22 May 2010 - 12:17 AMT
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հայ-հնդկական կենտրոնի շրջանակներում IT հայաստանյան մասնագետները 6 ամսով կվերապատրաստվեն Հնդկաստանում: Կենտրոնի բացումը ծրագրված է 2010 թ. կեսերին: PanARMENIAN.Net-ին ուղարկած «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի մամլո ծառայության հաղորդման համաձայն, վերապատրաստման դասընթացները կընթանան 2010 թ օգոստոսից մինչև 2011 թ. հունվար: Կազմակերպիչներն են` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, Հնդկաստանի կառավարությունը, Հնդկաստանի առաջավոր հաշվողական տեխնիկայի զարգացման կենտրոնը (C-DAC), «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը:
Վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անձանց փաստաթղթերը կընդունվեն մինչև մայիսի 31-ը: Մասնակիցներից ընտրվելու են հինգ անձ, որոնց ընտրելու է հայ-հնդկական համատեղ հանձնաժողովը; Ծրագրի մասնակիցները պարտավորվում են մասնակցել Երևանում Հայ-հնդկական IT կենտրոնի աշխատանքներին: Այդ կենտրոնը տեղեկայվելու է ԵՊՀ-ում, որը պատրասելու և արտոնագրելու է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառի մասնագետների: Կենտրոնը ֆինանսավորելու է Հնդկաստանի կառավարությունը` 1 մլն ԱՄՆ դոլարով, մասնակի ծախսեր է կատարելու նաև Հայաստանի կառավարությունը` 500 հազ. ԱՄՆ դոլար:

Армянские специалисты по ИТ пройдут 6-месячную переподготовку в Индии в рамках Армяно-индийского центра информационных технологий, открытие которого запланировано на середину 2010 года. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Фонда «Инкубатор предприятий», курсы продлятся с августа 2010 по январь 2011 года. Организаторы трейнинга министерство экономики Армении, правительство Индии Индийский центр развития передовой вычислительной техники (C-DAC), Фонд “Инкубатор предприятий”.
Прием документов желающих пройти переподготовку продлится до 31 мая. Отбор 5 участников осуществит совместная армяно-индийская комиссия. Участники программы обязуются принять участие в деятельности Армяно-индийского центра ИТ в Ереване.
Армяно-индийский центр информационных технологий расположится на территории Ереванского государственного университета. Деятельность центра будет направлена на переподготовку и сертификацию специалистов в области ИТ. Центр будет финансироваться правительством Индии ($ 1,5 млн), частично расходы возьмет на себя и правительство Армении ($ 500 тыс.)