Ռուսաստանի Օրենբուրգի մարզի պատվիրակությունը մարզպետ Ալեքսեյ Չեռնիշովի գլխավորությամբ մայիսի 21-ին այցելել է Արարատի մարզ: Այցի ընթացքում երկու մարզերի միջև համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել: «Ես կարևոր եմ համարում, համագործակցության մասին մեր զրույցները կոնկրետ գործերով ամրապնդելը: Մենք արտադրում ենք բարձրորակ գինի, կոնյակ, քարից, ճենապակուց և խեցեգործ իրեր, տոմատի մածուկ, չիր: Այս ամենը մենք կարող ենք մատակարարել Օրենբուրգի շուկային», – Արարատի գինու գործարանում համաձայնագրի ստորագրումից հետո ասել է Արարատի մարզպետ Վարդգես Հովակիմյանը`:
Օրենբուրգի մարզպետն, իր հերթին, ասել է. «Մենք նպաստելու ենք գործարարների մերձեցմանը, որպեսզի Արարատի և Օրենբուրգի ձեռնարկատերերը հնարավորություն ունենան ապրանքափոխանակություն կատարելու: Այսօր արդեն Հայաստանին մատակարարում ենք մետալուրգիական արդյունաբերության արտադրանք, նավթամթերք, ասբեսթ»: Մարզպետն ավելացրել է նաև, որ Օրենբուրգը կարող է մատակարարել նաև էկոլոգիապես մաքուր և բարձրորակ ցորեն:
Ալեքսեյ Չեռնիշովը Արարատի մարզի պատվիրակությանը հրավիրել է պատասխան այց կատարել Օրենբուրգ:
2009 թ. Օրենբուրգի և Երևանի միջև ապրանքափոխանակությունը կազմել է 103 հազ. ԱՄՆ դոլար, այդ թվում` ներմուծումը կազմել է 57,4 հազ. ԱՄՆ դոլար, իսկ արտահանումը` 45,6 հազ. ԱՄՆ դոլար: Հայաստան են ներմուծվել հիմնականում մետաղներ, ասբեսթ, սարքավորումներ, իսկ արտահանվել է քար և շինանյութ: Ներկայում Օրենբուրգում աշխատում է հայկական 8 ձեռնարկություն:

21 Май 2010 - 10:15 AMT
Делегация Оренбургской области России во главе с губернатором Алексеем Чернышевым 21 мая посетила Араратскую область Армении. В ходе визита было подписано соглашение о сотрудничестве двух областей. «Я считаю важным подкрепить наши разговоры о сотрудничестве конкретными делами. Мы производим вино, коньяк высокого качества, изделия из камня, фарфора и керамики, томатную пасту, сухофрукты. Все это мы может поставлять на оренбургский рынок», – сказал губернатор Араратской области Армении Вардкес Овакимян после подписания соглашения на Авшарском винном заводе.
Губернатор Оренбургской области в свою очередь добавил, что данным соглашением предусматривается сотрудничество и развитие отношений между областями. «Мы будем способствовать сближению бизнесменов, чтобы предприниматели из Араратской и Оренбургской областей имели возможность обмениваться товарами. Уже сегодня из нашей области в Армению поставляются продукты металлургической промышленности, нефтепродукты, асбест», – сказал он, добавив, что Оренбургская область также может поставлять в Армению высококачественную и экологически чистую пшеницу твердых сортов.
Алексей Чернышов пригласил делегацию Араратской области Армении посетить Оренбург с ответным визитом.
Товарооборот между Оренбургом и Ереваном в 2009 году составил $103 тыс., в том числе импорт составил $57,4 тыс., а экспорт – $45,6 тыс. В основном в Армению был импортирован асбест, металлы, оборудование, а экспортированы камни и стройматериалы. На данный момент в Оренбурге работают 8 армянских предприятий.