19 Մայիս 2010 - 13:23 AMT
«Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կկայանան
«Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ներկայացված օրինագիծը չի լուծում հեռուստա- և ռադիոծրագրերի թվայնացման հետ կապված բոլոր խնդիրները: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնեց խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, խոսնակի կարծիքով, օրինագծում ճշտված չէ կարգավորող մարմնի գործունեությունն ու դերը թվայնացման ժամանակ և դրանից հետո: «Օրինագիծը չի սահմանում նաև Հեռուստատեսության ու ռադիոհեռարձակման գծով ազգային հանձնաժողովի և օրինագիծը ներկայացրած էկոնոմիկայի նախարարության դերը: Օրենքում նաև նախատեսվում է, որ թվայնացումից հետո մասնավոր հեռուստակայանները հնարավորություն կունենան ստեղծելու սեփական հեռարձակման ցանցը, մինչդեռ օրենքով վերահեռարձակման մենաշնորհը պատկանում է պետությանը: Այնուամենայնիվ, ես բոլորին առաջարկում եմ ընդունել օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ, պրոֆիլային հանձնաժողովում օրինագծի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպել», – ասաց Աբրահամյանը:
Օրինագծով կառավարությունն առաջարկում է 18 հաճախականությունների համար լիցենզավորման մրցույթ հայտարարել: Գործընթացը կսկսվի հուլիսի 1-ին և կավարտվի 2011 թվականի հունվարի 31-ին:

19 Май 2010 - 13:23 AMT
Представленный законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА “О телевидении и радио” не решает всех проблем, связанных с оцифровкой теле и радиопрограмм. Об этом на заседании парламента заявил спикер НС РА Овик Абрамян. Как передает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, по мнению спикера, в законопроекте не уточнена деятельность и роль регулирующего органа во время процесса оцифровки и после него. «Законопроект также не определяет роль Национальной комиссии по телевидению и радиовещанию и министерства экономики, которое представило законопроект. Также в законе предусматривается, что после оцифровки частные телестанции будут иметь возможность создания собственной трансляционной сети, в то время как по закону монополия на ретрансляцию принадлежит государству. Тем не менее, я предлагаю всем принять законопроект в первом чтении, в профильной комиссии организовать парламентские слушания по законопроекту», – сказал Абрамян.
Законопроектом правительство предлагает организовать тендер на лицензирование для 18 частот. Процесс начнется до 1 июля и завершится 31 января 2011 года.