12 Մայիս 2010 - 10:06 AMT
Մայիսի 13-ին Հայաստանում կմեկնարկի Զբոսաշրջության միջոցառումների տասնօրյակը, որի նպատակն է խթանել երկրի զբոսաշրջային ուղղությունները, ձեռք բերել համագործակցության և փորձի փոխանակման նոր հնարավորություններ, վերհանել և քննարկել ոլորտի արդի խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, ինչպես նաև հանրությանը ներկայացնել զբոսաշրջային նոր արդյունք:
Հայաստանում զբոսաշրջության միջոցառումների տասնօրյակը կանցկացվի առաջին անգամ: Նախաձեռնությունը կազմակերպված է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագրի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո և ոլորտի ասոցիացիաների համագործակցությամբ:
Նախաձեռնության շրջանակներում տեղի կունենան զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներ, այդ թվում` Հայաստանի զբոսաշրջության մրցունակության 4-րդ համաժողովը, «CTS 2010» միջազգային զբոսաշրջային երկօրյա ցուցահանդեսը և Հայաստանի մասին «Polaris» իտալերեն անդրանիկ ուղեցույցի շնորհանդեսը: Տեղական և տարածաշրջանի զբոսաշրջային ընկերությունների համար կանցկացվեն թեմատիկ սեմինարներ և դասընթացներ, կկազմակերպվեն քննարկումներ ոլորտի խնդիրների շուրջ` ԱԺ պատգամավորների և համապատասխան նախարարությունների մասնակցությամբ:
Զբոսաշրջության միջոցառումների տասնօրյակին կմասնակցեն ուսումնական, զբոսաշրջային, հյուրանոցային և ռեստորանային ոլորտների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և լրագրողներ Հայաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից և այլ երկրներից, ասվում է ազգային մրցունակության հիմնադրամի մամլո հաղորդագրության մեջ:

10-day events aimed to facilitate tourism in the country, provide networking opportunities and exchange experience in tourism industry will kick off in Armenia on May 13, the press service of the National Competitiveness Foundation of Armenia reported.
The 4th Armenian Tourism Competitiveness Conference, CTS2010International Annual Tourism Fair, as well as presentation of Italian Polaris guide on Armenia will be organized in the framework of the initiative. Besides, the events will include thematic seminars and courses for local and regional tour operators, as well as discussions with participation of Armenian parliament members and representatives of relevant ministries.
The events will bring together representatives of tourism industry, educational establishments, hotels and restaurants, as well as experts and journalists from Armenia, Georgia, Turkey and other countries. The events are organized by the National Competitiveness Foundation of Armenia, the USAID-funded Competitive Armenian Private Sector (CAPS) Project in partnership with the RA Ministry of Economy.