18 Մայիս 2010 - 05:58 AMT
2010թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերով կատարված վճարումների գերակշիռ մասը իրականացվել է էլեկտրոնային վճարումների համակարգի միջոցով: Ինչպես հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը, համակարգի մասնակիցների էլեկտրոնային վճարումները (առանց բորսայական գործառնություններ իրականացնելու հետ կապված փոխանցումների) միջին հաշվով կազմել են ընդհանուր վճարումների ծավալի 60 տոկոսը, քանակի 94.8 տոկոսը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ էլեկտրոնային վճարումների ծավալը ավելացել է 28 տոկոսով (275 մլրդ դրամով), իսկ քանակը ավելացել է` 21 տոկոսով (110705-ով):
Առևտրային բանկերի կողմից էլեկտրոնային վճարումների համակարգով (առանց բորսայական գործառնություններ իրականացնելու հետ կապված փոխանցումների) կատարված վճարումները կազմել են վերջիններիս վճարումների ծավալի մոտ 77 տոկոսը (2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ավելացել են 33 տոկոսով), իսկ քանակի` մոտ 99.6 տոկոսը:
Էլեկտրոնային վճարումների համակարգով իրականացված դրամական փոխանցումների միջին օրական քանակը 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ավելացել է 1730-ով` կազմելով 10015, իսկ ծավալը ավելացել է 4 մլրդ դրամով` կազմելով 19 մլրդ դրամ:
Բորսայական գործառնությունների իրականացման նպատակով հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված փոխանցումների միջին օրական ծավալը կազմել է մոտ 148 մլրդ դրամ (ավելացել է 51 մլրդ դրամով):
Էլեկտրոնային վճարումների համակարգում մեկ էլեկտրոնային փոխանցման միջին ծավալը, առանց բորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումների, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե պահպանվել է նույն մակարդակի վրա, և կազմել է 2 մլն դրամ:
Էլեկտրոնային վճարումների համակարգով առևտրային բանկերի կողմից բորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումների միջին ծավալը կազմել 1.9 մլրդ դրամ:

18 Май 2010 - 05:58 AMT
В первом квартале 2010 года преобладающая доля платежей, осуществленных через платежные системы Центрального банка Армении, была реализована через электронную систему платежей. Как сообщает пресс-служба ЦБ РА, объем электронных платежей составил 60% от всех платежей, а их количество порядка 94,8%. При этом объем электронных платежей в отчетном периоде по сравнению с первым кварталом 2009 года увеличился на 28%, а количество на 21%.
Платежи, осуществленные коммерческими банками через электронную систему, составили порядка 77% от общего объема платежей и 99,6% от их общего количества.
Среднедневное количество электронных платежей в отчетном периоде увеличилось по сравнению с первым кварталом 2009 года на 1730, составив 10015, а объем увеличился на 4 млрд. драмов, составив 19 млрд. драмов. При этом объем среднедневных переводов, с целью осуществления биржевых сделок, составил 148 млрд. драмов (увеличился на 51 млрд. драмов).
В системе электронных платежей средний объем одного перевода, без переводов связанных с биржевыми сделками, остался практически на том же уровне, что и в первом квартале 2009 года, составив 2 млн. драмов. Через электронную систему платежей объем одного перевода, с целью осуществления биржевых сделок коммерческими банками, составил 1,9 млрд. драм.