Հայաստանի կառավարությունը կվերանայի մակրոտնտեսական կանխատեսումները 2010 թվականի համար: Այդ մասին մայիսի 20-ին կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Հակաճգնաժամային միջոցները դրական արդյունք տվեցին, մասնավորապես, բարձր տեմպ է հավաքում արդյունաբերական արտադրությունը, մենք պետք է շարունակենք հետևողական քայլերն այդ ուղղությամբ»,-ասել է վարչապետը: Այդ համատեքստում նա հավելել է, որ հարկավոր է ուշադրությունը կենտրոնանցնել այն միջոցառումների վրա, որոնք պետք է իրականացվեն` պահպանելու համար տնտեսական աճի բարձր տեմպերը 2011-12թթ.:
«Մենք պետք է հետևողական լինենք մեր բոլոր նախաձեռնություններում»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը: Այս առնչությամբ վարչապետը հավելել է, որ օպերատիվ շտաբի ծրագրերն արդեն իսկ դրական արդյունք են տալիս և հիմնական նպատակն է ապահովել դրանց թափանցիկությունը: Նա հայտնել է, որ կառավարության պաշտոնական կայքէջում կհրապարակվեն և կզետեղվեն այդ ծրագրերի վերաբերյալ հաշվետվությունները և հասարակությունը կառավարության հետ միասին կկարողանա վերահսկել դրանց իրականացումը` ինչին են ծախսվում միջոցները և ծառայում են արդյոք բուն նպատակին:

20 Май 2010 - 07:40 AMT
Правительство Армении пересмотрит свои макроэкономические прогнозы на 2010 год. Об этом на заседании правительства 20 мая заявил премьер-министр РА Тигран Саркисян. “Поскольку антикризисные меры дали положительный результат, в частности, набирает высокий темп промышленное производство, мы должны продолжить последовательные шаги в этом направлении”,- сказал премьер. В этом контексте он добавил, что следует сконцентрировать внимание не на экономическом росте 2010 года, а на тех мероприятиях, которые надо реализовать сейчас, чтобы сохранить высокие темпы 2011-2012 гг.
“Мы должны быть последовательны во всех наших инициативам”,- отметил Тигран Саркисян. В связи с этим премьер добавил, что программы оперативного штаба уже дают положительные результаты, и здесь основная цель – обеспечить их прозрачность. Он сообщил, что на официальном сайте правительства будут опубликованы и размещены отчеты по этим программам, и общество вместе с правительством сможет проконтролировать их реализацию: на что расходуются средства и служат ли они своим целям.