Առաջին անգամ այս միջոցառմանը մասնակցում են Թուրքիայից ժամանած մեծ թվով զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչներ, մասնավորապես` Վանի նահանգից, ինչպես նաև Վրաստանից և Թունիսից ժամանած զբոսաշրջության և կրթության, հյուրանոցային տնտեսության և ռեստորանային բիզնեսի բնագավառների ներկայացուցիչներ ու փորձագետներ: Միայն Թուրքիայից այցելել է մի ողջ պատվիրակություն` Վանի առևտրաարդյունաբերական պալատի միության նախագահ Վահան Զահիր Կանդասօղլուի գլխավորությամբ: Այս կազմի մեջ են մտնում զբոսաշրջային 13 ընկերություններ, ինչպես նաև անհատ գործարարներ:
Ներկայում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև չկան դիվանագիտական հարաբերություններ, սակայն Վանը շահագրգռված է «սահմանի դռները» բացելու հարցում, որի արդյունքում Երևանի ԱԱՊ-ի հետ համագործակցության հուշագիր ստորագրվեց:
Դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են համագործակցել զբոսաշրջության, ՏՏ և առևտրի բնագավառներում: Զահիր Կանդասօղլուն հայ ԶԼՄ-երի ներկայացուցիչներին և գործարարներին հրավիրել է Վան` մասնակցելու սեպտեմբերի 12-ին Աղթամար կղզու վերականգնված Սուրբ Խաչ եկեղեցում 95 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ կայանալիք պատարագին: Վանի ԱԱՊ-ի ներկայացուցիչը խոստացավ, որ մինչ այդ շատ բան կարող է փոխվել, և հնարավոր է, որ նույնիսկ եկեղեցու վրա խաչ տեղադրվի:
Զբոսաշրջությանը նվիրված տասնօրյա միջոցառումների կազմակերպիչներն են` Հայաստանի մրցունակության ազգային հիմնադրամը և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» (CAPS) ծրագիրը` Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և այդ բնագավառի ընկերակցությունների օժանդակությամբ:
Նախաձեռնության շրջանակներում տեղի կունենան «Հայաստանի զբոսաշրջության մրցունակության 4-րդ համաժողովը», «CTS 2010» միջազգային զբոսաշրջային երկօրյա ցուցահանդեսը և Հայաստանի մասին «Polaris» իտալերեն անդրանիկ ուղեցույցի շնորհանդեսը: Տեղական և տարածաշրջանի զբոսաշրջային ընկերությունների համար կանցկացվեն թեմատիկ սեմինարներ և դասընթացներ, կկազմակերպվեն քննարկումներ ոլորտի խնդիրների շուրջ` ԱԺ պատգամավորների և համապատասխան նախարարությունների մասնակցությամբ:
Զբոսաշրջության զարգացման արդիական պահանջներից ելնելով, համաժողովի թեմատիկ ուղղվածություններն են` հայկական զբոսաշրջության հեղինակությանն օժանդակելը, բնագավառում լավագույն ավանդույթներ ու փորձ ունեցող երկրների հետ հարաբերությունների զարգացումն ու ամրապնդումը: Վերջին 5 տարիների արդյունքներն ամփոփելով, USAID – CAPS ծրագրի ավագ փորձագետ Ալան Սաֆերին նշել է, որ Հայաստանը միջազգային մրցունակության մակարդակով գտնվում է ստորին աստիճանում, սակայն անվտանգության և այլ տարրերով մրցունակ է իրեն հավասարազոր երկրների հետ:
Հայստանն արդեն մի քանի տարի նպատակաուղղված զարգացնում է զբոսաշրջության բնագավառը` բարձրացնելով իր մրցունակությունը միջազգային մակարդակում: Այս տարի ևս զբոսաշրջության բնագավառում ծրագրված է 5 տոկոս աճ, այն դեպքում, երբ միջազգային զբոսաշրջությունը նախատեսում է 2 տոկոս աճ: 2010 թ առաջին եռամսյակի տվյալների համաձայն, երկիր են այցելել 93 հազ. զբոսաշրջիկ, ինչը 9,4 տոկոսով ավելի բարձր է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի այցերից: Հայաստանի զբոսաշրջային առավել շատ այցելության վայրերն են` Գառնին, Գեղարդը, Զվարթնոցը, Խոր Վիրապը:
Նույնիսկ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում հայկական զբոսաշրջությունը կարողացավ մնալ բարձր մակարդակի վրա` շնորհիվ զբոսաշրջության օժանդակմանն ուղղված կառավարության շարունակական ակտիվ քաղաքականության, մասնավորապես Հայաստանը ներկայացնող միջազգային տարբեր հեռուստատեսությունների, լրագրողների ճանաչողական այցերի և այլ միջոցառումների շնորհիվ:
Սակայն Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժը ամբողջությամբ չի օգտագործվում: Բարդություններ են ծագում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, պատմական հուշարձանների պահպանության, ծառայությունների մատուցման որակի, սակագնային քաղաքականության և այլ հարցերում: Այս բնագավառում մրցունակությունը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ են մեծ ներդրումներ և երկրի նպատակաուղղված քաղաքականություն` մասնավոր հատվածի օժանդակությամբ:

15 Май 2010 - 10:42 AMT
