Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը մայիսի 19-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանին, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին` Մանուկ Վարդանյանը նշել է, որ առաջիկայում հանրապետությունում կսկսվեն ճանապարհաշինարարական լայնածավալ աշխատանքներ, այդ թվում «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման առաջին փուլը: Դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանն իր հերթին հայտնել է, որ Հայաստանի ճանապարհաշինարարության, այդ թվում` «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցմամբ հետաքրքրված են նաև իրանական կազմակերպությունները` իրենց իսկ ֆինանսավորմամբ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է Երևան-Մեղրի-Իրանի սահման միջպետական նշանակության ճանապարհին ցուցանակների բացակայության խնդրին և տեղեկացրել, որ դրա լուծման համար ներկայումս ծրագիր է մշակվում: Դեսպան Ս.Ա.Սաղայանը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այդ ճանապարհի Գորիսի հատվածում առաջացած սողանքի վրա, որի հետևանքով ճանապարհի որակը վատացել է: Նախարարը հայտնել է, որ խնդիրը գերատեսչության ուշադրության կենտրոնում է և արդեն պատրասվում է նախագիծ, որից հետո այս տարի կիրականացվեն վերանորոգման աշխատանքներ: Դեսպանի խնդրանքով նախարարը ներկայացրել է նաև «Հյուսիս-հարավ» երկաթուղու կառուցման ծրագրի ընթացքը, մասնավորապես տեղեկացնելով, որ երկաթուղու կառուցմամբ հետաքրքրված են Ասիական զարգացման բանկը, Չինաստանը, Ռուսաստանը: Սակայն, ըստ նախարարի, տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունից հետո միայն հնարավոր կլինի խոսել ֆինանսավորման աղբյուրների մասին:
Դեսպանն անդրադարձել է երկկողմանի երթուղով ավտոբուսով ուղևորափոխադրումների քանակի ավելացմանը և անհրաժեշտ համարել ավելացնել երթուղիների քանակը: Բացի դրանից, երկուստեք կարևորել են նաև կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում արձանագրված հաջողությունները և քննարկել փոստի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները` այդ թվում համատեղ նամականիշերի թողարկումը:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян принял посла Ирана в Армении Сейеда Али Сагаяна, сообщает пресс-служба министерства.
Поприветствовав посла, глава министерства отметил, что в скором времени в республике начнутся широкомасштабные дорожно-строительные работы, в том числе первый этап строительства автомагистрали «Север-Юг». В свою очередь посол проинформировал, что иранские компании заинтересованы в финансировании строительства автомагистрали.
В ходе встречи министр коснулся отсутствия дорожных знаков на межгосударственной дороге Ереван-Мегри-Иран, проинформировав, что на данном этапе разрабатывается программа по решению этой проблемы. В связи с этим посол обратил внимание министра на отрезок в районе Гориса, где образовались оползни, повлиявшие на качество дорог. Манук Варданян проинформировал, что в этом году будут проведены ремонтно-восстановительные работы.
По просьбе Сейеда Али Сагаяна, министр транспорта РА представил также процесс реализации программы строительства автомагистрали «Север-Юг», заинтересованность к которой проявляют Азиатский банк развития, Китай, Россия. Однако, по словам министра, лишь после технико-экономического обоснования можно будет говорить о финансовых источниках.
Посол коснулся также увеличения автобусов для пассажироперевозок в двустороннем направлении. Помимо этого стороны отметили важность зафиксированных успехов в сфере связи и телекоммуникаций и обсудили возможности расширения сотрудничества в почтовой сфере, в том числе выпуск совместных марок.