Հայաստանի տնտեսության վրա համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը սկսեց ներգործել դեռևս 2008 թվականի հոկտեմբեր ամսից, իսկ անկումն իր գագանթնակետին հասավ 2009թ-ի հուլիս ամսին: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` խորհրդարանում ներկայացնելով 2009-ի պետբյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը: Տնտեսական այս իրավիճակում իր բացասական դերակատարումն ունեցավ նաև մեր տնտեսության նախաճգնաժամային ՀՆԱ կառուցվածքը, որտեղ կապիտալ շինարարությանը բաժին էր ընկնում ՀՆԱ 27 տոկոսը, իսկ այդ մասնաբաժնի 61 տոկոսը, կամ ՀՆԱ 16.4 տոկոսն, իր հերթին, բաժին էր ընկնում ոչ արտադրողական համարվող բնակարանային շինարարությանը: Ընդ որում բնակարանային շինարարության 75 տոկոսն իրականացվում էր մասնավոր ներդրումների հաշվին, որոնք գալիս էին հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնությունից: Արդյունքում երկիր ներհոսող մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալի կտրուկ կրճատման և անշարժ գույքի նկատմամբ հետաքրքրության անկման պարագայում` կապիտալ շինարարությունը նվազեց ավելի քան 40 տոկոսով` ապահովելով 2009թ-ի 14.2 տոկոս տնտեսական անկման 11 տոկոսային կետը, իսկ զուտ անուղղակի հարկերի անկումը, որը երկրորդ տեղում էր ՀՆԱ անկման նպաստման չափով` 2 տոկոսային կետ: Այսինքն այս երկու գործոնները հիմնականում պայմանավորեցին մեր 14.2 տոկոս տնտեսական անկումը:
«Հիմնական դասերը, որ մենք քաղեցինք, հետևյալն էին. առաջին` տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ցածր աստիճանը ավելի խոցելի է դարձնում մեր տնտեսական համակարգը և ՀՆԱ-ի կառուցվածքից ելնելով շինարարության ոլորտը, ունենալով չափազանց բարձր տեսակարար կշիռ ՀՆԱ-ում, իր լրջագույն հարվածը հասցրեց (և դա նշանակում է, որ դիվերսիֆիկացիայի միջոցով մենք պետք է կարողանանք ապագայում չեզոքացնել բացասական գործոնը) և երկրորդը զուտ անուղղակի հարկերի տեսակարար կշռի 20 տոկոսանոց նվազումն էր 2009թ. ընթացքում, ինչը վկայում է հարկային վարչարարության բարելավման անհրաժեշտության մասին, որպեսզի մենք կարողանանք մի կողմից ապահովել բարենպաստ բիզնես միջավայր այլ ոլորտների զարգացման համար և հավասար մրցակցային պայմաններ», – ասել է ՀՀ վարչապետը:

В условиях финансово-экономического кризиса свою отрицательную роль сыграла структура ВВП Армении, где 27% составляло строительство, а 61% от его общей доли или 16,4% от ВВП составляло непроизводственное или жилищное строительство. Об этом сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, представляя годовой отчет о выполнении госбюджета 2009 года в парламенте РА. По его словам, 75% строительства в стране осуществлялось за счет частных инвестиций, в основном поступающих из России. «В результате резкого сокращения частных трансфертов в страну и спада интереса к недвижимости, капитальное строительство сократилось на 40%, обеспечив 11 процентных пунктов спада ВВП», – сказал премьер, добавив, что спад чистых косвенных налогов, которые на втором месте по способствованию спада ВВП, составил 2 процентных пункта. То есть, по его словам, в основном эти две составляющие привели к 14,2% спаду ВВП в 2009 году.
«Основные урок, который мы извлекли из этой ситуации – это то, что низкий уровень диверсификации ВВП страны делает ее экономическую систему более уязвимой, и слишком большая удельная доля строительства в ВВП нанесла серьезный удар. Это означает, что в дальнейшем с помощью диверсификации экономики нужно устранить отрицательную составляющую», – подчеркнул глава правительства.
Кроме того, по словам Тиграна Саркисяна, 20% сокращение чистых непрямых налогов в 2009 году говорит о необходимости улучшения системы налогового администрирования, чтобы можно было обеспечить благоприятную бизнес среду для развития других сфер и равные условия конкуренции.