ՀՀ կառավարությունում կքննարկվի “Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին” Հայաստանի Հանրապետության օրենքում կատարված փոփոխությունների և լրացումների նախագիծը, որը բխում է Ռադիոհեռուստատեսային հեռարձակման թվային համակարգին անցման հայեցակարգից: Ինչպես Երևանում լրագրողներին է հայտնել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, հեռարձակման թվային համակարգին անցնելու նպատակն է ապահովել լայն մատչելիություն, հեռահաղորդակցային հարթակների համատեղ օգտագործում, ծածկույթի գոտու արդյունավետ օգտագործում:
Իր հերթին իրավական հարցերի գծով փորձագետ Ռոզա Ստեփանյանն ասել է, որ օրինագծի մշակման ժամանակ հաշվի է առնվել տարբեր երկրների փորձը: «Թվային հեռարձակման ցանցը կլինի Հայաստանի պետական սեփականությունը»,-ճշտել է նա:
Ըստ Ստեփանյանի, կա լիցենզավորման 2 մեթոդ` մրցութային և կաբելային ու մալուխային հեռարձակման հայտերի ներկայացման մեթոդը: «Առաջին մրցույթը տեղի կունենա հուլիսի 20-ին, որից հետո կսկսվի անցումային շրջանը, որը կտևի մինչև 2013թ. հուլիսի 20-ը»,-ասել է նա` հավելելով, որ մրցույթի արդյունքում կընտրվի 18 հեռուստաալիք, որոնցից 9` երևանյան և 9 համապետական: «Լիցենզիան կգործի 2011թ. հունվարի 20-ից, իսկ հաջորդ մրցույթը տեղի կունենա միայն 10 տարի անց»,-ասել է փորձագետը: Բացի այդ, կթվայնացվի նաև 4 ռադիոկայան:

Внесение изменений и дополнений в закон «О телевидении и радио», касающиеся перехода к оцифровке теле – и радиовещания в ближайшее время будет обсуждаться в правительстве РА. Как сообщил журналистам в Ереване заместитель министра экономики Армении Ара Петросян, оцифрованное вещание будет направленно на обеспечение широкой доступности, эффективного использования зоны покрытия, объединение информационных сетей, согласованное использование телекоммуникационных платформ и совместимость технических средств, применяемых в информационной сфере.
В свою очередь эксперт по правовым вопросам Роза Степанян сказала, что во время разработки законопроекта принимался во внимание опыт разных стран. «Сеть цифрового вещания представляет собой целостную систему мультиплексоров и соответствующих инфраструктур, которые обеспечивают теле – и радиовещание. Данная сеть будет государственной собственностью Армении», – уточнила она.
По словам Степанян, установлены два метода лицензирования – на конкурсной основе и по предъявлению заявок для кабельного и оптоволоконного вещания. «Первый конкурс пройдет 20 июля 2010 года, после чего начнется переходный период, который продлится до 20 июля 2013 года», – сообщила она, добавив, что по итогам конкурса будут выбраны 18 телеканалов, из которых 9 столичных и 9 общегосударственных. «Лицензии начнут действовать с 20 января 2011 года, и следующий конкурс пройдет только через 10 лет», – добавила эксперт. Кроме того, будут оцифрованы четыре радиостанции.