավահանգստի վերակառուցումը:
Ներդրումային հիմնադրամն արդեն Փոթիի լիիրավ սեփականատերն է: Վերակառուցումը պետք է ավարտվի մայիսի վերջին, որից հետո կսկսվի հարևանությամբ ևս մեկ նավահանգստի կառուցում 300 մլն դոլար արժողությամբ:
Այդ ազատ տնտեսական գոտում աշխատելու հայտ են ներկայացրել 15 ընկերություններ: Վրացական Rakia ստորաբաժանման գլխավոր շուկայագետ Իոսիֆ Նիբլաձեի տվյալներով, սպասվում է, որ դրանց թիվը մինչև 2010-ի վերջ կհասնի 65-ի: Նա նաև նշեց, որ այդ ընկերությունների շարքում լինելու են կահույք, քիմիական և գյուղատնտեսական ապրանքներ արտադրողներ Թուրքիայից, Ադրբեջանից և Արաբական Միացյալ Էմիրություններից:
Վրաստանում արդեն գործում է մեկ ազատ տնտեսական գոտի: Քութայիսում արտոնյալ պայմաններով աշխատում են կենցաղային ապրանքների եգիպտական արտադրողները: Այդ գոտում արտադրվում են գազի սալիկներ և ջրատաքացուցիչներ Ադրբեջան և Հայաստան ներմուծելու համար:
Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է բացել ևս երկու արդյունաբերական գոտիներ: Դրանցից մեկն ընկած է Գոնիոյում` Թուրքիայի սահմանից ոչ հեռու, երկրորդը` երկրի արևելքում:
«Ներդրողները և կառավարությունը կարող են շատ շահավետ համագործակցել շնորհիվ ազատ տնտեսական գոտիների: Ընկերությունները ստանում են արտոնյալ հարկային պայմաններ, ազատ առևտրի հնարավորություն և լավ լոգիստիկա, իսկ մեզ մոտ ավելանում է զբաղվածությունը և դոլարի հոսքերը» ,- հայտարարել է Վրաստանի ֆինանսների նախարար Կախա Բանդուրաշվիլին:

Эмират Рас-Эль-Хайма собирается вложить 500 млн. долларов в грузинский черноморский порт Поти. Средства будут перечислены в течение ближайших 4-5 лет через инвестиционный фонд Rakia.
Поти является ключевым пунктом сообщения между Европой и Кавказом. В настоящее время правительство Грузии создает совместно с Rakia свободную экономическую индустриальную зону. В рамках этого проекта и будет проводиться реконструкция порта.
Инвестиционный фонд уже является полноправным владельцем Поти. Реконструкция должна завершиться в конце мая, следом за ней начнется строительство ещё одного порта по соседству стоимостью 300 млн. долларов.
Заявку на работу в этой свободной экономической зоне подали 15 компаний. По данным главного маркетолога грузинского подразделения Rakia Иосифа Нибладзе, ожидается, что их количество увеличится до 65 к концу 2010 года. Он также отметил, что в числе этих фирм будут производители мебели, химической и сельскохозяйственной продукции из Турции, Азербайджана и Объединенных Арабских Эмиратов.
В Грузии уже действует одна свободная экономическая зона. В Кутаиси на льготных условиях работают египетские производители бытовых товаров. Также в этой зоне производятся газовые плиты и водонагреватели для экспорта в Азербайджан и Армению.
Правительство Грузии планирует открыть ещё две индустриальные зоны. Одна из них расположится в Гонио, недалеко от границы с Турцией, а вторая — на востоке страны.
«Инвесторы и правительство могут очень выгодно сотрудничать благодаря свободным экономическим зонам. Компании получают льготные налоговые условия, возможность свободной торговли и хорошую логистику, а у нас увеличивается занятость и долларовые потоки», — заявил министр финансов Грузии Каха Баиндурашвили.