13 Մայիս 2010 - 07:31 AMT
Քանի դեռ չի լուծվել ղարաբաղյան հակամարտությունը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համագործակցության ոչ մի հեռանկար չի կարող լինել: Այդ մասին մայիսի 13-ին Երևանում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) 27-րդ համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի գյուղատնտեսության նախարար Իսմետ Աբասովը: « Եթե ամեն ինչ հաջող ընթանա և վերականգնվեն հարաբերությունները, ապա մեր երկրները կարող են համագործակցել բոլոր ոլորտներում, այդ թվում` գյուղատնտեսության»:
Միաժամանակ նախարարը բացատրել է, որ չնայած ադրբեջանական ժողովրդի դժգոհությանը, նրա այցը Երևան FAO համաժողովին մասնակցելու համար շատ կարևոր էր, քանի որ հաջորդ համաժողովը կայանալու է 2012-ին Բաքվում:
Ադրբեջանի տնտեսության վերաբերյալ նա ասաց, որ «իր երկրում սովի խնդիր չկա, և կարճ ժամանակում աղքատության մակարդակը կրճատվել է 4 անգամ և հիմա կազմում է բնակչության ընդհանուր թվի 10-11 տոկոսը»:
Նախարարն ավելացրել է, որ Ադրբեջանում հատուկ ուշադրություն են դարձնում գյուղատնտեսության զարգացմանը, և իրականացվում են լայնածավալ ներդրումներ: Լրագրողների խնդրանքով ադրբեջանցի նախարարը հայերենով պատմել է, որ ծնվել և դպրոցն ավարտել է Երևանում, նրա վերջին այցը Հայաստան եղել է 1987-ին: «Այդ տարիների ընթացքում ես կարոտել եմ Հայաստանը, և նախագահ Իլհամ Ալիևի թույլտվությամբ այցելել եմ Վարդենիս, որտեղ երկար տարիներ ապրել են իմ հարազատները: Իմ կողմից արված լուսանկարները նրանց համար մեծ նվեր կլինեն»,- ավելացրել է Աբասովը:

13 Май 2010 - 07:31 AMT
Исмет Аббасов: В ближайшее время никакого сотрудничества между Арменией и Азербайджаном не может быть
Пока не разрешится карабахский конфликт, никаких перспектив сотрудничества между Арменией и Азербайджаном не может быть. Об этом журналистам 13 мая в Ереване заявил министр сельского хозяйства Азербайджана Исмет Аббасов на открытии 27-ой конференции Организации по сельскому хозяйству и продовольствию ООН (FAO). «Если все пройдет успешно и восстановятся отношения, то наши страны могут сотрудничать во всех сферах, и в том числе в сельском хозяйстве», – добавил он.
При этом министр объяснил, что, несмотря на недовольство азербайджанского народа, визит в Ереван для участия в конференции FAO был очень важен, так как следующая конференция состоится в 2012 году в Баку.
Относительно экономики Азербайджана министр рассказал, что "в его стране нет проблемы голода, и за короткий период времени уровень бедности сократился в 4 раза, и сейчас составляет 10-11% от общего числа населения".
Министр добавил, что президент Азербайджана уделяет особое внимание развитию сельского хозяйства в стране, и осуществляются крупномасштабные инвестиции.
По просьбе журналистов азербайджанский министр на армянском языке рассказал, что он родился и окончил школу в Ереване, последний его визит в Армению состоялся в декабре 1987 года. «За эти годы я соскучился по Армении, и с разрешения президента Ильхама Алиева посетил Варденис, где долгие годы жили мои близкие родственники. Сделанные мною фотографии будут для них большим подарком», – добавил Аббасов.