21 Մայիս 2010 - 11:31 AMT
(?) «Կարկոմավտո» ընկերությանը «HSBC Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն պարգևատրել է «Լավագույն հաճախորդ-բանկային երաշխիքներ» անվանակարգով: Ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում բանկային այդ ծառայությունը:
(!) Ծառայությունը հիմնականում ուղղված էր ավտոմեքենաների և ավտոպահեստամասերի ներմուծմանը: HSBC-ի բանկային երաշխիքները հնարավորություն տվեցին ապրանքների ներմուծումն իրականացնել նվազագույն ծախսերով: Բանկային երաշխիքային ծառայություններն ընկերության համար ավելի էժան են, քան վարկերը:
(?) «Կարկոմավտոյի» վրա ինչպե՞ս է ազդել ճգնաժամը, արդյոք դժվար էր 2009 թ.: Ընկերությունն ինչպե՞ս դիմակայեց շուկայում:
(!) Հայաստանում, ինչպես և ողջ աշխարհում, ճգնաժամն անմիջական ազդեցություն է ունեցել ավտոմոբիլային գործով զբաղվող ընկերությունների վրա, և հատկապես ճգնաժամի երկրորդ փուլը, երբ արժեզրկվեց հայկական դրամը: Դրամով աշխատավարձ ստացող երկրի բնակչության մեծ մասի եկամուտը կտրուկ կրճատվեց, որի արդյունքում էլ ավտոմեքենաների պահանջարկն էր կրճատվել: Մեր ընկերությունը ժամանակին կանխատեսեց ճգնաժամը և մատակարարների հետ նոր պայմանագրեր կնքելով, կարողացավ կրճատել իր տարեկան պլանը: Արդեն բերված ավտոմեքենաներն ընկերությունն այս պահին վաճառում է աննախադեպ ցածր գներով` ավելի ցածր շահույթ ստանալով: Այսպիսով «Կարկոմավտոն» կարողացավ դիմակայել ճգնաժամին:
(?) «Կարկոմավտոն» քանի՞ ավտոարտադրողների ներկայացուցիչ է: Հայաստանում ո՞ր մեքենաներն առավել մեծ պահանջարկ ունեն:
(!) «Կարկոմավտո» ընկերությունն ու նրա հետ փոխկապակցված իրավաբանական անձինք 10 ավտոարտադրողների պաշտոնական ներկայացուցիչներ են: Պարբերաբար, ընկերության տարբեր մեքենաների վաճառքի ընդհանուր ծավալը , ըստ գնորդների պահանջարկի փոխվում է: Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում ամենամեծ պահանջարկն ունեն առևտրային նպատակներով օգտագործվող մեքենաները, այսինքն` բեռնատար, ֆուրգոն, պիկապ ավտոմեքենաները: Անցած տարիների արդյունքների համաձայն, գերիշխել են քիչ տարողությամբ, վառելիքի քիչ ծախսով մեքենաները, որոնք ավելի մատչելի են գին-որակ հարաբերությամբ: Այս միտումը շարունակվում է նաև այս տարի, ինչը Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից փոխառված մտածողության արդյունք է, որտեղ մեծ ու շքեղ մեքենաների փոխարեն նախընտրում են քիչ ծախսատարները:
(?) Հայաստանի ավտոմոբիլային շուկայում Ձեր ընկերությունը ո՞ր տոկոսն է զբաղեցնում: Ընկերության ո՞ր ծառայություններն ավելի մեծ պահանջարկ ունեն:
(!) Ընկերության բոլոր բաժանմունքների ցուցանիշների համաձայն, մոտավորապես 30 տոկոսն է զբաղեցնում: Ներկայում ավտոմեքենաների վաճառքն իր գերիշխող դիրքերը զիջել է, իսկ առավել մեծ պահանջարկ ունեն տեխնիկական ծառայությունները, քանի որ ճգնաժամի հետ կապված ընկերությունը շեշտը դնում է հենց այս ոլորտի վրա: 2009 թ. սեպտեմբերին «Կարկոմավտոն» բացել էր Nissan и Renault ավտոմեքենաների կենցաղսպասարկման խոշոր կենտրոն, ինչը բարելավեց Հայաստանում տրամադրվող ծառայությունների որակը և դրանց պահանջարկը:
(?) «Կարկոմավտո» ընկերությունը նախկինում տրամադրում էր նաև բեռնափոխադրման ծառայություններ: Ինչո՞ւ դա դադարեցվեց:
(!) Դա կապված էր սևծովյան լաստանավի ուղերթի ոչ հստակ գրաֆիկի հետ: Մենք ոչ պատվիրատուին, ոչ ստացողին չէինք կարողանում երաշխավորել բեռները հասցնելու ճիշտ ժամկետը` մեզնից անկախ պատճառներով: Վերին Լարսի վերահսկիչ անցագրային կետը բացելուց հետո մենք կրկին իրականացնելու ենք բեռնափոխադրումներ: Ներկայում ուսումնասիրվում են ավտոտրանսպորտի և սարքավորումների տեխնիկական վիճակը:
