19 Մայիս 2010 - 14:09 AMT
Հայաստանի կառավարությունն, անկասկած, կկարողանա ապահովել պետպարտքի սպասարկումը, հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Լյուիսը ի պատասխան Հարավային Կովկասի ու Միջին Ասիայի գծով ԱՄՀ փորձագետ Վերոնիկա Բակալուի այն մտավախության, որ ճգնաժամային շրջանում Հայաստանի պետպարտքն աճել է երկու անգամ, ինչը որոշակի մտահոգություն է առաջացնում:
«Այս պահի դրությամբ, Հայաստանի պետական պարքտը կայուն է, սակայն ապագայում հարկ կլինի հատուկ ուշադրություն դարձնել միջոցների ներգրավման ծրագրերին, թույլ չտալու համար, որ պետպարտքը կտրուկ աճի»,-հավելել է ԱՄՀ առաքելության ղեկավարը:
Ըստ ԱՄՀ ներկայացուցչի, պետպարտքի առկայության քաղաքականությունն ենթադրում է հուսալի ծրագրերի առկայություն, որոնք կապահովեն բարձր շահույթ և վարկավորման բարենպաստ պայմաններ: «Լավագույն տարբերակը կլինի դրամաշնորհների ներգրավումը և վարկերի տրամադրումը արտոնյալ պայմաններով»,-հավելել է Մարկ Լյուիսը:

19 Май 2010 - 14:09 AMT
Правительство Армении, несомненно, сможет обеспечить обслуживание государственного долга страны, заявил руководитель миссии Международного валютного фонда (IMF) в Армении Марк Льюис в ответ на опасения эксперта IMF по Южному Кавказу и Средней Азии Вероника Бакалу о том, что в кризисный период госдолг Армении увеличился вдвое и вызывает определенное беспокойство.
«На данный момент госдолг Армении является стабильным, но в будущем необходимо обратить специальное внимание на программы по привлечению средств, чтобы не допустить резкого роста госдолга», – добавил руководитель миссии IMF.
По словам представителя IMF, политика привлечения госдолга предусматривает наличие надежных программ, которые обеспечат высокую прибыль и благоприятные условия кредитования. «Наиболее оптимальным вариантом является привлечение грантов и предоставление кредитов по льготным условиям», – добавил Марк Льюис.