Արդեն ընթացիկ տարում Հայաստանում կբացվի առաջին ինովացիոն կենտրոնը Կովկասի տարածաշրջանում, հագեցած ամենաժամանակակից սերվերներով, ցանցային սարքավորումներով և տեխնոլոգիաներով, մայիսի 20-ին լրագրողներն է հայտնել Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրրգոր Բարսեղյանը: «Նախագծի շրջանակներում Microsoft-ի ինովացիոն կենտրոնը կհամագործակցի ցանկացած ընկերության հետ` ինչպես գործընկեր, այնպես էլ մրցակից: Կենտրոնի գաղափարը կայանում է նրանում, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները մատչելի լինեն տեղի մասնագետների ու ընկերությունների, ինչպես նաև շարքային օգտվողների համար»,-ասել է նա:
Նախագիծը կհովանավորվի բոլոր գործընկերների կողմից 3 տարվա ընթացքում և, ըստ Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրենի , տվյալ պահին բյուջեն արդեն գերազանցում է 2,5 մլն դոլարը: «Մենք վստահ ենք, որ երեք տարի անց Կենտրոնն արդեն կկարողանա ծածկել իր ծախսերը»,-հավելել է նա:
Ըստ մասնագետի, նախաձեռնության հիմնական նպատակն է հայկական պրոդուկտի և ծառայությունների ստեղծումը, որը կվաճառվի արտերկրում, ինչը թույլ կտա հավասարակշռել իրավիճակը, երբ հայ մասնագետները հիմնականում կատարում են օտարերկրյա պատվերներ: «Հայկական արտադրանքի վաճառքի լավագույն գործընկերը կդառնա Microsoft-ը, քանի որ ընկերությունը հզոր մարքեթինգային հնարավորություններ և մեծ փորձ ունի»,-ասել է Գրիգոր Բարսեղյանն` ընդգծելով, որ ինովացիոն կենտրոնի լավագույն բաղադրիչը ոչ միայն տեխնիկական վերապատրաստումն է, այլ նաև վերապատրաստումը վաճառքի և մարքեթինգի ոլորտներում: «Մի բան է, երբ մասնագետը կարող է որակով կատարել պատվերը և այլ բան է, երբ հարկավոր է կարողանալ վաճառել որակյալ պրոդուկտը համաշխարհային շուկայում»,-նշել է նա:

20 Май 2010 - 13:57 AMT
Уже в текущем году в Армении будет открыт первый инновационный центр в кавказском регионе, оснащенный самыми современными серверами, сетевым оборудованием и технологиями, сообщил журналистам 20 мая директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян. «В рамках проекта инновационного центра Microsoft будет готов сотрудничать с любой компанией, как с партнерами, так и с соперниками. Идея Центра в том, чтобы сделать доступными современные технологии для местных специалистов и компаний, а также для обычных пользователей», – сказал он.
Проект будет спонсироваться со стороны всех его партнеров в течение трех лет, и, по словам директора представительства Microsoft, на данный момент бюджет уже превышает $2,5 млн. «Мы уверены, что через три года Центр уже сам сможет покрывать свои расходы», – добавил он.
По словам специалиста, главная цель инициативы заключается в создании армянских продуктов и услуг, которые будут продаваться за рубежом, что позволит сбалансировать ситуацию, когда армянские специалисты в основном выполняют иностранные заказы. «Наилучшим партнером в продаже армянской продукции станет Microsoft, так как у компании есть мощные маркетинговые возможности и большой опыт», – сказал Григор Барсегян, подчеркнув, что важным компонентом в инновационном центре является не только техническая переподготовка, но и переподготовка в сфере продаж и маркетинга. «Одно дело, когда специалист может качественно выполнить заказ, и другое – когда нужно суметь продать качественный продукт на мировом рынке», – отметил он.