Մայիսի 13-ին Երևանում զբոսաշրջության տասնօրյակի շրջանակներում տեղի ունեցավ զբոսաշրջության մրցունակության բարձրացմանը նվիրված չորրորդ համաժողովը: Ելնելով զբոսաշրջության զարգացման արդի պահանջներից, համաժողովի թեմատիկ ուղղվածությունը Հայաստանի զբոսաշրջային իմիջի խթանումն է, զբոսաշրջության ոլորտում հարուստ ավանդույթներ ունեցող երկրների լավագույն փորձի ներգրավումն ու համագործակցության հաստատումը, ինչպես նաև վերջին 5 տարվա արդյունքների ամփոփումն ու առաջիկա անելիքների նախանշումը:
«Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագրի (CAPS) ավագ փորձագետ Ալան Սաֆերիի խոսքերի համաձայն, Հայաստանը միջազգային մրցունակության մակարդակով գտնվում է ստորին դիրքերում, իսկ անվտանգության ու այլ տարրերով մրցունակ է իրեն հավասար երկրների շարքում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն ասել է, որ ընթացիկ տարում զբոսաշրջության բնագավառում ծրագրված է 5 տոկոս աճ, իսկ 2010 թ առաջին եռամսյակի տվյալների համաձայն, երկիր են այցելել 93 հազ. զբոսաշրջիկ, ինչը 9,4 տոկոսով ավելի բարձր է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի այցերից:
Մեխակ Ապրեսյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանի զբոսաշրջային առավել շատ այցելության վայրերն են` Գառնին, Գեղարդը, Զվարթնոցը, Խոր Վիրապը:
Համաժողովը կազմակերպել էին` USAID – CAPS ծրագիրը, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը և ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամը` բնագավառի ընկերակցությունների հետ համատեղ:

The USAID-funded Competitive Armenian Private Sector (CAPS) Project, in cooperation with RA Ministry of Economy, National Competitiveness Foundation of Armenia (NCFA) and local industry associations is hosting the 4th Annual Armenian Tourism Competitiveness Conference.
The 10-day conference will focus on the promotion of Armenia’s image as a tourism destination, adoption of best practices from countries with rich tourism experience and establishment of business networks. It will also summarize the outcomes of activities implemented over the last 5 years and identify further steps.
According to the head of Tourism and Economic Development Department at the RA Economy Ministry, Mr. Mekhak Apresyan, 5% tourism growth is envisaged in Armenia this year. In 2010 first quarter, 93 thousand tourists visited Armenia, exceeding lat year’s data by 9,4%.
As he noted, Armenian tourism industry managed to keep afloat in crisis due to active governmental policy. To promote local tourism, the government took best efforts to raise awareness about Armenia though international TV companies, introductory visits and other events.
Mr. Apresyan pointed out Garni, Geghard, Zvardnots, Khor Virap to be the most frequented sights in Armenia.