19 Մայիս 2010 - 14:20 AMT
Ընթացիկ տարում Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության հիմնական խնդիրներից մեկը լինելու է գնաճի զսպումը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը Ազգային ժողովում տեղի ունեցած կառավարական ժամի ընթացքում` պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցությունից պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանի հարցին:
Ըստ նախարարի, ինչպես կառավարությունն, այնպես էլ Կենտրոնական բանկը գնաճի զսպման ուղղությամբ արդեն ձեռնարկել են համապատասխան միջոցներ: «Այդ նպատակով մենք արդեն անցել ենք բավականին կոշտ դրամավարկային քաղաքականության»,-ասել է երկրի գլխավոր ֆինանսիստը:
Տիգրան Դավթյանը հավելել է նաև, որ բոլոր ձեռնարկված քայլերն ուղղված են պետբյուջեի դեֆիցիտի կրճատմանը, որն այս տարի կազմում է 193 մլրդ դրամ: «Բյուջեի դեֆիցիտի կրճատման միջոցով հնարավոր կլինի լուծել բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ»,-նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարարը:

19 Май 2010 - 14:20 AMT
В текущем году одной из важнейших проблем экономической политики Армении является сдерживание инфляции. Об этом в ходе правительственного часа в парламенте Армении, отвечая на вопрос депутата от фракции “Наследие” Армена Мартиросяна, заявил министр финансов РА Тигран Давтян.
По словам главы министерства, и правительство и Центральный банк страны уже предприняли соответствующие шаги в этом направлению. “Для этого мы уже перешли к достаточно жесткой денежно-кредитной политике”, – подчеркнул главный финансист страны.
Тигран Давтян также добавил, что все предпринятые шаги направлены на сокращение дефицита госбюджета, который, в этом году, составляет 193 млрд. драм. “Сокращением дефицита бюджета будет возможно решать многие социальные проблемы наших граждан”, – заметил министр финансов РА.