20 Մայիս 2010 - 09:46 AMT
Մայիսի 20-ին Երևանում տեղի ունեցավ հայ-ռուսական գործարար համաժողով Օրենբուրգի մարզի պատվիրակության Հայաստանում ընթացող այցի շրջանակներում: «Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական ներդրողն է` Հայաստանում կատարվող ներդրումների 70 տոկոսը ռուսական են: Առևտրային հարաբերությունները ևս ամենազարգացածն են այլ երկրների համեմատ: Այդ տեակետից Հայաստանը կարևորում է համագործակցությունը ՌԴ մարզերի հետ, քանի որ նման հարաբերությունները կարող են առավել նպատակային և կոնկրետ լինել»,-համաժողովի բացմանը ասել է Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ ապրանքաշրջանառությունը մարզի և Հայաստանի միջև շատ ցածր է և չի համապատասխանում առկա ներուժին: «Երկկողմ համագործակցության համար հիմնականում հետաքրքրություն են ներկայացնում շինարարության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և սննդարդյունաբերության ոլորտները»,-ասել է ԶՀԳ ղեկավարը:
Գործարար համաժողովի շրջանակներում համաձայնագիր է ստորագրվել Երևանի և Օրենբուրգի ԱԱՊ-ների միջև համագործակցության մասին: Օրենբուրգից ժամանել է 17 գործարար, որոնք ներկայացնում են շինարարության և շինանյութերի, մեքենաշինության, հանքահումքային, գյուղատնտեսության ոլորտները: Պատվիրակության ներկայացուցիչների թվում կան նաև հայ գործարարներ:
Ապրանքաշրջանառությունը Օրենբուրգի ու Երևանի միջև 2009թ. կազմել է 103 հազար դոլար, այդ թվում արտահանումը կազմել է 57,4 հազար դոլար, իսկ արտահանումը` 45,6 հազար դոլար: Հիմնականում Հայաստան են ներկրվում ասբեստ, մետաղներ, սարքավորումներ, իսկ արտահանվում է շինանյութ: Տվյալ պահի դրությամբ Օրենբուրգում կա 8 հայկական ձեռնարկություն:

В Ереване 20 мая состоялся армяно-российский бизнес-форум в рамках визита делегации Оренбургской области в Армению. «Россия является основным инвестором для Армении: порядка 70% прямых инвестиций в Армению являются российскими. Торговые отношения также являются самыми развитыми по сравнению с другими странами. С этой точки зрения для Армении важно сотрудничество с областями России, поскольку такие отношения могут нести более конкретный и направленный характер», – сказал на открытии форума генеральный директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян.
При этом он отметил, что товарооборот между областью и Арменией слишком маленький и не соответствует имеющемуся потенциалу. «Для двустороннего сотрудничества интерес, в основном, представляют сферы строительства, энергетики, сельского хозяйства и пищевой промышленности», – уточнил глава ААР.
В рамках бизнес – форума было подписано соглашение о сотрудничестве между торгово-промышленными палатами города Ереван и Оренбургской области.
Из Оренбурга приехали 17 предпринимателей, которые представляют сферу строительства и строительных материалов, машиностроения, горнорудной промышленности, сельское хозяйство и др. Среди представителей делегации есть также армянские предприниматели.
Товарооборот между Оренбургом и Ереваном в 2009 году составил $103 тыс., в том числе импорт составил $57,4 тыс., а экспорт – $45,6 тыс. В основном в Армению был импортирован асбест, металлы, оборудование, а экспортированы камни и стройматериалы. На данный момент в Оренбурге работают 8 армянских предприятий.