Մայիսի 13-ին Երևանում զբոսաշրջության տասնօրյակի շրջանակներում տեղի ունեցավ զբոսաշրջության մրցունակության բարձրացմանը նվիրված չորրորդ համաժողովը: Ելնելով զբոսաշրջության զարգացման արդի պահանջներից, համաժողովի թեմատիկ ուղղվածությունը Հայաստանի զբոսաշրջային իմիջի խթանումն է, զբոսաշրջության ոլորտում հարուստ ավանդույթներ ունեցող երկրների լավագույն փորձի ներգրավումն ու համագործակցության հաստատումը, ինչպես նաև վերջին 5 տարվա արդյունքների ամփոփումն ու առաջիկա անելիքների նախանշումը:
«Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագրի (CAPS) ավագ փորձագետ Ալան Սաֆերիի խոսքերի համաձայն, Հայաստանը միջազգային մրցունակության մակարդակով գտնվում է ստորին դիրքերում, իսկ անվտանգության ու այլ տարրերով մրցունակ է իրեն հավասար երկրների շարքում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն ասել է, որ ընթացիկ տարում զբոսաշրջության բնագավառում ծրագրված է 5 տոկոս աճ, իսկ 2010 թ առաջին եռամսյակի տվյալների համաձայն, երկիր են այցելել 93 հազ. զբոսաշրջիկ, ինչը 9,4 տոկոսով ավելի բարձր է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի այցերից:
Մեխակ Ապրեսյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի զբոսաշրջային առավել շատ այցելության վայրերն են` Գառնին, Գեղարդը, Զվարթնոցը, Խոր Վիրապը:
Համաժողովը կազմակերպել էին` USAID – CAPS ծրագիրը, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը և ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամը` բնագավառի ընկերակցությունների հետ համատեղ:

В Ереване 13 мая в рамках десятидневки туризма открылась четвертая конференция, посвященная повышению конкурентоспособности туризма Армении. Исходя из актуальных требований развития туризма, тематическими направлениями конференции станут поддержка имиджа армянского туризма, подтверждение сотрудничества и привлечение наилучшего опыта стран с богатыми традициями в сфере туризма, а также подведение итогов последних 5 лет и ближайшие планы.
По словам старшего эксперта программы «Конкурентоспособный частный сектор Армении» (CAPS) Алана Саффери, Армения по уровню международной конкурентоспособности находится на нижних позициях, но по части безопасности и других элементов – страна конкурентоспособна среди подобных себе стран.
В свою очередь начальник управления туризма и территориального экономического развития Министерства экономики РА Мехак Апресян сообщил, что в текущем году в сфере туризма запланирован 5% рост, и уже по данным первого квартала 2010 года страну посетили 93 тыс. туристов, что на 9,4% больше аналогичного периода прошлого года. «Преобладающей долей туристов, посещающих Армению, являются люди старше среднего возраста, которые финансово более обеспечены», – сказал он.
Кроме того, по словам начальника управления, армянскому туризму в условиях экономического кризиса удалось «удержаться на плаву» благодаря продолжительной активной политики правительства, направленной на поддержку туризма, в частности, посредством представления Армении различными международными телекомпаниями, ознакомительными визитами журналистов в страну и других мероприятий.
В то же время, по словам Мехака Апресяна, наиболее посещаемыми туристическими местами Армении являются Гарни, Гегард, Звартноц, Хор Вирап.
Конференция организована программой USAID – CAPS, Министерством экономики Армении и Фондом национальной конкурентоспособности Армении совместно с ассоциациями сферы.