14 Մայիս 2010 - 12:01 AMT
ԵԽԽՎ մշակույթի, գիտության ու կրթության հանձնաժողովի նիստում թուրք պատգամավորը, մայիսի 10-11-ին հանդես գալով «անհետացման վտանգի տակ գտնվող լեզուները» թեմայով, չնշեց «արևմտահայերենը, չնայած նրան, որ այն գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մեռնող լեզուների ցուցակում: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, որը հայկական կողմից մասնակցում էր նիստին:
Փոստանջյանը նշեց, որ նիստի ժամանակ նա արծարծեց արևմտահայերենի հարցը և նշեց, որ զեկույցում չի նշված թե ինչու արևմտահայերենը հայտնվեց անհետացման եզրին: «Ես նշեցի, որ արևմտահայերենի անհետացման սպառնալիքի պատճառը 1915թ, Հայոց ցեղասպանությունն է, ինչին հետևեց թուրք պատգամավորի շատ բուռն արձագանքը»,-ասել է հայ պատգամավորը: Նա հայտնել է նաև, որ հարցի քննարկումը ժամանակավորապես կասեցվել է` կողմերի առաջարկներն ուսումնասիրելու նպատակով:
Ստամբուլ այցի շրջանակներում «Ժառանգություն» խմբակցությունը ներկայացնող պատգամավորն այցելել է նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոստանդնուպոլսի պատրիարքարան և ծանոթացել է Ստամբուլի հայ համայնքի խնդիրների հետ: «Այս պահի դրությամբ կրթության խնդիր կա այն հայ երեխաների համար, որոնք ապօրինի են բնակվում Թուրքիայում»,-ասել է Փոստանջյանը` հավելելով, որ ՀԱԵ Կոստանդնուպոլսի պատրիարքարանն ու հայկական դպրոցի տնօրինությունը գրավոր դիմել են Թուրքիայի վարչապետին, որը խոստացել է լուծել խնդիրը:

14 Май 2010 - 12:01 AMT
На состоявшемся 10-11 мая в Стамбуле заседании комиссии ПАСЕ по вопросам культуры, науки и образования, турецкий делегат Ертугул Комсумоглу, выступая с докладом на тему “языки, находящиеся под угрозой исчезновения”, не упомянул западноармянский, несмотря на то, что он находится в списке вымирающих языков ЮНЕСКО. Об этом на пресс-конференции заявила депутат парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян, которая с армянской стороны приняла участие в этом заседании.
Постанджян заметила, что в ходе заседания она подняла вопрос западноармянского языка и отметила, что в докладе не указана причина, из-за которой этот язык находиться на грани исчезновения. “Угроза исчезновения западноармянского языка является последствием Геноцида армян в Османской Империи в 1915 году. На это заявление делегат из Турции отреагировал очень бурно, отметив, что разговоры о Геноциде оскорбляют идентичность турецкого народа”, – подчеркнула армянский депутат. Она также сообщила, что обсуждение этого вопроса временно прервано для рассмотрения предложений сторон.