20 Մայիս 2010 - 11:58 AMT
Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության չորս տարվա գործունեության ընթացքում համակարգչահենային ծրագրերի ապահովման մասնաբաժինը կրճատվել է` 96-98տոկոսից հասնելով 90 տոկոսի: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը:
Միևնույն ժամանակ նա ավելացրել է, որ հայաստանյան կառավարությունը չունի երկրում համակարգչահենության մակարդակի մասին որևէ պաշտոնական և ոչ պաշտոնական տվյալ, իսկ այդ վիճակագրությունը կատարվում է միջազգային հետազոտությունների համաձայն:
«Microsoft ընկերությունը գտնում է, որ շատ կարևոր է Հայաստանի բնակչությանը տեղեկացնել այն մասին, թե որքան կարևոր է օգտագործել արտոնագրված փաթեթը, քանի որ ոչ արտոնագրվածը մեծ վտանգ է պարունակում», – ասել է հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրենը` ավելացնելով, որ այդ հարցի լուծման համար ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի փոխվի հայ ժողովրդի մտածելակերպը:
Գրիգոր Բարսեղյանի կարծիքով, այս հարցում շատ կարևոր է կառավարության օրինակը, որ պետք է ցույց տրվի բնակչությանը, քանի որ յուրաքանչյուր երկրում հենց կառավարությունն է բոլորից շատ օգտագործում հեղինակային իրավունքը` բոլոր ասպարեզներում:

20 Май 2010 - 11:58 AMT
Доля пиратских программных обеспечений за 4 года деятельности представительства Microsoft в Армении сократилась с 96-98%, до 90%. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам директор представительства компании Microsoft в Армении Григор Барсегян. При этом он отметил, что со стороны армянского правительства нет никаких официальных и неофициальных данных об уровне пиратства в стране, а данная статистика приводится согласно международным исследованиям. «Компания Microsoft считает, что очень важно проинформировать население Армении о том, как важно пользоваться лицензированным пакетом, так как пиратские программы таят большие опасности», – сказал директор представительства, добавив, что данный вопрос требует времени для изменения менталитета и образа мышления армянского народа.
Важным вопросом в борьбе с пиратством, по мнению Григора Барсегяна, является пример правительства страны для населения, так как правительство любой страны является самым большим пользователем авторского права, будь то программное обеспечение или другие сферы. «Вопрос пиратства важен для авторитета страны и для ее безопасности. Даже при таком уровне пиратства продажи продукции Microsoft за 4 года обеспечили поступления в бюджет в размере порядка $5 млн.», – добавил он.