2010-ի օգոստոսի 1-ին մեկնարկում է 300 բնակարանների համալիրի շինարարությունը` բնակարանով ապահովելու համար երիտասարդ գիտնականներին, երիտասարդ գրողներին և մշակույթի աշխատողներին, որոնք միջազգային մակարդակում տարբեր հաջողությունների են հասել: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հաղորդել է սպորտի և երիտասարդության փոխնախարար Արսեն Քարամյանը: «Աշխարհում գոյություն ունի երկու գործիքների կիրառման հայտնի փորձ. ֆինանսական և պետական նպատակային սոցիալական շինարարության օգնությամբ մատչելի բնակարանների ձեռքբերում երիտասարդ ընտանիքների կողմից»,- ասել է նա:
Փոխնախարարի խոսքերով, համալիրը կառուցվելու է Սրտաբանական ինստիտուտի հարևանությամբ`Մնջոյանի անվան ինստիտուտին կից: Բնակարանի 1 քմ արժեքը կազմում է մոտ 180 հազար դրամ կամ 463 դոլար, ինչը 2.1 անգամ պակաս է միջին շուկայական արժեքից: Բնակարանները շահագործման են հանձնվելու ամբողջովին վերանորոգված վիճակում: Սկզբնական մուծումը կազմում է ընդհանուր արժողության 20 տոկոսը տարեկան 8.5 տոկոս տոկոսադրույքով 25 տարի մարման ժամկետով: «Ամենամսյա մուծումները կազմում են 63 հազար դրամ, ինչը մատչելի գումար է»,- ասել է Քարամյանը: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, գիտաշխատողների միջին աշխատավարձը կազմում է 40-50 հազար դրամ:
Հիփոթեքային վարկ տրամադրվելու է այն դեպքում, եթե երիտասարդ գիտնականը մի քանի տարի աշխատել է գիտության ոլորտում և նա որոշակի հեռանկարներ ունի: «Տարիքային սահման դեռ չի որոշվել, բայց ամենայն հավանականությամբ այն կազմում է 35-37 տ»,- ասել է փոխնախարարը:
Իր հերթին, Երիտասարդ գիտնականների խորհրդի համակարգող Ատոմ Մխիթարյանը հաղորդել է, որ տվյալ պահին արդեն 100 մարդ ցանկանում է մասնակցել «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» ծրագրին: Համալիրը շահագործման է հանձնվելու 2 տարի 3 ամիս հետո:

17 Май 2010 - 08:23 AMT
1 августа 2010 года стартует строительство комплекса с 300 квартирами для обеспечения жильем молодых ученых, молодых писателей и культурных работников, которые добились успехов в различных сферах на международном уровне. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам заместитель министра спорта и по делам молодежи Арсен Карамян. «Во всем мире есть известная практика использования двух инструментов: с помощью финансового и государственного целевого социального строительства сделать задачу приобретения жилья молодыми семьями существенно доступной», – добавил он.
По словам замминистра, комплекс будет строиться по соседству с Институтом кардиологии, на территории, прилегающей к институту им. Мнджояна. Стоимость одного квадратного метра жилой площади составит порядка 180 тыс. драмов или $463, что ниже среднерыночных цен в 2,1 раз. Квартиры будут сданы в эксплуатацию полностью в отремонтированном состоянии. Первоначальный взнос составит 20% от стоимости под 8,5% годовых, сроком на 25 лет. «Ежемесячные выплаты составят порядка 63 тыс. драмов, что является доступной суммой», – сказал Карамян. При этом, по его же словам, средняя заработная плата научных работников составляет 40-50 тыс. драмов.
Ипотечный кредит будет выдаваться при условии, если молодой ученый в течение нескольких лет работал в научной сфере и у него есть определенные перспективы. «Возрастной порог еще не установлен, но по всей вероятности он составит 35-37 лет», – сказал замминистра.
В свою очередь координатор Совета молодых ученых Атома Мхитаряна сообщил, что на данный момент уже более 100 человек желают участвовать в программе «Доступное жилье молодым ученым». Комплекс будет сдан в эксплуатацию через 2 года 3 месяца.