«Հայաստանի ԿԲ-ն և առևտրային բանկերը համակարգել են իրենց քայլերը: Դա ճիշտ է, քանի որ դա է պահանջում շուկան»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի Բանկերի միության նախկին նախագահ, «Պրոմեթեյ բանկի» վարչության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը: Եթե նախկինում ՀՀ ԿԲ-ն իջեցնում էր վերաֆինանսավորման դրույքները, ապա առևտրային բանկերը բարձրացնում էին դրույքները, և դա օրինաչափ չէր: Հիմա, նրա խոսքերով, ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականությունը նպատակային է, իսկ բանկերը, հաշվի առնելով ներգրավված միջոցները և ընդունելի մարժան, վարկեր են տրամադրում առավել մատչելի պայմաններով և ցածր տոկոսադրույքներով:
Դրա հետ կապված Էմիլ Սողոմոնյանն ավելացրեց, որ հայկական բանկերը գերիրացվելի են, «և բնական է, որ տոկոսադրույքնեը պետք է նվազեին, որպեսզի բանկերը կարողանային բաշխել իրենց միջոցները»:
Տնտեսությունը դուրս է գալիս ճգնաժամից, շուկայում նկատվում են տնտեսության իրական հատվածի վարկավորկան աշխուժացման միտումներ: «Մինչև տարեվերջ բանկային տոկոսադրույքները դեռ կնվազեն և կկազմեն 12-13 տոկոս, մասնավորապես, բիզնես-վարկավորման իրական մակարդակը կկազմի12 տոկոս »,- նշել է նա:

19 Май 2010 - 07:56 AMT
«Центральный банк и комбанки Армении состыковались. Это правильно, поскольку того требует рынок», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net экс-председатель Союза банков Армении, председатель правления «Банка Прометей» Эмиль Согомонян. Если раньше ЦБ РА понижал ставку рефинансирования, то комбанки повышали ставки, и это не было закономерно. Сейчас же, по его словам, денежно-кредитная политика ЦБ РА целесообразна, а банки, с учетом объема привлеченных средств и приемлемой маржи, предоставляют кредиты по более доступным условиям и низким процентным ставка.
В связи с этим Эмиль Согомонян добавил, армянские банки сверхликвидны, «и естественно, что процентные ставки должны были понижаться, чтобы банки смогли разместить свои средства».
Экономика выходит из кризиса, на рынке отмечены тенденции активизации кредитования реального сектора экономики. «До конца года банковские процентные ставки еще понизятся и в среднем составят 12-13%, в частности, 12% – станет реальным уровнем для бизнес-кредитования», – отметил он.