21 Մայիս 2010 - 09:09 AMT
Ֆրանսիայի Օ դը Սեն նահանգն ամեն տարի 500 հազար եվրո կհատկացնի Հայաստանի շրջանների զարգացման համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Ֆրանսիայի տնտեսական զարգացման նախարար, Օ դը Սեն նահանգի գլխավոր խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը: «Որպես կանոն, զարգացման մակարդակը մայրաքաղաքում մի քանի անգամ գերազանցում է մարզերի զարգացման մակարդակը, ուստի որոշում է կայացվել ամեն տարի 500 հազար եվրո հատկացնել , որպեսզի գյուղական վայրերի բնակչությունը չլքի իր տներն ու չմեկնի արտագնա աշխատանքի»,-ասել է նա:
Ֆրանսիայի Օ դը Սեն նահանգը 2008 թվականին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ համատեղ սկսել է Տավուշի մարզի վեց գյուղական համայնքների գյուղատնտեսական զարգացման ծրագրեր: Ինչպես հայտնել է Պատրիկ Դևեջյանը, իր գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Հայաստան ծանոթանալու համար արդեն ֆինանսավորված ծրագրերի իրագործման արդյունքներին: Մասնավորապես, մայիսի 22-ին Տավուշի մարզում տեղի կունենա վերանորոգված 15 կմ երկարությամբ ջրանցքի պաշտոնական բացումը: Անդրադառնալով հետագա ծրագրերին` Դևեջյանն ասել է, որ ամեն ինչ կախված է հատկացված դրամական միջոցների արդյունավետ բաշխումից: «Այնուամենայնիվ, մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մակարդակի բարձրացման համար հարկ կլինի ավելացնել գյուղմթերքի արտադրության ծավալները` ընդլայնելով նրա տեսականին ու որակը: Այդ նպատակով կստեղծվեն կոոպերատիվներ, ինչը թույլ կտա արտադրողներին համախմբել ջանքերն ու ավելի մեծ ծավալի արտադրանք տալ»,-ասել է նա: Ընդ որում Պատրիկ Դևեջյանը հավելեց, որ այդ համատեքստում կարևորովում է նաև տեղական արտադրողների ասոցիացիայի ստեղծումը, որը կկարողանա ավելի լավ ներկայացնել գյուղացիների շահերը:
Իր հերթին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը նշել է, որ Օ դը Սեն նահանգի հետ համագործակցության փաստը թույլ տվեց կյանքի կոչել բազում նախագծեր, և այժմ մենք ուրախ ենք, որ կկարողանանք օգտվել այն մասնագետների ծառայություններից, որոնք առաջարկում են կոոպերատիվներ ստեղծել գյուղատնտեսության ոլորտում»,-հավելել է նա:

21 Май 2010 - 09:09 AMT
Французская провинция О-де-Сен ежегодно будет предоставлять 500 тыс. евро на развитие областей Армении
Французская провинция О-де-Сен ежегодно будет предоставлять 500 тыс. евро на реализацию различных программ, направленных на развитие областей Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил глава министерства по подъему экономики Франции, президент Главного совета департамента О-де-Сен Патрик Деведжян. «Как правило, уровень развития в столице намного превышает уровень развития в областях, в силу чего, было принято решение предоставлять 500 тыс. евро каждый год, чтобы население сельских местностей не покидали свои дома и не ехали на заработки за рубеж», – сказал он.
Департамент Франции О-де-Сен в 2008 году начал реализацию программ в рамках сотрудничества с Всеармянским фондом «Айастан», направленных на модернизацию сельскохозяйственной инфраструктуры Тавушской области. Как сообщил Патрик Деведжян, возглавляемая им делегация прибыла в Армении для того, чтобы ознакомится с результатами уже профинансированных сельхоз программ, в частности, 22 мая в Тавушской области состоится официальное открытие отремонтированного 15км водоканала. Говоря о направленности дальнейших программ, президент Главного совета департамента О-де-Сен отметил, что все зависит от эффективного расходования предоставленных денежных средств. «Тем не менее, для повышения социально-экономического уровня областей, необходимо увеличить объемы производства сельхозпродукции, расширив ее ассортимент и повысив качество. С этой целью будут созданы кооперативы, что позволит местным производителям сплотиться и обеспечить большие объемы», – сказал он. При этом Патрик Деведжян добавил, что в этом контексте важное значение имеет и создание ассоциаций местных производителей, которые смогут наилучшим образом представить интересы фермеров.
В свою очередь исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян отметил, что опыт сотрудничества с французской провинцией О-де-Сен может стать первым шагом в направлении развития аналогичных отношений с другими странами. «Сотрудничество с французской провинцией О-де-Сен позволило претворить в жизнь многие проекты, и сейчас мы рады, что можем воспользоваться услугами специалистов, предлагающих создание кооперативов в сфере сельского хозяйства», – добавил он.