19 Մայիս 2010 - 15:14 AMT
Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը (ՀՏՀ) 2010 թվականին իրականացրել է Համաշխարհային առևտրի խթանման հերթական համեմատական վերլուծությունը 125 երկրների կտրվածքով: Համաձայն հաղորդագրության, որը PanARMENIAN.Net-ին տրամադրել է «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնը, որը ՀՏՀ-ի Համաշխարհային մրցունակության ցանցի գործընկեր կազմակերպությունն է, 2010 թվականի վերլուծության արդյունքներով Հայաստանն առևտրի խթանման ամփոփ ցուցիչով գրավել է 52-րդ տեղը 125 երկրների շարքում և գրանցել է ոլորտում կարգավորման արդյունավետության զգալի բարելավում 12 կետային դիրքով: Ինչպես և նախորդ երկու տարիներին, այս ցուցանիշով Հայաստանը գերազանցում է զեկույցում ներառված ԱՊՀ երկրների ցուցանիշները` Ադրբեջանին (77), Ուկրաինային (81), Ղազախստանին (88) և Ռուսաստանին (114): Վրաստանը առևտրի խթանման կատարողականով 37-րդն է: Ոլորտում կրկին լավագույն կատարողականն են գրանցել Սինգապուրը և Հոնկոնգը:
Համաձայն ՀՏՀ վերլուծության, Հայաստանում ամենաբարեհաջողը տրանսպորտի ոլորտում Ծառայությունների առևտրի գլխավոր համաձայնագրի(GATS) իրականացումն է` 1-ին տեղ, իսկ առավել խոցելի ցուցանիշն առավելագույն մաքսադրույքներն են` 125-րդ տեղ:

19 Май 2010 - 15:14 AMT
Армения занимает 52 место среди 125 стран мира в сравнительном анализе Всемирного экономического форума (ВЭФ) по стимулированию всемирной торговли за 2010 год.
Согласно сообщению, предоставленному PanARMENIAN.Net исследовательским центром «Экономика и ценности» (партнер ВЭФ в Армении), по данному показателю Армения, как и в предыдущие два года, занимает лидирующую позицию среди стран СНГ, опередив Азербайджан (77 место), Украину (81), Казахстан (88) и Россию (114). Лидирующие позиции по стимулированию всемирной торговли занимают Сингапур и Гонконг.
По уровню свободы выхода на рынок страна заняла 9 место, поднявшись на 33 пункта по сравнению с 2009 годом, что свидетельствует о том, что правительство страны поощряет оборот иностранных товаров на армянском рынке и стимулирует экспорт местных товаров.
Согласно анализу ВЭФ, наиболее благоприятно в Армении дела обстоят с реализацией Генерального соглашения по торговле услугами (GATS) в сфере транспорта – 1 место, а наиболее уязвимым показателем являются максимальные таможенные ставки – 125 место.