Մայիսի 11-13-ը Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Համաշխարհային բանկի կազմակերպած Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հեռանկարների համակարգման հանդիպում, որին առաջին անգամ մասնակցել են Հարավային կովկասի երեք երկրների տրանսպորտային գերատեսչությունների ղեկավարները, այդ թվում` ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հանդիպման ընթացքումՀՀ տրանսպորտի ևկապի նախարարությունը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ուշադրությաննէներկայացրել Հայաստանումիրականացվող և նախատեսվող տրանսպորտային ծրագրերն ու նախագծերը, այդ թվում` «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմոբիլային մայրուղու, «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղային կապ ստեղծելու, Ֆիոլետովո-Վանաձոր երկաթուղային հատվածի կառուցման, ինչպես նաև Երևան-Թբիլիսի երկաթուղային ճանապարհի կամուրջների վերակառուցման և վերանորոգման նախագծերը:
Միջազգային ֆինանսական հաստատությունները, այդ թվում` Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը, Եվրոպական ներդրումային բանկը, KfW, Ասիական զարգացման բանկը, Հազարամյակների մարտահրավերներ կորպորացիան, Եվրամիությունը, ԵԱՀԿ, Համաշխարհային բանկը և Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկն իրենց հերթին ներկայացրել են ֆինանսական հնարավորությունները, ինչպես նաև առաջիկա տարիներին իրենց կողմից գերակա ներդրումային ուղղությունները:Այս մասին հաղորդում է ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարության մամլո ծառայությունը:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян в рамках совещания координационных доноров на тему «Транспортные перспективы на Южном Кавказе», которое прошло с 11 по 13 мая в Тбилиси представил финансовым структурам реализуемые и запланированные программы и проекты транспортной сферы. Как сообщает пресс-служба минтранса РА, в частности участникам были представлены такие программы, как строительство автомагистрали и железной дороги «Север-Юг», строительство железнодорожного отрезка Ереван – Фиолетово, а также проекты реконструкции мостов на железной дороге Ереван-Тбилиси.
В свою очередь, представители организаций-доноров, вовлеченных в сферу транспорта, в том числе, Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, корпорации «Вызовы тысячелетия», KfW, Черноморский банк торговли развития, Европейский инвестиционный банк, ОБСЕ и Евросоюз представили свои финансовые возможности, а также первоочередные направления инвестиций на ближайшие годы.