17 Մայիս 2010 - 07:36 AMT
Վերջին երկու տարիներին FAO-ն Հայաստանին $1,8 մլրդ է տրամադրել զանազան գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման համար, ընդ որում` կազմակերպությունը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս աջակցել երկրին այն ուղղություններով, որոնք երկրի կառավարությունն առաջնային է համարում: Այս տարի կազմակերպությունն արդեն $40 մլն է հատկացրել Հայաստանին Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցում լաբորատոր աշխատանքների անցկացման համար: Բացի դրանից, Հայաստանում FAO-ի կարեւորագույն ծրագրերից են` սերմնաբուծության զարգացում (ցորեն, եգիպտացորեն, կարտոֆիլ), ծրագրի արժեքը` $600 հազ., լաբորատոր հնարավորությունների հզորացում ($2 մլն), սպանդանոցների կառուցում ($1,6 հազ.), դեռեւս 2008 թվականին մեկնարկած բրուցելյոզի դեմ պայքարի ծրագրեր: Մոտ ժամանակներս նախատեսվում են նաեւ ձկնաբուծության զարգացման, գյուղատնտեսության մեջ ապահովագրության համակարգի ներդրման, անասունների գլխաքանակի հաշվառման ու համարակալման, ծիրանի գենետիկ կենտրոնի ստեղծման ու արոտավայրերի բարելավման ծրագրեր:
FAO-ն բարձր է գնահատել գյուղատնտեսության զարգացման գործում եւ սովի հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը: 1996-ին Համաշխարհային պարենային գագաթնաժողովի ժամանակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները խոստացել են 2015-ին կիսով չափ կրճատել սովից տառապող մարդկանց թիվը: Ցավոք, այժմյան իրավիճակն ավելի շատ է մտահոգում, քան իրավիճակը 1996-ին. սովի ծավալները միայն մեծանում են` կապված գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումների կրճատման և պարենային մթերքների գնաճի հետ: Միայն 2009-ին սովի մատնված մարդկանց թիվն աճել է 105 մլն-ով և հասել 1 մլրդի: FAO ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրել է գյուղատնտեսության թուլացմանը, հատկապես Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրներում: Տարածաշրջանի երկրները բախվում են հսկայական տնտեսական դժվարությունների հետ, մասնավորապես, արտահանման շուկաների, դրամական փոխանցումների հոսքերի և մասնավոր ֆինանսավորման կրճատման հետ: FAO-ն գտնում է, որ տնտեսության աճի ապահովման և աղքատության նվազման համար ավելի հզոր շարժիչ ուժ չկա, քան ներդրումները գյուղատնտեսության մեջ:
Վերջին տասնհինգ տարիների ընթացքում Աֆրիկայի, Ասիայի եւ Լատինական Ամերիկայի մի քանի երկրներ հաջողության են հասել իրենց երկրների գյուղատնտեսական արտադրությունն ընդլայնելու եւ իրենց թերսնվող բնակչության քանակը զգալիորեն նվազեցնելու գործում: Այսինքն` մենք գիտենք, թե սովը հաղթահարելու համար ինչ է պահանջվում:
Եթե մենք պետք է կերակրենք աշխարհը, ուրեմն գյուղատնտեսության ճյուղի քաղաքականությունն ամենուր պետք է ձեւավորվի այդ հեռանկարի համաձայն: Առաջին հերթին մենք պետք է ավելի շատ արտադրենք զարգացող և անցումային երկրներում, բայց նաեւ այն երկրներում, որոնք դեռեւս ունեն արտադրության չօգտագործվող ներուժ: Եվ որպեսզի այս ջանքերից շահեն ամենաաղքատները եւ սովյալները, գյուղատնտեսական ապրանքների միջազգային առեւտրի կանոնները պետք է օժանդակեն աշխարհում առկա սովը վերացնելու նպատակին, ինչպես միաձայն վերահաստատեցին 193 անդամ պետությունները:
Ֆերմերային տնտեսությունների խոշորացումը շատ արդի խնդիր է Հայաստանի համար, քանի որ հանրապետությունում գործում են 339 հազար գյուղական տնտեսություններ, իսկ մասնավորեցումից հետո յուրաքանչյուր ընտանիքին հատկացվել է 1-1.5 հա վարելահող: Փոքր հողակտորների օգտագործումն անադյունավետ է, ուստի կառավարությունը մշակում է հողերի խոշորացման և միավորման ծրագիր: «Արմավիրի մարզի Լուկաշին գյուղում ստեղծվել են կոոպերատիվներ, որոնք հանգեցրել են ֆերմերային տնտեսությունների ծախսերի իրական կրճատման: Միավորման դեպքում սեփականության իրավունքը չի կորչում, իսկ սերմերի և պարարտանյութերի գնումն ավելի էժան է լինում»,- ասել է Ալավերդյանը: Միաժամանակ նա ավելացրեց, որ ֆերմերային տնտեսությունները պետք է խոշորանան բացառապես կամավոր հիմունքների վրա:
Հայաստանում բոլոր դրական միտումների հետ հանդերձ, որ նշել է FAO-ն, ըստ Համաշխարհային բանկի գնահատման, 2010 թվականին կանխատեսվում է 27,9 տոկոս աղքատություն բնակչության ընդհանուր թվից, որի պատճառը ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունն էր երկրի վրա: FAO-ի հաջորդ խորհրդաժողովը կանցնի Բաքվում 2012 թվականին: Մինչ այդ, եթե Հայաստանի կառավարությունը սկսի վարել գյուղատնտեսության արտադրության ընդլայնմանն ուղղված քաղաքականություն` ներդնի նոր տեխնոլոգիաներ, ավելացնի ներդրումների ծավալները, խթանի արտահանումը, ապա մարզերում զբաղվածության ավելացման շնորհիվ հնարավոր կլինի հասնել երկրում աղքատության ընդհանուր մակարդակի կրճատման:

