Այսօրվա դրությամբ օնլայն-բանկինգ ծառայության եւ ընդհանրապես ինտերնետային ծառայությունների ու ցանցային անվտանգությունը Հայաստանում գրեթե ապահովված չէ, գտնում է Եվրոպայում CRYPTOCard-ի բիզնեսի զարգացման պատասխանատու Մայք Էդվարդսը: Ըստ նրա, հայկական շուկան ուսումնասիրել է Apaga Technologies ընկերությունը և մինչ այժմ օրինակ բանկային համակարգում անվտանգության միակ համակարգն անվտանգության հավաստագրերի օգտագործումն է, ինչն ապահովում է միայն մեկ մասնիկի անվտանգությունը, սակայն չի կարող երաշխավորել կայք կամ համակարգ մուտք գործող անձի նույնականացումը:
CRYPTOCard ընկերությունն առաջարկում է անվտանգության իր լուծումները և մոտ ապագայում նա իր ծառայությունները կառաջարկի հայկական շուկայում: «Մենք հուսով ենք, որ արձագանք կստանանք օնլայն ծառայություններ մատուցող ընկերություններից»,-ասել է Էդվարդսը լրագրողներին Երևանում:
Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ ընկերության առաջնային խնդիրներից է ապահովել ծածկագրերի անվտանգությունը՝ կանխելու համար չարտոնված մուտքը համակարգ, որը CRYPTOCard ընկերությունն անում է՝ յուրաքանչյուր օգտագործողի տրամադրելով հատուկ փոքր գործիքներ՝«տոկեն»-ններ, որոնք ամեն անգամ գեներացնում են տարբեր մեկանգամյա գաղտնագիր, որն հնարավոր չէ օգտագործել որեւէ այլ անգամ, նույնիսկ իր՝ օգտագործողի կողմից, հետեւաբար՝ նաեւ ծածկագիրը գողացողի: Աշխարհում կան նման լուծում առաջարկող այլ կազմակերպություններ, սակայն CRYPTOCard-ի լուծումները տեխնիկապես ավելի տարբեր են եւ առաջարկում են սպասարկման ու վերահսկման ամբողջական ու ընդգրկուն համակարգ:
CRYPTOCard ընկերությունը տեխնոլոգիաների ոլորտում անվտանգության ծառայություններ է մատուցում ավելի քան 70 երկրներում, աշխարհի մեծագույն եւ ամենատարբեր ոլորտներում գործող ընկերություններին:
Հայաստանում այժմ CRYPTOCard-ի լուծումներն է առաջարկում «Ապագա Թեքնոլոջիս» ընկերությունը : Ինչպես հավելեց Մայք Էդվարդսը, «CRYPTOCard-ն ուրախ է համագործակցել այնպիսի կազմակերպության հետ, ինչպիսին Ապագա Թեքնոլոջիսն է, որն արդեն բավական փորձառություն ունի հայաստանյան շուկայի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգության ապահովման ոլորտներում»:

14 Май 2010 - 07:26 AMT
На сегодняшний день услуга безопасности online-банкинга и вообще интернет сервисов и сетевая безопасность в Армении почти не практикуются, считает ответственный по развитию бизнеса CRYPTOCard в Европе Майк Эдвардс. По его словам исследование армянского рынка проводила компания Apaga Technologies, и до сих пор почти единственной системой безопасности например в банковской системе является использование SSL сертификатов безопасности, что обеспечивает безопасность всего лишь одной частички, но не может гарантировать идентификацию личности или определить личность пользователя с другой стороны.
Компания CRYPTOCard предлагает свою систему безопасности, и в ближайшее время она представит свои услуги на армянском рынке. «Мы надеемся на отклик, как со стороны организаций, предоставляющих услугу online-банкинг, так и со стороны компаний, предоставляющих другие интернет услуги», – сказал Майк Эдвардс журналистам в Ереване.
В связи с этим он добавил, что одной из первичных задач для компании является обеспечение безопасности паролей, для чего они предоставляют пользователям “токены” – маленькие и удобные инструменты, которые при каждом применении генерируют одноразовые комбинации цифр и букв, которые используются в качестве паролей и не могут быть использованы во второй раз ни самим пользователем и, естественно, ни хакерами. Есть и другие компании, которые предлагают более или менее подобные решения, но продукты CRYPTOCard кординально отличаются своими техническими особенностями, и решения CRYPTOCard представляют из себя совокупность разных систем, сервисов и методов контроля
CRYPTOCard предоставляет услуги по безопасности в сфере информационных технологий крупнейшим компаниям в более 70 странах мира.
Продукты CRYPTOCard в Армении представляет компания Apaga Technologies. “CRYPTOCard oчень рада сотрудничать с такой компанией как Apaga Technologies, которая имеет большой опыт по безопасности в сфере информационных технологий, а также владеет знаниями о местном рынке и его особенностей в данной сфере”, добавил Майк Эдвардс.