Երևանում բացվել է ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային համաժողովի 27-րդ նստաշրջանը: Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանն իր ելույթում նշել է, որ համաժողովը կարևոր դեր է խաղում տարածաշրջանային ծրագրերի իրագործման և FAO անդամ-երկրների առաջարկների քննարկման տեսանկյունից: «Այս համաժողովի շրջանակներում քննարկվելու են տարածաշրջանի համար այնպիսի կարևոր և արդի հարցեր, ինչպիսիք են ջրային պաշարների արդյունավետ օգտագործումը, անասնաբուծության զարգացումը, գյուղի զարգացումը և եկամուտի այլընտրանքային աղբյուրները, կլիմայի փոփոխությունների ազդեցությունը գյուղատնտեսության վրա, ինչպես նաև գյուղական վայրերում գենդերային հարցեր»,- ավելացրել է նա:
Իր հերթին, FAO գլխավոր տնօրեն Ժակ Դիուֆը հիշեցրել է, որ 1996-ին Համաշխարհային պարենային գագաթնաժողովի ժամանակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները խոստացել են 2015-ին կիսով չափ կրճատել սովից տառապող մարդկանց թիվը: «Ցավոք սրտի, այժմյան իրավիճակն ավելի շատ անհանգստություն է պատճառում, քան իրավիճակը 1996-ին. սովի ծավալները միայն մեծանում են` կապված գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումների կրճատման և պարենային մթերքների գնաճի հետ»,- ավելացրել է նա:
FAO գլխավոր տնօրենի խոսքերով միայն 2009-ին քաղցած մարդկանց թիվն աճել է 105 մլն-ով և հասել 1 մլրդի: «FAO ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրել է գյուղատնտեսության թուլացմանը, հատկապես Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրներումԼ Տարածաշրջանի երկրները բախվում են հսկայական տնտեսական դժվարությունների հետ, մասնավորապես, արտահանման շուկաների, դրամական փոխանցումների հոսքերի և մասնավոր ֆինանսավորման կրճատման հետ»,- ասել է նա և ավելացրել, որ տնտեսության աճի ապահովման և աղքատության նվազման համար ավելի հզոր շարժիչ ուժ չկա, քան ներդրումները գյուղատնտեսության մեջ:

13 Май 2010 - 07:09 AMT
В Ереване открылась 27-ая сессия Европейской региональной конференции (ERC) Организации по сельскому хозяйству и продовольствию ООН (FAO). В своей вступительной речи министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян отметил, что конференция играет важную роль с точки зрения перспектив реализации региональных программ и представления на рассмотрение FAO предложений стран-участниц. «В рамках нынешней конференции будут обсуждаться такие актуальные и важные для региона вопросы, как эффективное использование водных ресурсов, развитие животноводства, развитие села и альтернативные источники доходов, воздействие изменение климата на сельское хозяйство, а также гендерные вопросы в сельских регионах», – добавил он.
В свою очередь генеральный директор FAO Жак Диуф напомнил, что на Всемирном продовольственном саммите 1996 года главы государств и правительств пообещали к 2015 году сократить наполовину число людей, страдающих от голода. «К сожалению, нынешняя ситуация вызывает больше беспокойства, чем ситуация в 1996 году: масштабы голода только увеличиваются в связи с сокращением инвестиций в сельское хозяйство и ростом цен на продовольствие», – добавил он.
По словам гендиректора FAO, только в 2009 году количество голодающих увеличилось на 105 млн. человек и достигло 1 млрд. «Исследования FAO показали, что мировой экономический кризис привел к ослаблению сельского хозяйства, особенно в странах Центральной и Восточной Европы. Страны региона сталкиваются с огромными экономическими трудностями, в частности, с сокращением экспортных рынков, потоков денежных переводов и частного финансирования», – отметил он. При этом Жак Диуф добавив, что нет более мощного локомотива для обеспечения роста экономики и сокращения бедности, чем инвестиции в сельское хозяйство.