(?) Մարտ ամսին Դուք պայմանագիր եք կնքել ուկրաինական «Բոգդան» ընկերության հետ; Ուրիշ այլ նախագծեր կա՞ն միջազգային շուկայում:
(!) Քանի որ ներկայում մեծացել է «առևտրային» մեքենաների պահանջարկը, ապա «Կարկոմավտոն» փորձում է փոխշահավետ պայմանագրեր կնքել ավտոարտադրողների հետ: «Բոգդան» ավտոմեքենաները պահանջարկ կունենան ցանցային առևտրով զբաղվող ընկերություններում, քանի որ դրանք շարժունակ են և մատչելի: Հաջորդ եռամսյակում ընկերությունը կարող է պայմանագիր կնքել հերթական ավտոարտադրողի հետ` նոր պայմաններով, որոնք համապատասխանելու են Հայաստանում եղած պահանջարկին: Բացի այդ, քանի որ երկրի կառավարությունը գյուղատնտեսությանը մեծ ուշադրություն է դարձնում, ապա գյուղտեխնիկայի պահանջարկն առաջիկայում կբարձրանա: Այդ պատճառով «Կարկոմավտոյի» հետ փոխկապակցված մեկ այլ «Գալլոպեր» ընկերությունը պայմանագիր է կնքել հոլանդական CNH ընկերության հետ, որը հայտնի է իր ագրոտեխնիկայով և գյուղտեխնիկայով:
(?) Մատչելի են, արդյոք, ներկայում մեքենավարկային տոկոսադրույքները: 2010 թ. ընթացքում դրանք կնվազեն, արդյոք:
(!) Վարկերի դիմաց պահանջվող տոկոսադրույքները ներկայում շատ բարձր են ազգային արժույթի անկանխատեսելիության պատճառով, ինչն էլ բանկերի համար մեծ ռիսկ է պարունակում: Իսկ ինչ վերաբերում է կորպորատիվ վարկերին, ապա խոշոր ընկերությունները բանկերի հետ բանակցություններ են վարում տոկոսադրույքներն իջեցնելու ուղղությամբ: Ներկայում նկատելի է տոկոսադրույքների նվազման միտում;
(?)Ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրման կիրառումն ինչպե՞ս կազդի ավտոմոբիլային բիզնեսի վրա:
(!) Ավտոմոբիլային գործում հազիվ թե այն որևէ ազդեցություն ունենա, սակայն վարորդների զգուշավորությունն ու պատասխանատվությունը կմեծանա:
(?) Այսօր պարզեցվա՞ծ է, արդյոք մաքսազերծման գործընթացը և ի՞նչ պետք է անել դրա կատարելագործման համար: Մատչելի՞ են, արդյոք, սահմանված մաքսատուրքերը:
(/) Մաքսազերծումը որոշ չափով պարզեցված է, քանի որ ներմուծող ընկերությունը հիմա կարող է լրացնել հայտարարագիրը (նախկինում այն լրացնում էին մաքսատան աշխատակիցները), ինչը բավականին ժամանակ է խնայում; Մաքսատուրքերը դեռևս շատ բարձր են, սակայն դա արդյունք է այն բանի, որ Հայաստանը ներմուծող երկիր է, և բյուջեի եկամուտների մեծ մասը ձևավորվում է սահմանի վրա մուծվող մաքսատուրքերի և հարկերի շնորհիվ: Եթե տարածաշրջանի հետ համեմատենք, ապա Հայաստանում տոկոսադրույքներն ավելի ցածր են, քան Ադրբեջանում, սակայն ավելի բարձր են, քան Վրաստանում, իսկ Թուրքիայի հետ համեմատած`միանման են;
(?) Ընկերությունն ի՞նչ ծրագրեր ունի 2010 թ.-ին:
(!) 2010 թ. մենք շարունակելու ենք մեր հավասարակշռված քաղաքականությունը վարել, քանի որ ճգնաժամը դեռևս ավարտված չէ: Ներկա փուլում մենք հաղթահարել ենք ճգնաժամը, սակայն պահանջարկի աճի միտում դեռևս չի նկատվում: Սպասում ենք, որ առաջին իրական արդյունքները կնկատվեն օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին:

(?)Компания «Каркомавто» получила награду от ЗАО «HSBC Банк Армения» в номинации «Лучший клиент – банковские гарантии». На какие цели была направлена эта банковская услуга?
(!)Услуга в основном была направлена на импорт автомобилей и запчастей. Банковские гарантии HSBC позволили осуществить ввоз товаров в страну с более низкими расходами. Услуга банковских гарантий обходится компании гораздо дешевле, чем кредиты.
(?)Как отразился кризис на «Каркомавто, трудный ли был 2009 год? Как компании удалось удержаться на рынке?
