12 Մայիս 2010 - 10:06 AMT
Մայիսի 13-ին Հայաստանում կմեկնարկի Զբոսաշրջության միջոցառումների տասնօրյակը, որի նպատակն է խթանել երկրի զբոսաշրջային ուղղությունները, ձեռք բերել համագործակցության և փորձի փոխանակման նոր հնարավորություններ, վերհանել և քննարկել ոլորտի արդի խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները, ինչպես նաև հանրությանը ներկայացնել զբոսաշրջային նոր արդյունք:
Հայաստանում զբոսաշրջության միջոցառումների տասնօրյակը կանցկացվի առաջին անգամ: Նախաձեռնությունը կազմակերպված է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագրի կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հովանու ներքո և ոլորտի ասոցիացիաների համագործակցությամբ:
Նախաձեռնության շրջանակներում տեղի կունենան զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներ, այդ թվում` Հայաստանի զբոսաշրջության մրցունակության 4-րդ համաժողովը, «CTS 2010» միջազգային զբոսաշրջային երկօրյա ցուցահանդեսը և Հայաստանի մասին «Polaris» իտալերեն անդրանիկ ուղեցույցի շնորհանդեսը: Տեղական և տարածաշրջանի զբոսաշրջային ընկերությունների համար կանցկացվեն թեմատիկ սեմինարներ և դասընթացներ, կկազմակերպվեն քննարկումներ ոլորտի խնդիրների շուրջ` ԱԺ պատգամավորների և համապատասխան նախարարությունների մասնակցությամբ:
Զբոսաշրջության միջոցառումների տասնօրյակին կմասնակցեն ուսումնական, զբոսաշրջային, հյուրանոցային և ռեստորանային ոլորտների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և լրագրողներ Հայաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից և այլ երկրներից, ասվում է ազգային մրցունակության հիմնադրամի մամլո հաղորդագրության մեջ:

13-го мая в Армении стартуют десятидневные туристические мероприятия, посвященные стимулированию направлений туризма в стране, приобретения новых возможностей сотрудничества и обмена опытом, поднятия актуальных проблем сферы и путей их решения, а также представления общественности новых перспектив туризма. Об этом сообщает пресс-служба Фонда национальной конкурентоспособности.
В сообщении отмечается, что в рамках инициативы состоятся 4-ая конференция по «Конкурентоспособности туризма Армении», двухдневная выставка международного туризма «CTS 2010» и презентация итальянского путеводителя об Армении «Polaris». Для местных и региональных туристических компаний будут организованы тематические семинары и курсы, обсуждения с участием депутатов парламента Армении и представителей соответствующих министерств.
В мероприятиях примут участие представители сферы туризма и образования, гостиничного хозяйства и ресторанного бизнеса, эксперты и журналисты из Армении, Грузии, Турции и других стран.
Организатором десятидневных туристических мероприятий являются Фонд национальной конкурентоспособности Армении и программа Агентства США по международному развитию «Конкурентоспособный частный сектор в Армении» (CAPS) под патронажем министерства экономики Армении.