«Վանը քայլեր է կատարում սահմանի դուռը մի փոքր բացելու ուղղությամբ, և մենք ակտիվորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-մայիսի 13-ին Երևանում հայտարարել է Վանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Զաhիր Կանդասօղլուն Երևանի ու Վանի ԱԱՊ-ների միջև հուշագրի ստորագրման շրջանակներում:
Ըստ նրա, երկու ժողովրդների պատմական անցյալում «ցավալի դեպքեր» են պատահել, և այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան: Սակայն, ըստ նրա, երիտասարդ սերնդի շահերից է բխում, որ նման իրադարձություններն այլևս չկրկնվեն և երկու երիրների միջև սկսեն զարգանալ առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ներդրումներ կատարվեն: «Մեղ համար մեծ պատիվ է 17 տարի անց գտնվել Հայաստանում և մենք ցանկանում ենք, որ սահմանը բացվի»,-ասել է նա:
Իր հերթին Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը հավելել է, որ համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրումը հիմք կծառայի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են զբոսաշրջությունը, ՏՏ-ն ու առևտուրը, նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերությւոնների բացակայության պայմաններում:
Հուշագրի ստորագրումից հետո, կողմերը նվերներ փոխանակեցին, իսկ Զահիր Քանդասօղլուն հրավիրեց հայկական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին այցելել Վան և մասնակցել 95 տարվա ընթացքում առաջին պատարագին, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 12-ին վերականգնված Սուրբ Խաչ եկեղեցում, Խաչվերաց տոնի կապակցությամբ: Ընդ որում, նա խոստացավ, որ մինչ այդ շատ բան կարող է փոխվել և եկեղեցու գմբեթի խաչը կարող է տեղադրվել:

13 Май 2010 - 12:57 AMT
«Ван делает шаг в сторону открытия приграничной двери, и мы активно работаем в этом направлении», – заявил 13 мая в Ереване председатель Совета Торгово-промышленной палаты Вана Заир Кандасоглу в рамках подписания меморандума о сотрудничестве между Торгово-промышленными палатами Еревана и Вана. По его словам, в историческом прошлом между двумя народами произошли «трагические случаи», и на сегодняшний день между Арменией и Турцией отсутствуют дипломатические отношения. Однако, по его словам, в интересах молодого поколения, чтобы этих происшествий больше не было и между двумя странами начали развиваться торгово – экономические отношения, осуществлялись инвестиции. «Для нас очень большая честь по прошествии 17 лет находиться в Армении, и мы желаем, чтобы границы открылись», – сказал он.
В свою очередь председатель Торгово-промышленной палаты Армении Мартин Саркисян добавил, что подписание меморандума о сотрудничестве станет основой для развития двусторонних отношений в таких сферах, как туризм, IT и торговле даже в условиях отсутствия дипотношений.
После подписания меморандума стороны обменялись подарками, а Заир Кандасоглу пригласил представителей армянских СМИ посетить Ван и принять участие в первой за 95 лет службе, которая пройдет 12 сентября в отреставрированной церкви Святого Криста на острове Ахтамар, в день Воздвижения Креста Господня. При этом он пообещал, что до этого числа может много измениться и, возможно, на церкви будет установлен крест.