Սանկտ Պետերբուրգի Կոնստանտինովսկի պալատում այսօր գումարվել է Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին մոտ քսան փաստաթղթերի նախագծեր, որոնք միտված են կառույցի անդամ-երկրների միջեւ համագործակցության ակտիվացմանն ու խորացմանը տնտեսական եւ հումանիտար ոլորտներում, անվտանգության ապահովման բնագավառներում: Բոլոր նախագծերը քննարկվել եւ հաստատվել են:
Քննարկված հարցերի շարքում կարեւոր տեղ է գրավում ԱՊՀ տարածքում տնտեսական համագործակցությունը: Գործադիր մարմինների ղեկավարները քննարկել են ԱՊՀ մասնակից-պետությունների էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության կոնցեպցիայի իրագործման առաջնային միջոցառումների մասին որոշումը: Վարչապետները հաստատել են ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ձեւավորման փուլերի վերաբերյալ արձանագրությունը:
ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարները հավանություն են տվել Մոսկվայի գեոդեզիայի եւ քարտեզագրության պետական ինստիտուտին կադաստրի, երկրաբանության, քարտեզագության մասնագետների պատրաստման բազային կազմակերպության կարգավիճակի շնորհման հարցին:
Ուշադրության կենտրոնում է եղել նաեւ ԱՊՀ երկրների վետերանների կազմակերպությունների առջեւ ծառացած սոցիալական խնդիրների լուծման ծրագիրը: Անկախ պետությունների համագործակցության կառույցի գյուղատնտեսական արդյունաբերական համակարգի գործունեության վերաբերյալ որոշման կայացումը նույնպես ընդգրկված էր նիստի օրակարգում:
ԱՊՀ մասնակից-պետությունների վարչապետները քննարկել են նաեւ կառույցի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագիրը: Ինչպես նշել է Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը, բաց եւ անկեղծ մթնոլորտում ծավալվող երկխոսությունը կառույցին զարգանալու հնարավորություն է տալիս: Հաջորդ տարի ԱՊՀ-ն կտոնի հիմնադրման 20-ամյակը, եւ, ըստ նրա, պետք է առաջ շարժվել` հիմնվելով երկարաժամկետ ծրագրերի վրա` մինչեւ 2020 թվականը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 21 мая принял участие в заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств (СНГ) в Константиновском дворце Санкт-Петербурга, сообщает пресс-служба правительства РА.
В повестку дня были включены порядка 20 проектных документа, которые были направлены на активизацию и углубление отношений между странами-участницами СНГ в экономической и гуманитарной сферах, а также в области обеспечения безопасности. Все предусмотренные проекты были обсуждены и утверждены.
Среди обсужденных вопросов важное место занимает экономическое сотрудничество на территории СНГ. Руководители исполнительных органов обсудили решение о реализации концепции первоочередных мероприятий в сфере энергетики. Премьер-министры утвердили протоколы, касающиеся основных этапов формирования общего электроэнергетического рынка. В центре внимания была программа решений социальных задач организаций ветеранов СНГ. Помимо этого на повестке заседания – принятие решения относительно деятельности системы сельскохозяйственной промышленности.
Премьеры стран-участниц СНГ обсудили также программу мероприятий, посвященных 20-летию структуры.
Как отметил премьер-министр РФ Владимир Путин, протекающий в открытой и честной атмосфере диалог, создает возможность для развития структуры. В следующем году СНГ отпразднует свое 20-летие со дня создания, в силу чего, необходимо двигаться вперед, основываясь на долгосрочных программах – до 2020 года.