«Ճգնաժամային ծրագրերը կյանքի կոչելու նպատակով կառավարությանը հաջողվեց դոնորների հետ տարված աշխատանքների արդյունքում ներգրավել վարկային միջոցները», – ՀՀ ԱԺ-ում 2009 թ. պետբյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա , մասնավորապես, նշել է, որ Համաշխարհային բանկը տրամադրել է շուրջ 760 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 2009թ-ին ստացվել է մոտ 350 մլն-ն:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ համագործակցության շհորհիվ տնտեսության մեջ ներարկվել է 500 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ասիական զարգացման բանկից ստացվել է 80 մլն ԱՄՆ դոլարի բյուջետային աջակցություն:
Եվրամիության հետ շարունակական բանակցությունների արդյունքում հստակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 100 մլն եվրոյի բյուջետային աջակցության վերաբերյալ:
ՌԴ-ից ներգրավվել է ևս 500 մլն ԱՄՆ դոլար հակաճգնաժամային միջոցառումները ֆինանսավորելու նպատակով:
«Այսպիսով, 2009 թվականի արդյունքներով` ՀՆԱ-ի նկատմանբ արտաքին պարտքի ցուցանիշը կազմում է 36%, 2008 թ. 13.2% դիմաց, որն ի դեպ, ծառայել է որպես "անվտանգության բարձիկ" կառավարության հակացիկլիկ քաղաքականության իրականացման համար», – ավելացրել է նա:

«Для воплощения в жизнь антикризисных программ правительству Армении удалось привлечь кредитные средства от организаций – доноров», – заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, представляя годовой отчет о выполнении госбюджета 2009 года в парламенте РА.
В частности, по его словам, со стороны Всемирного банка Армении было предоставлено порядка 760 млн. долларов, из которых в 2009 году страна получила 350 млн. долларов. В рамках сотрудничества с Международным валютным фондом в экономику Армении было «влито» 500 млн. долларов. От Азиатского банка было получено 80 млн. долларов бюджетного содействия. Помимо этого, в результате продолжительных переговоров с Евросоюзом была достигнута четкая договоренность относительно оказания бюджетного содействия в размере 100 млн. евро. От Росси же было привлечено 500 млн. долларов для финансирования антикризисных мероприятий
«Таким образом, по итогам 2009 года показатель ВВП/внешний госдолг составил 36% против 13.2% в 2008 году. Причем, это послужило «подушкой безопасности» для реализации антициклической политики правительства», – добавил он.