Հեռահաղորդակցության թվայնացման նախագծի արժեքը կազմում է 12 մլրդ դրամ: Այդ մասինԵրևանում մայիսի 12-ին լրագրողներին հայտնել է հեռարձակման թվայնացման տեխնիկական խմբի ղեկավար Սեմյոն Աղաջանյանը: «Բացի դրանից, յուրաքանչյուր հեռուստաընկերության համար թվայնացված հեռարձակումը կարժենա 300-400 հազար դոլար: Այդ միջոցներն ընկերությունները վճարելու են պետությանը 10 տարվա ընթացքում»,- ավելացրել է նա:
Իր հերթին, Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխանարար Արա Պետրոսյանն ավելացրել է, որ ներդրումների իրական ծավալը, որը պետությունը պետք է իրականացնի հեռահաղորդակցության թվայնացման նախագծում, կորոշվի միայն հեռարձակման անցումային փուլի վերջում, այսինքն 2013-ի վերջում: «12 մլրդ դրամն առավելագույն չափն է: Հեռուստաընկերություններն ամեն տարի տուրք են վճարելու թվայնացված հեռարձակումն օգտագործելու լիցենզիայի համար, որն ապահովելու է պետական միջոցների դարձելիությունը»,- ասել է նա: Փոխնախարարի խոսքերով, պետությունը նախատեսում է առանց տոկոսների վարկային միջոցների ստացում միջազգային աղբյուրներից և դոնոր-երկրներից

Стоимость реализации проекта оцифровки радио- и телевещания сопоставимо с мировыми ценами и составляет 12 млрд. драмов. Об этом журналистам 12 мая в Ереване сообщил руководитель технической группы по оцифровке вещания Семен Агаджанян.
«Кроме того, для каждой телекомпании цифровое вещание обойдется в $300-400 тыс. Эти средства компании будут выплачивать государству в течение 10 лет», – добавил он.
В свою очередь заместитель министра экономики Армении Ара Петросян добавил, что реальный объем инвестиций, которое государство должно осуществить в проект оцифровки вещания определится только в конце переходного периода вещания, то есть в конце 2013 года. «12 млрд. драмов – это максимальная планка. Телекомпании ежегодно будут выплачивать пошлину за использование лицензии цифрового вещания, которая будет обеспечивать возвратность государственных средств», – пояснил он. По словам замминистра, государство предусматривает получение беспроцентных кредитных средств от международных источников и стран-доноров.