(!)Как во всем мире, так и в Армении кризис непосредственно отразился на компаниях, занимающихся автомобильным бизнесом, и, в частности, второй этап кризиса, когда обесценился армянский драм. У большей части населения страны, получающей заработную плату в драмах, резко сократились доходы, в результате чего сократился спрос на автомобили. Наша компания вовремя спрогнозировала кризис и смогла, заключив новые договора с поставщиками, сократить свой годовой план. Уже завезенные автомобили на данный момент компания продает по беспрецедентно низким ценам и, получая более низкую прибыль, Каркомавто смог противостоять кризису.
(?)Представителями скольких автопроизводителей является Каркомавто? Какие автомобили пользуются наибольшим спросом в Армении?
(!)Компания Каркомавто и взаимосвязанные с ней юридические лица являются официальными представителями порядка 10 автопроизводителей. Время от времени доля различных автомобилей в общем объеме продаж компании меняется в зависимости от спроса покупателей. По результатам первого квартала текущего года наибольшим спросом пользуются автомобили, используемые в коммерческих целях, то есть фургоны, пикапы, грузовые автомобили. По итогам прошлых лет преобладала продажа малолитражных автомобилей с экономным расходом топлива, которые более доступны в соотношении цена-качество. Данная тенденция продолжается и в этом году, что является результатом образа мышления, заимствованного у Европы и США, когда вместо больших и роскошных машин предпочтение отдается малолитражкам.
(?)Какую долю занимает Ваша компания на автомобильном рынке Армении? Какие услуги компании пользуются наибольшим спросом?
(!)По показателям всех подразделений компании порядка 30%. На данный момент продажа автомобилей уступила свои лидирующие позиции, а наибольшим спросом стали пользоваться услуги по техническому обслуживанию, так как в связи с кризисом компания больше акцент ставит именно на эту сферу. В сентябре 2009 года Каркомавто открыл крупный сервисный центр автомобилей Nissan и Renault, который улучшил качество предоставляемых услуг в Армении и спрос на них.
(?)Компания Каркомавто ранее предоставляла услугу по грузоперевозкам. По какой причине она была приостановлена?
(!)Задача была в проблемах, связанных с нечетким графиком маршрута черноморского парома. Мы не могли гарантировать четкое время доставки груза ни заказчику, ни получателю груза по независящим от нас причинам. После открытия контрольно-пропускного пункта Верхний Ларс, мы снова пробуем осуществлять грузоперевозки, на данный момент исследуется техническое состояние автотранспорта и оборудования.
(?)В марте Вы заключили договор с украинской корпорацией «Богдан». Есть ли еще проекты на международном рынке?
(!)Так как на данный момент повысился спрос на «коммерческие» автомобили, то Каркомавто пробует заключить взаимовыгодные договора с автопроизводителями. Автомобили «Богдан» будут пользоваться спросом у компаний, занимающихся сетевым маркетингом, так как они маневренны и доступны по цене. В следующем квартале компания может заключить договор с очередным автопроизводителем, по новым условиям, которые будут исходить от спроса в Армении. Кроме того, так как правительство страны уделяет внимание развитию сельского хозяйства в стране, то спрос на сельхозтехнику поднимется в ближайшее время. По этой причине другая взаимосвязанная с Каркомавто компания «Галлопер» заключила договор с голландской компанией CNH, известной своей агротехникой и сельхозтехникой.
(?)Доступны ли процентные ставки по автокредитам на данный момент? Будут ли они снижаться в течение 2010 года?
(!)Процентные ставки по потребительским кредитам на данный момент очень высокие из-за непредсказуемого поведения курса национальной валюты, что является огромным риском для банков. А что касается корпоративных кредитов, то крупные компании ведут переговоры с банками по снижению процентных ставок. На данный момент наблюдается тенденция снижения ставок.
(?)Как отразиться введение ОСАГО на автомобильном бизнесе?
(!)На автомобильном бизнесе вряд ли каким-либо это образом отразится, но осторожность и ответственность водителей увеличится.
(?)Насколько облегчен на сегодняшний день процесс растаможки и что необходимо сделать для его усовершенствования? Доступны ли установленные пошлины?
(!)Растаможка в некоторой степени упрощена, так как импортирующая компания теперь сама может заполнить декларацию (прежде заполнял сотрудник таможни), что значительно экономит время. Таможенные пошлины на данный момент высоки, но это результат того, что Армения представляет собой импортирующее государство, и большая часть доходов бюджета формируются от таможенных пошлин и налогов, выплачиваемых на границе. Если сравнить с регионом, то в Армении ставки гораздо ниже, чем в Азербайджане, но гораздо выше, чем в Грузии, а с Турцией таможенные ставки практически одинаковы.
(?)Каковы планы компании на 2010 год?
(!)В 2010 году мы продолжаем вести сдержанную политику, так как кризис еще не завершен. На данном этапе мы преодолели кризис, но тенденций роста спроса пока не наблюдается. Ожидаем, что первые реальные результаты будут наблюдаться в августе-сентябре 2010 года.