21 Մայիս 2010 - 14:40 AMT
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանը մայիսի 21-ին ընդունել է Հայաստանում ԵԱՀԿ դեսպան Սերգեյ Կապինոսին և երևանյան գրասենյակի տնտեսական հարցերով ազգային ծրագրերի համակարգող Տիգրան Սուքիասյանին, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:
«Մրցակցության զարգացման ռազմավարության մշակման, օրենսդրության բարեփոխումների, աշխատակազմի մասնագետների վերապատրաստման, փորձագիտական խորհրդատվության, հանրային իրազեկման և մի շարք այլ ծրագրերի իրագործման համար Հանձնաժողովն ակնկալում է ԵԱՀԿ աջակցությունը»,- նշեց Հանձնաժողովի նախագահ Ա. Շաբոյանը:
«Ես հավատում եմ, որ Ձեր ղեկավարած Հանձնաժողովը հատուկ դեր ունի կատարելու Հայաստանի տնտեսությունում, պատրաստակամ ենք աջակցել մի շարք ծրագրերում, և ես կարծում եմ, որ որևէ համագործակցություն օգտակար կլինի, եթե այն համակարգված լինի: Ուստի, առաջարկում եմ հուշագիր ստորագրել, որը շատ լավ իրավական հիմք կլինի համագործակցության համար»,- նշեց ԵԱՀԿ դեսպան Ս. Կապինոսը:
Փոխադարձ համաձայնությամբ, հուշագիրը կկնքվի առաջիկա շաբաթ, որով կընդլայնվեն ՀՀ ՏՄՊՊՀ- ԵԱՀԿ հետագա համագործակցության շրջանակները:

21 Май 2010 - 14:40 AMT
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) Артак Шабоян принял главу ереванского офиса ОБСЕ Сергея Капиноса и координатора по экономическим вопросам национальных программ Тиграна Сукиасяна, сообщает пресс-служба ГКЗЭК.
«Комиссия рассчитывает на помощь ОБСЕ в реализации программ по разработке стратегии развития конкуренции, реформ законодательства, переподготовки специалистов аппарата, повышения информированности общества и др.», – сказал председатель ГКЗЭК.
В свою очередь глава ереванского офиса ОБСЕ сказал, что верит в то, что у Комиссии есть особая роль в экономики Армении. «Мы готовы помочь в ряде программ, и считаю, что любое сотрудничество может быть эффективным, если оно будет систематизированным. Предлагаю подписать меморандум, который будет хорошей основой для сотрудничества», – подчеркнул он.
В сообщении отмечается, что по взаимному соглашению меморандум будет подписан в ближайшую неделю, согласно которому ГКЗЭК и ОБСЕ расширят рамки дальнейшего сотрудничества.