Չնայած նրան, որ համաշխարհային ճգնաժամը բացասական ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի տնտեսության վրա, այնուամենայնիվ, 2010-ը Հայաստանի համար լինելու է ճգնաժամից դուրս գալիու տարի: Մայիսի 21-ին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել Ֆրանսիայի զարգացման նախարար, Ֆրանսիայի Օ դը Սեն նահանգի գլխավոր խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը: «Այսօր Հայաստանը գտնվում է ճգնաժամի ազդեցության տակ, ես արդեն ուշադրություն եմ դարձրել նրան, որ շատ շինարարական աշխատանքներ կանգ են առել, բայց ես կարծում եմ, որ 2010-ին Հայաստանը դուրս կգա ճգնաժամից»,- ասել է նա:
Միաժամանակ նա նշեց, որ նրա առաջին այցի հետ համեմատած (1991թ.), Հայաստանում«զարմանալի առաջընթաց» է արձանագրվել, ավելացնելով, որ ոչ մեծ ակտիվություն է նկատվում տնտեսության ոլորտում, քանի որ հայ ժողովուրդը միշտ հայտնի է եղել իր ձեռներեցությամբ և աշխատասիրությամբ:

21 Май 2010 - 09:14 AMT
Несмотря на то, что мировой кризис оказал отрицательное воздействие на экономику Армении, тем не менее, 2010 год будет годом выхода страны из кризиса. Такое мнение на пресс-конференции 21 мая в Ереване выразил глава министерства по подъему экономики Франции, президент Главного совета департамента О-де-Сен Патрик Деведжян.
«Сегодня Армения находится под воздействием кризиса, я уже обратил внимание на то, что многие строительные работы приостановлены, но я считаю, что в 2010 году Армения будет выходить из кризиса», – сказал он.
При этом он отметил, что по сравнению с его первым визитом (1991 год), в Армении зафиксирован «удивительный прогресс», добавив, что отмечена небольшая активизация в экономике, поскольку армянский народ всегда был известен своей предприимчивостью и трудолюбием.