13 Մայիս 2010 - 12:13 AMT
«ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ ապրիլի 30-ից մինչև մայիսի 11-ը Կենտրոնում անցկացվեց «Ինֆորմատիկա» մրցույթ` Լոռվա մարզի, միջին դասարանի աշակերտների շրջանում: Վանաձորի, Ստեփանավանի, Գուգարքի, Մարգահովտի, Փամբակի, Քարաձորի և Գյուլաքարակի 6-11 դասարանի շուրջ 700 աշակերտ ցուցադրեցին իրենց համակարգչային գիտելիքները: Մրցույթն անցկացվեց «Գործարարության զարգացման և օժանդակման կենտրոն» ՀԿ-ի և Ինտերնետ հանրության հետ համատեղ: «Մենք առաջնային նշանակություն ենք տալիս կրթական ծրագրերին` իրականացնելով դրանք «Պայծառ ապագա» խորագրի ներքո: Ժամանակակից աշխարհում համակարգչային հմտություններն անհրաժեշտ են գրեթե բոլոր բնագավառներում, այդ իսկ պատճառով «ԱրմենՏել» ընկերությունը` որպես կապի միասնական օպերատոր, հովանավորելով կրթական ծրագրեր մեծ ուշադրություն է դարձնում երիտասարդների համակարգչային գրագիտության բարձացմանը»,- նշեց «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Գործարարության զարգացման և օժանդակման կենտրոնի» նախագահ Ռազմիկ Սոլոմոնյանը նշեց. «Շնորհիվ «ԱրմենՏել» ընկերության, ոչ միայն զգալիորեն ընդլայնվեց մեր կազմակերպության լսարանը, այլև մոտ ապագայում մենք հնարավորություն կունենանք անցկացնել վեբ-տեխնոլոգիաների դասընթացներ, ինչպես նաև կազմակերպել տեսակոնֆերանս Մարսել քաղաքի ուսանողների և գործընկերների հետ»:
Դպրոցականների համար ուսումնական ծրագրում ներառված են ծրագրավորման լրացուցիչ դասեր, մշակված է ուսուցիչների որակավորման և բնակչության համակարգչային գրագիտության բարձրացման մեթոդիկա: 2004թ-ից ի վեր Կենտրոնում ուսուցանվել է Վանաձորի միջին և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ավելի քան 350 աշակերտ և ուսանող: Կենտրոնում վերապատրաստվում են նաև Վանաձորի որոշ ձեռնարկությունների ֆինանսական մենեջերներ:
Նշենք, որ «Գործարարության զարգացման և օժանդակման կենտրոն» ՀԿ-ն Հայաստանում գործում է 1995 թ-ից: Այս մասին հաղորդում է «ԱրմենՏել»-ի մամլո ծառայությունը:

13 Май 2010 - 12:13 AMT
Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) стала партнером и спонсором Ванадзорского регионального Интернет-центра. При поддержке компании с 30 апреля – по 11 мая в Центре прошел конкурс «Информатика» для учащихся средних школ Лорийского региона. Свои знания компьютера и основ программирования продемонстрировало около 700 учеников 6-11 классов средних школ Ванадзора, Степанавана, Гугарка, Маргаовита, Памбака, Карадзора и Гюлагарака.
Конкурс был проведен в рамках партнерства с общественной организацией «Центр развития и содействия предпринимательству» совместно с Интернет сообществом Армении.
«Мы уделяем первоочередное внимание образовательным программам, реализуя их под лозунгом: «Яркое будущее с Beeline». В современном мире навыки работы на компьютере нужны практически в любой сфере, и поэтому компания «АрменТел», как интегрированный оператор связи, не просто спонсирует образовательные программы, а делает акцент на повышении компьютерной грамотности молодежи», – отметил Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
Председатель ОО «Центр развития и содействия предпринимательству» Размик Соломонян отметил: «Благодаря компании «АрменТел» наша организация значительно расширит аудиторию компьютерного центра, а в ближайшем будущем сможет проводить занятия по веб – технологиям, Интернет грамотности и организует видеоконференцию со студентами и бизнес-партнерами из города Марсель».
В учебную программу включены дополнительные уроки для школьников, курсы по программированию, разработана методика переквалификации учителей и повышения компьютерной грамотности населения. С 2004 года обучение в центре прошли более 350 школьников и студентов средних и высших учебных заведений Ванадзора. Обучение включает тематические семинары, занятия в группах по интересам. В центре проходят переподготовку финансовые менеджеры предприятий Ванадзора.
Отметим, что общественная организация «Центр развития и содействия предпринимательству» ведет свою деятельность в Армении с 1995 года.