Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF) և «Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) եռամյա ծրագրի շրջանակներում հասանելի ֆինանսավորումը կկազմի 392 մլն ԱՄՆ դոլար, որը կընդգրկի մինչև 2013 թ. հունիսն ընկած ժամանակաշրջանը:
Ընդ որում, այս ծրագրերը ԱՄՀ Գործադիր խորհուրդը հաստատելով` հնարավորություն կտա Հայաստանին օգտագործել շուրջ 52 մլն ԱՄՆ դոլարի գումար: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՄՀ առաքելության ղեկավար Մարկ Լյուիսը: «Տնտեսական պայմանները, թեև, դեռևս ծանր են, սակայն Հայաստանի տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվում է: Արտերկրից դրամական փոխանցումների ծավալը վերականգնվում է, պետական ֆինանսների վիճակը բարելավվում է», – ասել է նա:
ԱՄՀ առաքելության ղեկավարի խոսքերի համաձայն, տնտեսական ճգնաժամն ավարտվել է, սակայն ի հայտ են եկել կարևոր միջնաժամկետ մարտահրավերներ, որոնց ի պատասխան երկրի իշխանությունները կիրագործեն կուռ մակրոտնտեսական քաղաքականություն` EFF/ECF IMF- առաջարկած ծրագրի շրջանակներում:
Մարկ Լյուիսն ասել է նաև, որ Հայաստանի իշխանությունները մտադիր են հարկային վարչարարության մեջ բարեփոխումներ կատարելու օգնությամբ ընդլայնել հարկային բազան:
Բացի այս, ԱՄՀ ներկայացուցիչն ասել է նաև, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանի բանկային համակարգը կայունություն դրսևորեց, և տնտեսական ակտիվությանն աջակցելու նպատակով երկրի իշխանությունները մտադիր են զարգացնել ֆինանսական միջնորդությունը:

19 Май 2010 - 13:13 AMT
В рамках трехлетних программ «Долгосрочное финансирование» (EFF) и «Долгосрочное кредитование» (ECF) Международного валютного фонда (IMF) доступное финансирование составит $392 млн. до июня 2013 года, при этом утверждение данных программ Исполнительным советом IMF даст возможность Армении использовать порядка $52 млн. Об этом на пресс-конференции сообщил журналистам руководитель миссии IMF в Армении Марк Льюис. «Экономические условия в мире пока еще тяжелые, но ситуация в Армении постепенно улучшается, восстанавливаются объемы денежных переводов в страну, улучшается финансовая ситуация», – сказал он.
По словам главы миссии IMF, экономический кризис закончился, но выявились важные среднесрочные вызовы, в ответ на которые власти страны осуществят консолидированную макроэкономическую политику в рамках предлагаемых программ EFF/ECF. «Налогово-бюджетная политика продолжит способствовать экономической активности, хотя, одновременно с темпами восстановления, бюджетный дефицит постепенно будет сокращен с целью обеспечения стабильности госдолга», – сказал Марк Льюис. В связи с этим Марк Льюис добавил, что власти Армении намерены с помощью реформ в налоговом администрировании расширить налоговую базу.
Кроме того, представитель IMF сообщил, что в условиях финансово-экономического кризиса банковская система Армении проявила устойчивость, и с целью содействия экономической активности власти страны намерены развивать финансовое посредничество. «Программ EFF/ECF должны предоставить возможность Армении преодолеть среднесрочные вызовы, что будет способствовать сохранению темпов экономического роста, обеспечению стабильности платежного баланса и прогресса в направлении сокращения бедности в стране», – отметил он.