2010 թվականի առաջին չորս ամիսների ամփոփիչ տվյալները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում ուղևորնափոխադրումներն աճել են: Այս տարվա առաջին չորս ամիսներին Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից մեկնած ուղևորները 137 283 են, իսկ ժամանածները` 116 808: Համեմատության համար հարկ է նշել, որ 2009թ. առաջին եռամսյակում մեկնումների քանակը կազմել էր 129 651, իսկ վերջին եռամսյակում ժամանումների քանակը` 201 925:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամլո քարտուղար Նելլի Չերչինյանը, վիճակագրական տվյալների համաձայն յուրաքանչյուր տարի ուղևորափոխադրումների աճ է նկատվում տարվա առաջին երեք-չորս ամիսներին: Հարկ է նշել, որ նման պատկերն օրինաչափ է յուրաքանչյուր տարվա համար: Այն կապված է արտագնա աշխատանքի մեկնողների, ինչպես նաև այլ գործոնների հետ: Իսկ տարվա չորրորդ եռամսյակում արդեն աճ է նկատվում ժամանող ուղևորների շրջանում:

За первые четыре месяца 2010 года из ереванского аэропорта Звартноц вылетели 137 283 пассажира, а прилетело 116 808 пассажиров. Для сравнения надо отметить, что в первом квартале 2009 года количество отправившихся пассажиров составило 129 651, а прилетевших в последнем квартале – 201 925.
Как сообщает пресс-служба Главного управления гражданской авиации РА, по статистическим данным в первые три-четыре месяца года наблюдается рост количества пассажиров улетевших из Армении, что связанно с отправлением граждан Армении в другие страны на заработки и с другими факторами. При этом в четвертом квартале года наблюдается рост прилетающих в Армению пассажиров.