Ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամսում Հայաստանում արձանագրված տնտեսական աճի բարձր տեմպերի կապակցությամբ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) վերանայել է իր կանխատեսումներն երկրի ՀՆԱ-ի վերաբերյալ և այժմ կանխատեսում է 4 տոկոս աճ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել Հայաստանում ԱՄՀ առաքելության ղեկավար Մարկ Լյուիսը:
Բացի այդ, ըստ ԱՄՀ առաքելության ղեկավարի, գնաճի տեմպերը կրճատման միտում ունեն, սակայն նրա մակարդակը 2010 թվականին կկազմի 6 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է բյուջեի դեֆիցիտին, ապա Լյուիսն ընդգծել է, որ ընթացիկ տարում Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները կավելանան, ինչը թույլ կտա ապահովել դեֆիցիտի ավելի ցածր մակարդակ:
Ըստ ԱՄՀ նախորդ կանխատեսման ՀՆԱ-ի աճը Հայաստանում 2010 թվականի ավարտին պետք է կազմեր 1,8 տոկոս, իսկ գնաճը` 6,2 տոկոս:

19 Май 2010 - 11:12 AMT
В связи с зафиксированными высокими темпами экономического роста в Армении за первые три месяца текущего года Международный валютный фонд (IMF) пересмотрел свои прогнозы по ВВП страны, и прогнозирует 4%-ый рост. Об этом на пресс-конференции в Ереване журналистам сообщил руководитель миссии IMF в Армении Марк Льюис.
Кроме того, по словам главы миссии IMF, тенденции роста инфляции сокращаются, но в 2010 году ее уровень составит 6%.
Что касается дефицита бюджета, то Марк Льюис подчеркнул, что в текущем году доходы госбюджета Армении увеличиваются, что позволит обеспечить более низкий уровень дефицита.
По предыдущему прогнозу IMF росту ВВП в Армении по итогам 2010 года должен был составить 1,8%, а инфляция – 6,2%.