За последние два года FAO предоставила Армении $1,8 млн. на реализацию различных сельскохозяйственных программ, при этом организация выразила готовность и дальше содействовать стране по тем направлениям, которые правительство страны считает приоритетными. В этом году организация уже выделила Армении $40 тыс. на проведение лабораторных работ могильника ядохимикатов в Нубарашене. Кроме того, важнейшими программами FAO в Армении являются: развитие семеноводства (пшеница, кукуруза, картофель), стоимость программы – $600 тыс., усиление лабораторных возможностей ($2 млн.), строительство новых сооружений для забоя животных ($1,6 тыс.), программы по борьбе с бруцеллезом, которая стартовала еще в 2008 году. На ближайшее время есть также программы по развитию рыбоводства, внедрения системы страхования в сельском хозяйстве, учета и нумерации скота, создания генетического центра абрикосов и улучшения пастбищ.
FAO высоко оценил усилия Армении в деле развития сельского хозяйства и прогресс по направлению преодоления голода. При этом в общем по миру ситуация только ухудшается. На Всемирном продовольственном саммите 1996 года главы государств и правительств пообещали к 2015 году сократить наполовину число людей, страдающих от голода. К сожалению, нынешняя ситуация вызывает больше беспокойства, чем ситуация в 1996 году, масштабы голода только увеличиваются в связи с сокращением инвестиций в сельское хозяйство и ростом цен на продовольствие. Только в 2009 году количество голодающих в мире увеличилось на 105 млн. человек и достигло 1 млрд. Исследования FAO показали, что мировой экономический кризис привел к ослаблению сельского хозяйства, особенно в странах Центральной и Восточной Европы. Страны региона сталкиваются с огромными экономическими трудностями, в частности, с сокращением экспортных рынков, потоков денежных переводов и частного финансирования. FAO считает, что нет более мощного локомотива для обеспечения роста экономики и сокращения бедности, чем инвестиции в сельское хозяйство. За последние 15 лет в ряде стран Африки, Азии, Латинской Америки достигли успеха в вопросе сокращения количества недоедающих людей за счет расширения сельскохозяйственного производства.
Все 193 страны, которые являются членами FAO, единогласно утверждают, что для преодоления голода во всем мире нужно развивать сельское хозяйство, и в частности в развивающихся странах, и в странах с неиспользуемым производственным потенциалом.
Проблемы, связанные с расширения сельскохозяйственного производства, в Армении в последние месяцы очень актуальны, и все чаще обсуждается вопрос укрупнения фермерских хозяйств. После приватизации каждой семье было предоставлено 1-1,5 га пахотных земель, и на данный момент в республике действуют 339 тыс. сельских хозяйств. Использование малых земельных участков неэффективно, поэтому правительство разрабатывает программу по укрупнению земель и объединению общин, что приведет к реальному сокращению расходов фермерских хозяйств. Предполагается, что фермерские хозяйства должны укрупняться исключительно на добровольных началах, а у владельцев участков останется право на собственность.
При всех положительных тенденциях в Армении, отмеченных FAO, согласно оценкам Всемирного Банка, в 2010 году прогнозируется бедность на уровне 27,9% от общего числа населения, что вызвано влиянием финансово-экономического кризиса на страну. Следующая конференция FAO пройдет в Баку в 2012 году. К тому времени, если правительство Армении начнет вести политику, направленную на расширение сельскохозяйственного производства в стране – внедрит новые технологии, увеличит объемы инвестиций, стимулирует экспорт, то за счет увеличения занятости в регионах можно будет достигнуть сокращения общего уровня бедности в стране.