Мероприятия направлены на развитие туризма в регионе, стимулирование направлений туризма в стране, приобретение новых возможностей сотрудничества и обмена опытом, поднятия актуальных проблем сферы и путей их решения, а также представления общественности новых перспектив туризма. И впервые в ней участвует беспрецедентное количество туристических компаний из Турции, в частности из провинции Ван, а также представители и эксперты сферы туризма и образования, гостиничного хозяйства и ресторанного бизнеса из Грузии и Туниса. Только из Турции к нам прибыла целая делегация во главе с председателем Совета Торгово-промышленной палаты Вана Заиром Кандасоглу, куда вошли 13 туристических компаний, а также бизнесмены. На сегодняшний день между Арменией и Турцией отсутствуют дипломатические отношения, однако Ван заинтересован в «открытии приграничной двери», в силу чего с ТПП Еревана был подписан меморандум о сотрудничестве. В условиях отсутствия дипотношений Армения и Турция могут сотрудничать в сфере туризма, IT и торговли. Заир Кандасоглу пригласил представителей армянских СМИ и бизнесменов посетить Ван и принять участие в первой за 95 лет службе, которая пройдет 12 сентября в отреставрированной церкви Святого Креста на острове Ахтамар. Представитель ТПП Вана пообещал, что до этого числа может много измениться и, возможно, на церкви будет установлен крест.
Организаторами десятидневных туристических мероприятий являются Фонд национальной конкурентоспособности Армении и программа Агентства США по международному развитию «Конкурентоспособный частный сектор в Армении» (CAPS) при поддержке министерства экономики Армении и ассоциаций сферы. В рамках туристической инициативы запланирована 4-ая конференция по «Конкурентоспособности туризма Армении», двухдневная выставка международного туризма «CTS 2010» и презентация итальянского путеводителя об Армении «Polaris». Для местных и региональных туристических компаний будут организованы тематические семинары и курсы, обсуждения с участием депутатов парламента Армении и представителей соответствующих министерств. Исходя из актуальных требований развития туризма, тематическими направлениями конференции стали поддержка имиджа армянского туризма, подтверждение сотрудничества и привлечение наилучшего опыта стран с богатыми традициями в сфере туризма. Подводя итоги последних 5 лет, старший эксперт программы USAID – CAPS Алана Саффери отметил, что Армения по уровню международной конкурентоспособности находится на нижних позициях, но по части безопасности и других элементов – страна конкурентоспособна среди подобных себе стран.
Уже не первый год Армения целенаправленно развивает сферу туризма, повышая свою конкурентоспособность на международном уровне. Вот и в этом году в сфере туризма запланирован 5% рост, при то, что рост международного туризма ожидается на уровне 2%. По данным первого квартала 2010 года страну посетили 93 тыс. туристов, что на 9,4% больше аналогичного периода прошлого года. Преобладающей долей туристов, посещающих Армению, являются люди старше среднего возраста, которые финансово более обеспечены, а наиболее посещаемыми туристическими местами Армении являются Гарни, Гегард, Хор Вирап.
Даже в условиях экономического кризиса армянскому туризму удалось «удержаться на плаву» благодаря продолжительной активной политики правительства, направленной на поддержку туризма, в частности, посредством представления Армении различными международными телекомпаниями, ознакомительными визитами журналистов в страну и других мероприятий. Однако туристический потенциал Армении используется не полностью: есть проблемы, связанные с транспортной инфраструктурой, сохранностью исторических памятников, качеством предоставляемых услуг, тарифной политикой и многое другое. Для повышения конкурентоспособности сферы необходимы огромные инвестиции и целенаправленная политика властей страны при поддержке частного сектора.