22 Մայիս 2010 - 09:17 AMT
Ելույթ ունենալով կառավարության նիստումէ` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծեց, որ կառավարությունը պետք է հետեւողական շարունակի աշխատանքներն այդ ուղղությամբ եւ ավելի շատ պետք է կենտրոնանա ոչ թե 2010 թ. տնտեսական աճի վրա, այլ որոշի, թե ինչ միջոցառումներ պետք է իրականացվեն, որպեսզի 2011-2012 թթ. այս աճի բարձր տեմպերը կարողանանք պահպանել: Տնտեսական աճի բարձր տեմպերը Հայաստանում անտարբեր չեն թողել նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամին, որը վերանայել է իր կանխատեսումներն երկրի ՀՆԱ-ի վերաբերյալ և այժմ կանխատեսում է 4 տոկոս աճ: Բացի այդ, ըստ ԱՄՀ առաքելության ղեկավարի, գնաճի տեմպերը կրճատման միտում ունեն, սակայն նրա մակարդակը 2010 թվականին կկազմի 6 տոկոս:
Սակայն ընթացիկ տարում Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության կարևորագույն խնդիրներից մեկը պետք է լինի գնաճի զսպումը, որն ընթացիկ տարվա հունվար-ապրիլին կազմեց 8 տոկոս` 2009-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այս ուղղությամբ կառավարությունն արդեն իսկ քայլեր է ձեռնարկել` անցնելով բավականին խիստ դրամավարկային քաղաքականության: Բոլոր ձեռնարկված քայլերն ուղղված են պետբյուջեի դեֆիցիտի կրճատմանը, որն այս տարի կազմում է 193 մլրդ դրամ: Տնտեսական ակտիվությանն աջակցելու նպատակով երկրի իշխանությունները մտադիր են զարգացնել ֆինանսական միջնորդությունը, ինչը կնպաստի տնտեսական աճի տեմպերի պահպանմանն ու առաջընթաց կապահովի երկրում աղքատության կրճատման ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է բանկային հատվածին, ապա ըստ ԱՄՀ-ի, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Հայաստանի բանկային համակարգը կայուն մնաց: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի բանկերի միության նախկին նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը, այսօրվա դրությամբ ԿԲ-ն ու Հայաստանի առևտրային բանկերը համախմբվել են, ինչը շուկայի պահանջն էր: Տնտեսությունը դուրս է գալիս ճգնաժամից, շուկայում նկատվում են տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման ակտիվացման միտումներ և տոկոսադրույքների նվազում:
Այլ կարծիքի է Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: Նա չի բացառել, որ համաշխարհային ճգնաժամը կարող է շարունակվել և նրա նոր ալիքը Հայաստանին կհասնի վեց ամիս անց, և այն ավելի ուժգին կլինի: «Ճգնաժամի նոր ալիքը Հայաստան կհասնի 2010 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին»,-ասել է նա: Ինչ վերաբերում է մակրոտնտեսական կանխատեսումների վերանայմանը, ապա տնտեսագետը տարակուսում է, թե ինչպես կարելի էր այդքան սխալվել կանխատեսումներում:

22 Май 2010 - 09:17 AMT
Выступая на заседании правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что правительство должно последовательно продолжать работу в этом направлении и в большей степени сосредоточиться уже не на экономическом росте 2010 года, а определить, какие мероприятия нужно осуществить, чтобы в 2011-2012 гг. суметь сохранить высокие темпы этого роста.
Высокие темпами экономического роста в Армении не оставили равнодушными и Международный валютный фонд (IMF), который повысил свои прогнозы ВВП с 1,8% до 4%, а инфляции с 6,2% до 6%. Однако в текущем году одной из важнейших проблем экономической политики Армении все еще остается сдерживание инфляции, которая в январе-апреле текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года составил 8%. В этом направлении правительство уже предприняло соответствующие шаги: перешло от расширительной к достаточно жесткой денежно-кредитной политике. Все предпринятые шаги направлены на сокращение дефицита госбюджета за счет увеличения доходов. С целью же содействия экономической активности власти Армении намерены развивать финансовое посредничество, что будет способствовать сохранению темпов экономического роста, обеспечению стабильности платежного баланса и прогресса в направлении сокращения бедности в стране.
Что же касается банковского сектора, то IMF вновь подчеркнул, что в условиях финансово-экономического кризиса банковская система Армении проявила наибольшую устойчивость. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net экс-председатель Союза банков Армении Эмиль Согомонян, на сегодняшний день Центральный банк и комбанки Армении состыковались, что является требованием рынка. Экономика выходит из кризиса, на рынке отмечены тенденции активизации кредитования реального сектора экономики и понижения процентных ставок. Иного мнения относительно экономического роста и проводимой правительством политики придерживается экс-премьер Армении Грант Багратян, который не исключил возможность того, что мировой финансово-экономический кризис продолжится, и этот новый кризис достигнет Армении спустя шесть месяцев – в сентябре-октябре 2010 года. Что же касается пересмотра макроэкономических прогнозов, то экономист недоумевает, как можно было ошибиться в прогнозах на такую большую разницу!