11 Մայիս 2010 - 10:49 AMT
Աշոտ Մանուչարյան. «Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմը սկզբունքորեն հնարավոր է, իսկ ըստ էության` ոչ»
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմը տեսականորեն հնարավոր է, իսկ գործնականորեն` ոչ, քանի որ դրա համար համապատասխան նախադրյալներ չկան: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ առաջին նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Աշոտ Մանուչարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, վատն այն է, որ հիմա ղարաբաղյան պատերազմի պատմությունը վերանայման է ենթարկվում: «Իրականում Արցախի անկախության հռչակմանն ի պատասխան, Ադրբեջանի իշխանությունները ռասիստական պատերազմ սկսեցին ոչ միայն ԼՂՀ ազգաբնակչության դեմ, այլև Ադրբեջանում բնակվող հայերի դեմ», – ընդգծել է նա:
Մանուչարյանը նշել է նաև, որ տարածքային զիջումների մասին բանակցություններ Ադրբեջանը պետք է վարի ոչ թե Հայաստանի հետ, այլ Ադրբեջանից փախած հայերի հետ: «Քանի որ ազատագրված տարածքները պետք է համարել Ադրբեջանից տեղահանված հայերին տրվող փոխհատուցում: Իսկ եթե Ադրբեջանն իսկապես ուզում է ապացուցել, որ Սումգայիթում և Բաքվում տեղի ունեցած ողբերգությունները էթնիկ զտում չէին, թող համապատասխան պայմաններ ստեղծի հայերի վերադարձի համար և պատժի այն անձանց, ովքեր կազմակերպել էին այդ ջարդերը», – ընդգծել է Մանուչարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, և’ Ադրբեջանում, և’ Հայաստանում իշխանությունը գտնվում է մի քանի մարդու ձեռքում: «Հայաստանում և Ադրբեջանում կառավարման փիլիսոփայությունը հանգեցրել է այն բանին, որ ադրբեջանական կողմը սպառնում է պատերազմ սկսել, իսկ հայկական կողմն արհամարհում է այդ սպառնալիքները», – ընդգծել է Մանուչարյանը:

11 Май 2010 - 10:49 AMT
Ашот Манучарян: Война в зоне нагорно-карабахского конфликта теоретически возможна, а практически – нет
Война в зоне нагорно-карабахского конфликта теоретически возможна, а практически – нет, так как для этого нет соответствующих предпосылок. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил советник по вопросам национальной безопасности первого президента РА Ашот Манучарян.
По словам Манучаряна, плохо то, что сейчас история нагорно-карабахской войны подвергается ревизии. “В действительности ситуация такая, что в ответ на провозглашение независимости Арцаха, азербайджанские власти начали расистскую войну не только против населения НКР, но и армян, живущих в Азербайджане”, – подчеркнул он. Манучарян также добавил, что относительно территориальных уступок азербайджанская сторона должна вести переговоры не с Арменией, а армянскими беженцами из Азербайджана. “Так как освобожденные территории нужно считать компенсацией армянам, выселенными из Азербайджана. И если азербайджанская сторона действительно хочет доказать, что трагические события в Сумгаите и Баку не были этническими чистками, пусть создаст соответствующие условия для возвращения армянских беженцев и накажет лиц, организовавших эти погромы”, – подчеркнул советник по вопросам национальной безопасности первого президента РА.
Как заметил Манучарян внутренняя ситуация как в Азербайджане, так и Армении такая, что в обеих странах власть находится в руках нескольких человек, а не народа. “Философия такого правления в двух странах привела к тому, что Азербайджан грозит войной, а Армения игнорирует эти угрозы”, – разъяснил он, добавив, что создавшейся внутри двух стран ситуация может привести к возобновлению военных действий, что является преступлением.